Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що Захід не повинен дозволяти собі бути розділеним у питанні України, закликаючи до єдності між європейськими та американськими партнерами щодо того, як припинити війну.
Про це він сказав у своїй першій промові на посаді канцлера у Бундестазі, повідомляють Tagesspiegel та Sky News.
Мерц покладається на тісну співпрацю з президентом США Дональдом Трампом у зусиллях щодо припинення війни в Україні.
"Надзвичайно важливо, щоб політичний Захід не дозволив собі бути розділеним", – сказав він.
Канцлер зазначив, що "докладе всіх зусиль для продовження досягнення якомога більшої єдності між європейськими та американськими партнерами".
Мерц також заявив, що Захід не може прийняти мир в Україні під диктатом, примусу до нього українців з використанням "військових фактів".
"Ми сподіваємося і наполегливо працюємо над тим, щоб ця чітка позиція була підтримана не лише Європою, а й нашими американськими партнерами", – сказав канцлер.
Мерц зазначив, що він двічі розмовляв з Трампом телефоном протягом останніх кількох днів.
"Я вдячний за його підтримку ініціативи щодо 30-денного безумовного припинення вогню. Це може відкрити вікно, в якому стануть можливими мирні переговори", – сказав він.
Канцлер також наголосив, що Німеччина "не стане стороною у війні", але додав, що "не повинно бути жодних сумнівів, що Німеччина підтримує українців".
"Усім спробам Росії розділити європейські демократії ми протистоятимемо рішучістю, єдністю та готовністю захищатися", — сказав Мерц.
Що відомо про мирні перемовини у Стамбулі 15 травня
У суботу, 10 травня, за підсумками зустрічі "коаліції охочих", США та країни Європи закликали Росію до 30-денного перемир’я з 12 травня у війні РФ проти України. У засіданні "коаліції охочих" взяли участь представники 35 країн, включно з Україною — повідомив президент Володимир Зеленський. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії й Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.
Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".
Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.
Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.
Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.
Президент Туреччини Ердоган прийняв пропозицію провести переговори між Росією та Україною у Стамбулі 15 травня. Про це заявили в адміністрації президента після телефонної розмови із президентом Франції Макроном.
Зеленський заявив, що чекатиме Путіна у турецькому Стамбулі у четвер, 15 травня, на прямих переговорах.
Трамп заявляв, що "є можливість" його візиту до Стамбула на переговори між Україною та Росією, якщо очільник РФ Путін теж прибуде на цю зустріч.