"Залежність від соцмереж може стати однією з причин депресії",– кропивницька психологиня

"Залежність від соцмереж може стати однією з причин депресії",– кропивницька психологиня

"Залежність від соцмереж може стати однією з причин депресії",– кропивницька психологиня Фото Єлизавети Фокіної

Залежність від соціальних мереж Facebook, Instagram та інших мобільних додатків, може стати однією з причин депресії. Про це Суспільному розповіла кропивницька психологиня Єлизавета Фокіна. Незважаючи на те, що підключений до Інтернету мобільний телефон дає безліч можливостей – сплатити за комунальні послуги, почитати книгу, послухати музику чи переглянути серіал, більшість використовує його для відвідування соцмереж.

Вони безжально поглинають час та знецінюють живе спілкування, можуть спричинити хронічну втому, безсоння та інші негативні наслідки.

Відмова від Instagram зробила життя кращим

Ліза Гречана свідомо відмовилась від користування соціальною мережею Instagram. Так вирішила більше півроку тому. Дівчина каже, спочатку не заходила у цей додаток тиждень, потім два тижні і врешті цілий місяць. "Я зрозуміла для себе, що життя інших людей залишає на мені відбиток, стосовно якихось фінансових можливостей чи досягнень. Адже в соцмережах усі викладають найкращі сторони свого життя. А я зрозуміла, що хочу жити своїм життям. Це була єдина причина, через яку вирішила відмовитись".

"Залежність від соцмереж може стати однією з причин депресії",– кропивницька психологиняFacebook Єлизавети Гречаної

Після того, як Ліза видалилась з Instagram, вона перестала звертати увагу на те, що роблять інші люди і більше зосередилась на собі. "Я перестала докоряти собі за те, що хтось стрункіший за мене, або успішніший, ніж я. Я почала більше читати книг. Коли я їду у маршрутці, то більше не дивлюсь у телефон, а у вікно на вулицю. Можу сказати з упевненістю – я стала почувати себе набагато краще і більше радіти життю".

Соцмережі забирають дуже багато часу

Кропивничанка Ольга Зима більшість свого часу присвячує соціальним мережам. Дівчина працює журналісткою в одному з обласних інтеренет-видань. "Коли новина уже опублікована у соціальних мережах, читачі починають на неї реагувати, тож доводиться відповідати на їхні коментарі. Часто у соцмережах ми знаходимо інформаційні приводи для написання статей".

"Залежність від соцмереж може стати однією з причин депресії",– кропивницька психологиняFacebook Ольги Зими

Ольга майже ніколи не розлучається з соцмережами. Розповідає, навіть перед тим, як лягати спати, переглядає стрічку. Те ж саме робить і вранці. "Вранці, розплющивши очі, вмикаю на телефоні інтернет і заходжу на сторінку нашого новинного сайту. Відслідковую коментарі, реакції людей та дивлюся, що загалом змінилося в Україні та світі за останні 6-7 годин, доки спала".

Журналістка визнає – соціальні мережі забирають дуже багато її часу. "Інколи виникає колосальне бажання видалитися звідти, тому що там багато негативу. Але, на даний час це неможливо, бо це і є частиною моєї роботи".

Як визначити, чи залежні ви від соціальних мереж

"Якщо вам складно контролювати час, який ви проводите у соціальних мережах. Ви відчуваєте занепокоєння, коли немає можливості зайти на свій акаунт. Дуже дратуєтеся, якщо хтось відволікає вас від перегляду стрічки з новинами, то це і є однією з трьох ознак того, що ви залежні від соцмереж, – каже психологиня Єлизавета Фокіна.

"Залежність від соцмереж може стати однією з причин депресії",– кропивницька психологиняФото Єлизавети Фокіної

Також потрібно насторожитися, якщо ви засинаєте і прокидаєтесь з телефоном. Якщо онлайн спілкування стає для вас привабливішим, комфортнішим та цікавішим від реального. Ви помічаєте, що усе більше часу проводите у Facebook, Instagram. Навіть, сидячи у компанії друзів чи у сімейному колі, продовжуєте постити у соцмережах.

Також зверніть увагу, якщо у соцмережах ви шукаєте моральну підтримку. Коли важко на душі, коли хочеться з кимось поговорити, ви заходите у соцмережі, так би мовити, втікаєте туди від болісних переживань, вивільнюєте негатив у коментарях".

Негативні наслідки

Окрім того, що соцмережі поглинають наш час та увагу, вони можуть спричинити і інші негативні наслідки, продовжує психологиня. Коли мобільні додатки стають пріоритетними, тоді робочі та сімейні обов’язки починають ігноруватися. Важливі процеси в житті пускаються на самотік, накопичуються справи, в інших складається враження, що перед ними невідповідальна людина.

У подружніх стосунках з’являються образи, підозри та претензії. Дуже небезпечно те, що діти не мають змоги повноцінно насититися увагою своїх батьків. Поруч ті лише фізично, емоційно вони десь далеко.

Надмірне перебування у соцмережах порушує природні біоритми, виникають проблеми зі сном, хронічна втома, їжа похапцем, і, як наслідок – розлади з боку травної системи.

Справи робляться поспіхом, людина починає себе знецінювати, у неї виникає відчуття меншовартості, інколи, безглуздості свого існування. Це призводить до постійного стресу, і може, навіть, стати однією з причин депресії.

Переваги соцмереж для людини

Незважаючи на негативні сторони, соціальні мережі мають свої переваги. Психологиня каже – це хороша платформа для обміну корисною та важливою інформацією. Спілкування з друзями, однодумцями, які дуже далеко. Соцмережі – це необмежений простір, в якому можна різним чином проявлятися, реалізовувати свої таланти, знаходити спонсорів для реалізації своїх проектів, займатися благодійністю.

На думку Єлизавети Фокіної, є іще один важливий момент – при бажанні, соцмережі дозволяють зберегти анонімність. Для багатьох людей – це можливість ставити хвилюючі питання на делікатні теми, без страху осуду чи відчуття провини.

Як навчитись дистанціюватись від соціальних мереж

Щоб не залежати від соцмереж – можна взагалі не завантажувати їх на свій мобільний телефон. І тоді не буде потреби кожну вільну хвилину зазирати в екран.

А якщо ви уже впевнений користувач – контролюйте свій час, який ви присвячуєте соцмережам. Домовляйтеся з собою! Коли заходите у соцмережі, відслідковуйте моменти, коли блукаєте сторінками без мети. Утримуйтеся від коментарів та годинних переписок, краще зателефонуйте людині та поговоріть з нею. Пам’ятайте, що живе спілкування – це набагато важливіше.

Візьміть собі за правило – дві години після сну і за дві години до сну не заходити у соцмережі та й в інтернет також. Пишіть список справ, які потрібно зробити в реальному житті і не вмикайтеся у соцмережу, доки ви цього не зробите.

Психологиня вважає, якщо займатися спортом, виходити на прогулянки, спілкуватися з друзями, займатися танцями чи йогою, піти на курси іноземних мов – знаходити заняття у реальності – потреба зазирати постійно у соцмережі зменшиться.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди