Шум від людської діяльності шкодить морській екосистемі — вчені

Шум від людської діяльності шкодить морській екосистемі — вчені

Шум від людської діяльності шкодить морській екосистемі — вчені Ілюстративне фото, Unsplash

Учені дійшли висновку, що шум від людської діяльності шкодить морській флорі та фауні, так само як і зміни клімату.

Як пише The Guardian, вчені з'ясували, що шкода, яку морському середовищу завдає шум від людської діяльності, настільки ж велика, як від забруднення океанів та кліматичної кризи. Водночас вони додали, що хороша новина полягає в тому, що цей чинник можна зупинити миттєво і він не створює тривалого впливу, як інші проблеми.

Науковці пояснили, що морські тварини можуть чути на більших відстанях, ніж бачити або відчувати, тому звук має вирішальне значення для багатьох аспектів їхнього життя. Як кити, так і молюски, використовують звуки, щоб ловити здобич, переміщатися, захищати територію, створювати пари, а також знаходити шлях дому та попереджати про напад. Шумове забруднення від діяльності людини збільшує ризик смерті морських мешканців.

За словами дослідників, викиди вуглекислого газу в результаті спалювання викопного палива також роблять океани більш кислими, а це означає, що вода може передавати звук на далекі відстані, тому океан стає гучнішим.

Утім, вчені зазначили, що переміщення морських ссавців і акул назад в райони, які раніше були гучними, але через пандемію стали тихшими завдяки меншій кількості людської діяльності показало, що морське життя може швидко відновитися після шумового забруднення.

"Усе, від найменшого планктону до акул, відчуває своє акустичне середовище. Тварини повинні не лише видавати звук, щоб спілкуватися, але і чути його", - сказав професор Стів Сімпсон з Ексетерського університету в Англії, що входить до складу групи дослідження.

Він пояснив, що шумове забруднення схоже на "акустичний туман" в океані.

"Морські тварини можуть бачити на відстані не більше десятків метрів і можуть чути запахи на відстані сотень метрів, але вони можуть чути навіть через цілі океанічні басейни", - сказав професор Карлос Дуарте з Університету науки і технологій імені короля Абдалли в Саудівській Аравії.

За його словами, під час основних оцінок стану океану шум ігнорувався, утім він додав, що наукова література при уважному читанні дає переконливі докази того, що антропогенний шум є основним джерелом порушення морської екосистеми.

В огляді, опублікованому в журналі Science, проаналізовано понад 500 досліджень, які оцінюють вплив шуму на морське життя. Близько 90% досліджень виявили значну шкоду морським ссавцям, таким як кити, тюлені та дельфіни, а 80% виявили вплив на риб і безхребетних.

"Ми виявили, що тварини піддаються прямому стресу через шум і тому приймають неправильні рішення, які часто призводять до смерті", - сказав Сімпсон, зазначивши, що шум моторних човнів на Великому бар'єрному рифі в Австралії призводить до подвоєння смертності риб від хижаків.

За словами Дуарте, вирішити проблему можуть тихіші гвинти на кораблях, електродвигуни та зниження швидкості човнів. Він розповів, що зменшення швидкості гучних судів в Середземному морі з 15,6 до 13,8 вузла знизило рівень шуму на 50% у період з 2007 по 2013 рік. Дуарте додав, що сейсмічні дослідження також можна проводити з використанням спеціальних пристроїв для морського дна, замість того, щоб посилати шумові хвилі через всю товщу води.

Що відомо

  • Світовий океан у 2020 році встановив рекорд за кількістю поглинутого тепла. Це може вплинути на вигляд планети у майбутньому.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди