Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підтвердив підписання угоди з урядом Маврикію, яка передбачає передачу контролю над островами Чагос.
Про це повідомляє телеканал Sky News.
Йдеться, зокрема, про військову базу Дієго-Гарсія — ключовий стратегічний об'єкт у регіоні, який Велика Британія орендує спільно зі США. Згідно з домовленістю, база буде передана в оренду назад Великій Британії вже від імені уряду Маврикію.
Лондон платитиме Порт-Луї щонайменше 101 мільйон фунтів стерлінгів на рік, а вся угода коштуватиме Великій Британії 3,4 мільярда фунтів стерлінгів за експлуатацію бази.
На брифінгу в графстві Гартфордшир Стармер заявив, що повна оцінка причин такого рішення є "високосекретною". За словами прем’єра, Лондон змушений укласти угоду, щоб уникнути судового позову з боку Маврикію в міжнародних судах, який Велика Британія, наймовірніше, програла б, зі штрафами включно.
Раніше цього дня суд видав тимчасову заборону на підписання угоди. Однак цього згодом суддя Високого суду її скасував, дозволивши підписання документа. Президент США Дональд Трамп публічно підтримав укладення домовленості.
Архіпелаг Чагос був відокремлений від Маврикія у 1965 році, коли Маврикій ще був британською колонією.
Британія придбала острови за 3 мільйони фунтів стерлінгів, але Маврикій стверджує, що його незаконно змусили віддати острови, щоб отримати незалежність від Великої Британії.
Наприкінці 1960-х років Британія запросила США побудувати військову базу на острові Дієго-Гарсія і виселила тисячі людей з їхніх домівок на острові.
Указ про імміграцію, виданий у 1971 році, заборонив остров'янам повертатися.
Самі жителі острова Чагос — одні на Маврикії та Сейшелах, а інші живуть у Кроулі в Сассексі — не мають єдиної думки щодо долі своєї батьківщини.
Дехто сповнений рішучості повернутися і жити на ізольованих островах, дехто більше зосереджений на своїх правах і статусі у Великій Британії, а дехто стверджує, що статус архіпелагу не повинен вирішуватися сторонніми людьми, пише ВВС.
Останніми роками Велика Британія зазнавала дедалі більшого міжнародного тиску з вимогою повернути острови Маврикію, причому як Верховний суд ООН, так і Генеральна Асамблея стали на бік Маврикія у суперечці про суверенітет.
На початку жовтня 2024 року стало відомо, що після років перемовин Велика Британія відмовляється від суверенітету над архіпелагом Чагос в Індійському океані, і передає його Маврикію (східна Африка). Про це йшлося у спільній заяві прем’єр-міністрів Великої Британії та Маврикію.