"Купили ліки в Києві". Сумщина не отримала 20% грошей від потреби на інсулін

"Купили ліки в Києві". Сумщина не отримала 20% грошей від потреби на інсулін

"Купили ліки в Києві". Сумщина не отримала 20% грошей від потреби на інсулін
Суспільне Суми

На цей рік для хворих на цукровий діабет пацієнтів Сумщини потрібно до 28 млн грн. Отримали 22 млн – це майже 80% необхідної суми. Решту додають місцеві бюджети.

Коли державні гроші надійдуть безпосередньо у міста та райони, де живуть такі хворі, поки невідомо: гроші треба перерозподілити на рівні області. Й така ситуація повторюється рік у рік.

З проблемою видачі інсуліну зіткнулося подружжя з Білопілля. Чоловік Неоніли Костюкевич - Борис Костюченко - п’ять разів на день робить дружині ін’єкції. Жінка хворіє на цукровий діабет близько 30 років. Через це втратила зір і пальці на ногах.

"Десь років з п’ять назад ми отримували його нормально. День-два, може, затримка. Безплатно - у свого ендокринолога і було простіше. Років чотири, мабуть, як стало гірше, а тепер зовсім все пропало. Не розумієш, що робити, де той інсулін, коли його отримувати. Прийдеш - немає, коли буде – не знаємо. Ну а тепер зовсім немає", - говорить пані Неоніла.

Чоловік хворої каже: ліки для дружини востаннє отримували наприкінці 2020 року, на два місяці вперед. У лютому вже купували. Цього, що придбали має вистачити на місяць.

"1250 гривень, у Києві купили. Не було. Ходив чотири рази, а тоді люди передали. Я - на таблетках, в мене ще й - сердечко, лежу в кардіоцентрі, в Сумах, частенько", - сказав він.

Борис Григорович теж хворіє на цукровий діабет, але ІІ типу. Лікується пігулками. Платить за рецептом половину вартості медикаментів.

"Ходив чотири рази". На Сумщині отримали 80% грошей від потреби на ліки від цукрового діабету

Місцева лікарня обслуговує пацієнтів трьох громад: у них живе з цукровим діабетом 1200 людей, в тому числі - й діти. Кожний сьомий з них – інсулінозалежний, розповів головний лікар закладу Юрій Мартиненко.

"Приблизно, якщо рахувати, десь в межах - одного мільйона на рік, для забезпечення трьох ОТГ: Білопільської, Ворожбянської та Річківської. Проблема в тому, що - недостатнє фінансування завжди. Кошти з держави надходять, як правило, в кінці лютого, на початку березня. Механізм такий, що кошти надходять в ОТГ, потім там приймають рішення про передачу коштів тій чи іншій лікарні чи лікувальному закладу, який буде забезпечувати інсуліном хворих. Потім проводять конкурс, який аптечний заклад буде забезпечувати хворих інсуліном", - говорить він.

За словами міського голови Юрія Зарка, на початок 2021 року всі такі хворі отримали інсулін із торішніх запасів. Наразі чекають, поки надійдуть державні гроші.

"Кожен рік у лютому держава виділяла кошти на інсулін. Минулого року було 40% чи 60 % від потреби. Наскільки я знаю, в цьому році було виділено десь до 80% від потреби, тобто практично - майже на 10-11 місяців буде потреба закрита в інсуліні. Проте процедура одним днем не робиться, тому що обласна рада повинна розподілити ці гроші у райони, лікарні", - зазначив він.

Зарко зазначає, що коли не вистачало коштів, то "міська рада або районна рада свого часу довиділяла ці кошти".

"Станом на 1 січня 2021 року люди отримали необхідну кількість інсуліну. Був частково якийсь запас на цей період. Ми розуміли, що буде така ситуація. Зараз, останній місяць, є дійсно з цим є проблема. Деяким не підходять ті запаси, які є. Є питання, але, я сподіваюся, найближчим часом вони будуть вирішені", - сказав міський голова.

Питання розподілу грошей на інсулін в райони мають розглядати 17 лютого на обласній бюджетній комісії, розповіла заступниця начальника обласного управління здоров’я Галина Хомета.

За її словами, всього на Сумщині – 35145 хворих на цукровий діабет. З них 5342-ві людини – інсулінозалежні, та 218 дітей.

Що відомо

  • У Сумах у 2020 році було понад півтори тисячі хворих на цукровий діабет. Їх потреба в інсуліні перевищувала суму у понад 14 мільйонів гривень. За дев’ять місяців витратили понад вісім мільйонів.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди