Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ

Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ

Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ
ФОТО: Суспільне Чернігів

Як захистити свій Інстаграм-акаунт від злому? Якими схемами діють зловмисники та як розпізнати «гачки»? Що робити, якщо ви все ж втратили доступ до власної сторінки? Про це Суспільному розповіли Інстаграм-блогер Максим Садовський та Анастасія Апетик, юристка й експертка з інформаційних прав та цифрової безпеки Експертного центру з прав людини.

Як захистити свій акаунт

Двофакторна аутентифікація (перевірка)

Максим Садовський називає цей пункт найпершим заходом безпеки.

«В Інстаграмі, в налаштуваннях, є розділ «безпека». Там є пункт – «двофакторна аутентифікація». Якщо ви її встановите, а хтось намагатиметься увійти в акаунт з під вашим логіном – то вам або будуть телефонувати з Інстаграму й уточнювати, чи це дійсно ви. Або ж надсилати повідомлення з паролем підтвердження. І щоразу це буде новий пароль».
Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ
Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ. ФОТО: Суспільне Чернігів

Резервні коди

У налаштуваннях безпеки акаунту також є пункт «резервні коди». Це – спеціальний набір з п’яти кодів, який ви можете використовувати замість дзвінків чи повідомлень від Інстаграм. Один код можна використовувати один раз. Робите скріншот екрану і зберігаєте в телефоні. Їх, до речі, можна змінювати щоразу після використання, для цього є спеціальна позначка.

Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ
Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ. ФОТО: Суспільне Чернігів

Верифікація

Її ще називають «галочка» - підтвердження офіційності акаунту.

«Фактично, верифікація аккаунта – підтвердження власної особистості або факту існування комерційного проекту (компанії, фірми) в юридичному плані. Вона допомагає відрізнити сторінки-фейки від реальних акаунтів. Крім того, щоб відновити верифікований профіль в разі крадіжки або злому, досить вказати свої реальні дані. Непідтвердженим акаунтам в такій ситуації доводиться набагато складніше», - говорить Анастасія Апетик.

З її слів, для проходження верифікації необхідно надати ряд документів. А крім підвищення рівня захисту профілю, є й інші плюси, наприклад, захист від фейків. Хто б не створював копію вашого облікового запису, його легко буде забанити, якщо у вас підтверджений профіль.

Справжнє ім’я

Підписуйте акаунт справжнім ім’ям. В разі його викрадення так буде більше шансів довести техпідтримці, що сторінка – дійсно ваша.

Як діють шахраї

  • «Офіційний» лист

«У мене нещодавно була ситуація. Я подавав заявку на верифікацію профілю. Відповідно, писав офіційне звернення до техпідтримки. Через деякий час мені на пошту приходить лист, начебто від них. У ньому є вимога заново ввести логін та пароль, і знову через пошту підтвердити. І тут я розумію – щось не так. Подивився уважніше і звернув увагу, що лист надіслано зі звичайної пошти – gmail.com. А офіційні листи приходять з офіційної адреси, яка має домен Facebook», - розповідає Максим Садовський.

Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ
Як захистити Інстаграм-акаунт від злому та як діяти, якщо втратили доступ. ФОТО: Суспільне Чернігів

Це називається «фішинг» - коли зловмисники видають себе за представників відомих організацій у телефонних дзвінках чи повідомленнях.

Тож, якщо вам надходить лист з поштової адреси, яка іменується як техпідтримка, а пошту має звичайного «поштовика» - це точно фейк, каже Максим Садовський. Адже на таких платформах будь-хто може зареєструвати поштову скриньку та назвати її як завгодно.

З його слів, якби він ввів свій логін та пароль, то відновити його шансів не було б – на той момент його сторінка ще не була верифікована.

  • «Забули пароль»

Максим розповідає, зловмисники можуть скористатися функцією відновлення пароля, який ви забули. Коли ви обираєте таку опцію, вас має надійти код підтвердження – або повідомленням, або на пошту. Після того, як ви зробили запит – вам може надійти дзвінок від «техпідтримки», начебто «хтось намагається увійти в ваш акаунт, тож скажіть нам код підтвердження». Цього робити неможна – Інстаграм ніколи не дзвонитиме користувачам із такою вимогою.

