Група народних обраниць наступного тижня планує зареєструвати у Верховній Раді альтернативний законопроєкт щодо протидії проявам сексизму на додаток до двох документів, що були зареєстровані у парламенті раніше.
Про це у коментарі Суспільному повідомила голова комітету парламенту України з питань інтеграції з Європейським союзом, членкиня партії "Європейська солідарність" Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка є однією зі співавторів альтернативної законодавчої ініціативи.
За її словами, у документі буде уточнена термінологія відповідно до міжнародної практики.
"На жаль, сексизм є присутнім у нашому суспільстві. Він виражається у різних проявах, зокрема у професійній діяльності, в особистих взаєминах, в тому числі в родинах. Тому я вважаю, що ми як суспільство, маємо на це реагувати, і як законодавці запропонувати формулу, за якою це перестане бути прийнятним у суспільстві", — сказала народна обраниця.
Своєю чергою, інша співавторка законопроєкту, співголова між фракційного депутатського об'єднання "Рівні можливості" Марія Іонова додала, що альтернативний документ планують презентувати на засіданні погоджувальної ради у парламенті 1 лютого, а 2 лютого вже внести до Ради.
За її словами, цей документ уточнює термінологію, а також розширює сферу її застосування.
"Наприклад, в законодавстві є норма про недопущення дискримінації за статевою ознакою...А в нашому законопроєкті ми додаємо – "недопущення дискримінації за ознакою статі, але в тому числі й сексизму", – пояснила Іонова.
Також, за її словами, у документі буде прописано, куди можна звернутися у разі, якщо людина стала жертвою сексизму.
"Так само ми вносимо зміни до закону стосовно реклами, зокрема, щодо використання зображень, які дискримінують людину", - додала народна обраниця.
Згодом, сказала вона, відповідні зміни планується внести й щодо діяльності ЗМІ, в тому числі телебачення та радіо, "але вони потребують більше часу для обговорення".
Крім того, Іонова повідомила про плани зареєструвати у парламенті ще один законопроєкт щодо внесення змін до регламенту роботи Ради стосовно статусу народного депутата.
"Щоб і цю групу осіб (народних депутатів - ред.) також врахувати, щоб мати можливість впливати на неї. Оскільки, на жаль, на пленарному засіданні у четвер (28 січня – ред.), один з депутатів у своєму виступі собі дозволив собі ейджизм, сексизм. Щоб вони (народні обранці – ред.) розуміли, що за це буде покарання", – сказала Іонова.
Що передувало
У січні Верховній раді зареєстрували два законопроєкти, які запроваджують штрафи за прояви сексизму. Автори пропонують штрафувати за перше таке правопорушення до 340 гривень, а за друге порушнику загрожує штраф до 680 гривень або ж арешт на 15 діб.
Зокрема, у проєкті закону №4598 авторства народного депутата від "Слуги народу" Олександра Качури вводиться поняття "сексизм", а саме будь-які дії, жест чи візуальні прояви, в основі яких лежить ідея, що людина, або група людей гірша через свою стать.
Однак Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила застереження з приводу формулювань, застосованих в цьому документі.
"Є питання до того, як виписані формулювання, які покарання передбачаються. Мені здається трішки топірно зроблений законопроєкт і він може викликати, спротив, нерозуміння та несприйняття. Тому, як на мене, потрібно чітко прописати відповідальність, переписати Кодекс про адмінвідповідальність та запропонувати рішення, які б працювали як у судовій практиці, так і практиці звернень громадян", – зазначила народна обраниця.
Другий законопроєкт №4599, авторами якого є група народних депутатів з різних фракцій, в тому числі Качура, передбачає адміністративну відповідальність за прояви сексизму. Згідно з документом, якщо людина скоює таке правопорушення вперше, їй доведеться заплатити від 170 до 340 гривень або ж відбути адміністративний арешт до семи діб. Якщо сексистські дії повторюються, штраф зростає до 680 гривень, арештувати порушника можуть на п’ятнадцять діб.
Качура вважає, що найближчим часом у сесійній залі парламенту документи не розглядатимуть, оскільки є й інші закони, які зараз важливіші для України. Однак він припускає, що їх можуть ухвалити до кінця року.
Водночас Климпуш-Цинцадзе не береться прогнозувати, чи підтримають народні обранці відповідні законотворчі ініціативи щодо протидії сексизму.
"Я бачу, що ця Верховна рада, попри велику кількість нових облич, є достатньо консервативною і намагається не помічати таких жахливих речей як сексизм…Я думаю, ми матимемо серйозний супротив. Активізуються люди, які будуть говорити, що такої проблеми не існує в суспільстві, що, мовляв, взагалі не потрібно цим перейматися і що це якісь вигадки колективного Заходу чи ще що-небудь замість того, щоб направляти Україну на цивілізований шлях", – сказала вона.