Верховний суд Великої Британії в останню хвилину виніс постанову, якою тимчасово заборонив уряду завершувати переговори щодо угоди про передачу архіпелагу Чагос в Індійському океані Маврикію (Східна Африка).
Про це повідомляє ВВС.
Очікувалося, що британський прем'єр-міністр Кір Стармер візьме участь у віртуальній церемонії підписання угоди з представниками маврикійського уряду в четвер вранці.
Однак о 02:25 за британським часом суддя Гус надав “тимчасове забезпечення” двом жителькам Чагосу, які подали позов проти Міністерства закордонних справ.
У відповідь на судову заборону речник уряду заявив: “Ми не коментуємо поточні судові справи. Ця угода є правильним рішенням для захисту британського народу і нашої національної безпеки”.
Генеральний прокурор Маврикія Гевін Гловер сказав: “Оскільки справа має бути розглянута найближчим часом, для нас було б недоречно давати будь-які коментарі”.
Суд продовжив слухання справи в четвер о 10:30.
Позов до суду подали Бернадетт Дюгасс і Бертріс Помпе, які хотіли би повернутися жити на острови Чагос. Згідно з чинною угодою і запропонованою новою угодою, чагосці не можуть повернутися на Дієго-Гарсія, найбільший з островів, на якому розташована британсько-американська військова база.
Раніше цього року їхній адвокат Майкл Полак заявив, що “спроба уряду віддати батьківщину чагосців, не провівши при цьому офіційних консультацій з чагосцями, є продовженням жахливого поводження з ними з боку влади в минулому.”
У своїй ранковій постанові суддя зазначив, що відповідач не повинен робити жодних остаточних або зобов'язуючих кроків для завершення переговорів щодо можливої передачі британської території в Індійському океані, відомої як архіпелаг Чагос, іноземному уряду або зв'язувати себе зобов'язаннями щодо конкретних умов будь-якої такої передачі.
“Відповідач повинен зберігати юрисдикцію Сполученого Королівства над Британською територією в Індійському океані до подальшого розпорядження”, — наголосив суддя.
В ухвалі зазначено, що суддя виніс рішення про заборону “після розгляду заяви позивача про забезпечення позову, поданої в неробочий час” і “після ознайомлення з відповіддю відповідача”.
Заблокована угода передбачає передачу Великою Британією островів Чагос Маврикію, але дозволяє Великій Британії і США продовжувати використовувати військову базу, розташовану на архіпелазі в Індійському океані, протягом початкового періоду в 99 років.
Уряд Великої Британії ще не визначив приблизну суму виплат, які британські платники податків здійснять Маврикію в рамках угоди, але очікується, що вона буде обчислюватися мільярдами.
Архіпелаг Чагос був відокремлений від Маврикія у 1965 році, коли Маврикій ще був британською колонією.
Британія придбала острови за 3 мільйони фунтів стерлінгів, але Маврикій стверджує, що його незаконно змусили віддати острови, щоб отримати незалежність від Великої Британії.
Наприкінці 1960-х років Британія запросила США побудувати військову базу на острові Дієго-Гарсія і виселила тисячі людей з їхніх домівок на острові.
Указ про імміграцію, виданий у 1971 році, заборонив остров'янам повертатися.
Самі жителі острова Чагос — одні на Маврикії та Сейшелах, а інші живуть у Кроулі в Сассексі — не мають єдиної думки щодо долі своєї батьківщини.
Дехто сповнений рішучості повернутися і жити на ізольованих островах, дехто більше зосереджений на своїх правах і статусі у Великій Британії, а дехто стверджує, що статус архіпелагу не повинен вирішуватися сторонніми людьми, пише ВВС.
Останніми роками Велика Британія зазнавала дедалі більшого міжнародного тиску з вимогою повернути острови Маврикію, причому як Верховний суд ООН, так і Генеральна Асамблея стали на бік Маврикія у суперечці про суверенітет.
На початку жовтня 2024 року стало відомо, що після років перемовин Велика Британія відмовляється від суверенітету над архіпелагом Чагос в Індійському океані, і передає його Маврикію (східна Африка). Про це йшлося у спільній заяві прем’єр-міністрів Великої Британії та Маврикію.