Лісівники Полтавщини мають висадити 930 гектарів лісу із насіння, яке заготували самостійно

Лісівники Полтавщини мають висадити 930 гектарів лісу із насіння, яке заготували самостійно

Лісівники Полтавщини мають висадити 930 гектарів лісу із насіння, яке заготували самостійно
Суспільне Полтава

Цьогоріч на Полтавщині заготовили вдвічі менше лісового насіння, ніж торік. Вплинула на це весняна засуха, каже речниця Полтавського лісгоспу Лілія Гнатенко.

Менше цього року запаслися жолудями, а більше – насінням сосни. Цим займаються в усіх лісництвах, зокрема, у Рублівському, що на Котелевщині. Із заготованого насіння планують висадити понад 900 гектарів нового лісу.

Соснові шишки збирають у відро
Соснові шишки збирають у відро. Суспільне Полтава

У металеве відро працівник Рублівського лісництва, що у Котелевському районі, Віталій Сідько збирає соснові шишки. Із них отримають насіння.

"Шишку треба зривати розміром 3 сантиметри, щоб вона була закрита і не червива, щоб не була пошкоджена. Якщо шишка відкрита, насіння висиплеться, насіння не буде". − каже працівник Рублівського лісництва Віталій Сідько.

Потім шишки вантажать до сушарки
Потім шишки вантажать до сушарки. Суспільне Полтава

Зібрані шишки вантажать до підйомника та заносять на горище півстолітньої сушарки.

"Беремо звідти шишку і завантажуємо у камеру попередньої сушки. Потім беремо її і завантажуємо до камери сушки у барабани. Через 4–5 днів при температурі 45 градусів шишка розкривається і насіння висипається додолу", − говорить помічник лісничого Рублівського лісництва Станіслав Ковпак.

Діжку прокручують і отримують насіння
Діжку прокручують і отримують насіння. Суспільне Полтава

У цій сушарці – 11 барабанів. До кожного вміщується майже 100 кілограмів шишок. Насіння очищають у саморобній діжці. Для цього її прокручують 300 разів.

"Будемо її "обезкрилювати". Туди закидаємо метал, бризкаємо воду і будемо крутити. "Обезкрилимо", а потім на решето будемо відбивати крильця", − говорить працівник Рублівського лісництва Анатолій Погрібняк.

Насіння зберігають в банках
Насіння зберігають в банках. Суспільне Полтава

Отримане насіння зберігають у 10-літрових бутлях. У кожен вміщується 5 кілограмів.

"Далі формується партія у кількості 50 кілограмів і відправляється на аналіз до Харкова. Це для того, щоб знати якість насіння і надалі кількість висіву у розсадниках. Урожайність щороку може змінюватися. Можуть бути пошкоджені шишки або взагалі неврожай", − каже лісничий Рублівського лісництва Павло Корсун.

Лісівники Полтавщини мають висадити 930 гектарів лісу із насіння, яке заготували самостійно
Лісівники Полтавщини мають висадити 930 гектарів лісу із насіння, яке заготували самостійно. Суспільне Полтава

"Цього року лісогосподарські підприємства Полтавщини заготовили понад 12,5 тонн насіння. Серед них як основні, так і супутні лісові породи. В основному заготовляємо хвойні – це як сосна звичайна, та листяні, як дуб звичайний. Минулого року у нас було заготовлено більше, ніж 27 тонн лісового насіння", − говорить речниця Полтавського лісового господарства Лілія Гнатенко.

Заготівлю насіння розпочали торік у листопаді. Нині ж продовжують його обробку. Цим насінням планують засіяти 930 гектарів лісу.

На початок