  • Посилання

За словами Максима, часом у приватні повідомлення того ж Інстаграму надходять посилання під різними підставами. По ним теж переходити не варто, тим паче, вводити логін і пароль на сторонніх сайтах.

  • Інстаграм-двійник

«Буває так: вам приходить посилання. Ви переходите за ним. І таке враження, наче вас «викинуло» з Інстаграму – екран блимає і з’являється стартова сторінка – з вимогою ввести логін і пароль. При цьому інтерфейс виглядає абсолютно так само, як оригінальний».

Максим каже, такі маніпуляції мають насторожити. Логін та пароль радить не вводити, а закрити вікно і знову зайти в додаток. І, якщо сам додаток не вимагає заново увійти в акаунт – значить, вас намагалися надурити.

Разом з тим, якщо ви налаштували двофакторну аутентифікацію – усі ці спроби зловмисників не будуть успішними, адже код доступу буде тільки у вас.

Анастасія Апетик пропонує інструкцію швидкого повернення доступу:

  • Потрібно натиснути на кнопку допомоги з входом.
  • Користувачеві буде запропоновано три варіанти вирішення проблеми – пошта, СМС або соцмережа ФБ.
  • Якщо у людини пов’язані профілі даних двох соціальних мереж, можна натиснути на Фейсбук і автоматично увійти в Інстаграм.
  • Якщо жоден з варіантів дії не дав належного результату, варто звернутися до співробітників підтримки. У спеціальній формі є рядок, де можна подати скаргу на злом сторінки.
  • Відкриється форма для написання заяви або звернення. Її потрібно заповнити і очікувати вирішення питання.

Техпідтримка: особливості комунікації

Якщо ви все ж втратили доступ до своєї сторінки й жодні методи не діють, потрібно звернутися в техпідтримку Інстаграм. Або Фейсбуку (це – одна корпорація, - ред.).

«Якщо раніше зв’язатися з оператором було просто, то зараз перед цим потрібно заповнити велику анкету, відповівши на величезну кількість питань. І листування це може зайняти не один тиждень, адже техпідтримку потрібно запевнити, що це – саме ваша сторінка, в тому числі – надіслати фото паспорта. А якщо зловмисники повидаляли усі фото з вами й завантажили свої – це практично нереально».

Саме тому Максим радить підписуватись в Інстаграм справжнім ім’ям, а не вигаданим.

Що може зробити поліція

За словами Анастасії Апетик, кіберполіція розслідує злочини, які сталися у мережі, але не всі. Хакерські злочини, атаки на великі мережі, сайти, втручання в державні реєстри — саме цим займається Департамент кіберполіції. Вони зосереджені на великих топових кейсах, де постраждала особа, держава, або якась велика приватна компанія, і йдеться про великі суми грошей.

«Якщо треба оперативно повідомити про факт шахрайства в інтернеті, який вже стався, насамперед звертатися до Нацполіції. Якщо злочин містить усі ознаки, там справу реєструють і відкривають кримінальне провадження. Паралельно можна одразу писати онлайн-заяву до кіберполіції на їхньому сайті — функціонал дозволяє додати до звернення усі необхідні скани та докази злочину».

Але на практиці, говорить Анастасія, поліція мало чим допоможе у проблемі вкраденого акаунту «через відсутність достатньої кількості спеціально навчених працівників поліції».

Порада від Анастасії Апетик:

«Дієвий метод, як відновити зламаний акаунт в Інстаграм (заблокований або видалений), перейдіть на даний сайт і заповніть форму про злом, яка тут представлена. Сервіс пропонує не тільки відновити акаунт Інстаграм, але і направити скаргу для пошуку зловмисників, які його зламали».

Анастасія каже, немає чіткого переліку ситуацій, в яких можна, а в яких не можна відновити доступ до акаунту. Кожен випадок потрібно розглядати індивідуально.

Читайте також:

Які професії підійдуть, а які ліпше не розглядати: як обрати профільний напрямок дев’ятикласнику

На початок