Верховний суд США в п'ятницю, 16 травня, зберіг чинність блокування депортації президентом Дональдом Трампом венесуельських мігрантів відповідно до закону 1798 року, який історично використовувався лише у воєнний час. Суд звинуватив адміністрацію Трампа, що вона намагається депортувати їх без належної правової процедури.
Про це повідомляє Reuters.
Судді задовольнили прохання адвокатів Американського союзу громадянських свобод (ACLU), які представляють мігрантів, поки що призупинити депортацію мігрантів. 19 квітня суд постановив тимчасово зупинити депортацію адміністрацією десятків мігрантів, які утримуються в центрі утримання під вартою в Техасі.
Депортації Трампа є частиною його імміграційної політики, яку Трамп проводить з моменту свого повернення на посаду в січні.
Юристи ACLU звернулися до Верховного суду після того, як 18 квітня вони повідомили, що адміністрація має намір негайно депортувати мігрантів без необхідного повідомлення або можливості оскаржити депортацію.
“За таких обставин, повідомлення приблизно за 24 години до депортації, позбавлене інформації про те, як здійснити належну правову процедуру, щоб оскаржити депортацію, безумовно, не є прийнятним”, — йдеться в рішенні суду.
Належна правова процедура, як правило, вимагає, щоб уряд надавав повідомлення і можливість для слухання перед тим, як вживати певні несприятливі дії.
Трамп розкритикував рішення Верховного суду, написавши в соціальних мережах, що “це поганий і небезпечний день для Америки”.
Президент поскаржився, що згідно з цим рішенням іммігранти, які нелегально перебувають у країні та, за його словами, скоїли злочини, “не можуть бути примусово вислані без проходження довгого, затяжного і дорогого судового процесу”, який може тривати роками. Трамп додав, що це рішення також “заохотить інших злочинців нелегально в'їжджати в країну”.
Суд, який має консервативну більшість 6-3, наказав 5-му окружному апеляційному суду США в Новому Орлеані, який розглядає справи, що виникають у Техасі, визначити процедури, які повинні бути надані мігрантам, “щоб задовольнити Конституцію в цій справі”.
Тим часом Верховний суд роз'яснив, що адміністрація може здійснювати депортацію відповідно до інших положень імміграційного законодавства США.
Провідний юрист ACLU у цій справі Лі Гелернт привітав рішення суду.
"Рішення суду призупинити депортацію — це потужний докір спробі уряду прискорити відправку людей до в'язниці типу ГУЛАГу в Сальвадорі. Використання влади воєнного часу в мирний час, навіть без дотримання належної правової процедури, піднімає надзвичайно важливі питання", — сказав Гелернт.
Адміністрація відправила депортованих до Сальвадору, де вони утримуються в антитерористичній в'язниці суворого режиму — згідно з угодою, за якою США виплачують уряду президента Наїба Букеле 6 мільйонів доларів.
Адміністрація звинуватила мігрантів у тому, що вони є членами “Трен де Арагуа” — злочинного угруповання, яке походить з венесуельських в'язниць і яке Державний департамент визначив як іноземну терористичну організацію. Трамп послався на Закон про іноземних ворогів, намагаючись якнайшвидше депортувати їх.
Родичі багатьох із сотень депортованих венесуельців та їхні адвокати заперечують, що вони є членами “Трен де Арагуа”, і кажуть, що їм ніколи не давали можливості оскаржити звинувачення адміністрації у приналежності до банди.
Закон про іноземних ворогів уповноважує президента депортувати, затримувати або накладати обмеження на осіб, які в першу чергу віддані іноземній державі і можуть становити загрозу національній безпеці у воєнний час. Востаннє уряд США застосовував Закон про іноземних ворогів під час Другої світової війни для інтернування та депортації осіб японського, німецького та італійського походження.
Це вже вдруге, коли дії Трампа щодо венесуельських мігрантів потрапили на розгляд Верховного суду в рамках юридичної суперечки, яка поставила під сумнів готовність його адміністрації дотримуватися обмежень, встановлених найвищою судовою інстанцією країни.
Адвокати мігрантів заявили, що чиновники адміністрації не надали мігрантам, які утримувалися в імміграційному центрі “Блюбоннет”, можливість судового оскарження рішення про вивезення до в'язниці в Сальвадорі до того, як багатьох з них завантажили в автобуси, що прямували до аеропорту — в порушення попереднього розпорядження суддів.
Верховний суд 7 квітня встановив обмеження на те, як можуть відбуватися депортації відповідно до закону “Про ворогів”, навіть якщо законність використання цього закону оскаржується. Судді вимагають, щоб затримані отримували повідомлення “протягом розумного строку” і в такий спосіб, щоб вони могли оскаржити законність свого виселення.
Трамп і нелегальна міграція
Президент США Дональд Трамп обрав нелегальну імміграцію однією з головних тем своєї передвиборчої кампанії, пообіцявши зробити кордон своїм першочерговим завданням і депортувати мільйони мігрантів, якщо його знову оберуть президентом.
22 січня він підписав указ, яким призупиняє фізичний в’їзд іноземців, які намагаються нелегально потрапити до країни через південний кордон, який пролягає з Мексикою.
1 березня у Пентагоні заявили, що розгортають бригадну бойову групу Stryker і авіаційний батальйон загальної підтримки на кордоні з Мексикою.