Європейська служба зовнішніх дій (EEAS) планує скоротити близько десяти своїх закордонних делегацій і близько 100 місцевих працівників в межах реформи на тлі скорочення бюджету кількох інституцій ЄС.
Про це повідомляє Politico, посилаючись на ознайомлені документи та заяви європейських чиновників.
За даними джерел видання, високопосадовці Європейської комісії підтримали план щодо реорганізації Європейської служби зовнішніх дій, представлений минулого тижня високопоставленою представницею ЄС Каєю Каллас.
Реформа, представлена Каллас, зокрема передбачає, що скорочення торкнеться насамперед тих країн, які більше не є стратегічно важливими для Євросоюзу — зокрема, Білорусі чи Лесото. Натомість звільнені ресурси спрямують на ключові напрями: реалізацію санкцій, оборонне співробітництво та інше.
За даними джерел Politico, жодне зі 144 закордонних представництв ЄС офіційно не планують закривати, однак близько десяти з них будуть зведені до мінімального штату — лише посол і кілька помічників. Ще частина співробітників працюватимуть дистанційно, що за словами чиновників, фактично означає закриття цих офісів. Очікується, що скорочення місцевого персоналу відбудеться у два етапи — у 2026 і 2027 роках.
Як пише Politico, цей план реформи передбачає значно м’якші зміни, ніж попередній її варіант, що розглядався торік і передбачав звільнення до 800 осіб. За словами одного з чиновників, очікується, що за перший рік реформи ЄС заощадить приблизно 20 мільйонів євро, а протягом наступних трьох років — близько 9 мільйонів.
При цьому деякі делегації, навпаки, можуть отримати додатковий персонал — особливо в країнах, що відіграють важливу роль у дотриманні санкцій проти Росії.
Як пише видання, у ширшому контексті скорочення штатів пов’язане з небажанням держав-членів збільшувати фінансування інституцій ЄС та необхідністю спрямувати більше ресурсів на оборонні ініціативи. Офіційних коментарів Єврокомісія щодо цього поки що не надавала.
Європейська служба зовнішніх дій (EEAS) була створена у 2011 році як дипломатичний підрозділ Європейського Союзу. Спочатку її діяльність переважно зосереджувалася на розвитку, гуманітарній допомозі та економічному співробітництві. З часом служба суттєво розширила свою мережу — з кількох десятків співробітників до понад 5200 фахівців у різних країнах світу.
Делегації EEAS відповідають за зв'язки з місцевими органами влади, розподіл коштів та грантів ЄС, а в деяких випадках — за виконання місій, таких як звітування про зони конфліктів.