Перейти до основного змісту
Мерц закликав Захід до єдності напередодні мирних переговорів щодо України

Мерц закликав Захід до єдності напередодні мирних переговорів щодо України

Фрідріх Мерц
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц під час пресконференції в Брюсселі, Бельгія, 9 травня 2025 року. REUTERS/Piroschka van de Wouw

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що Захід не повинен дозволяти собі бути розділеним у питанні України, закликаючи до єдності між європейськими та американськими партнерами щодо того, як припинити війну.

Про це він сказав у своїй першій промові на посаді канцлера у Бундестазі, повідомляють Tagesspiegel та Sky News.

Мерц покладається на тісну співпрацю з президентом США Дональдом Трампом у зусиллях щодо припинення війни в Україні.

"Надзвичайно важливо, щоб політичний Захід не дозволив собі бути розділеним", – сказав він.

Канцлер зазначив, що "докладе всіх зусиль для продовження досягнення якомога більшої єдності між європейськими та американськими партнерами".

Мерц також заявив, що Захід не може прийняти мир в Україні під диктатом, примусу до нього українців з використанням "військових фактів".

"Ми сподіваємося і наполегливо працюємо над тим, щоб ця чітка позиція була підтримана не лише Європою, а й нашими американськими партнерами", – сказав канцлер.

Мерц зазначив, що він двічі розмовляв з Трампом телефоном протягом останніх кількох днів.

"Я вдячний за його підтримку ініціативи щодо 30-денного безумовного припинення вогню. Це може відкрити вікно, в якому стануть можливими мирні переговори", – сказав він.

Канцлер також наголосив, що Німеччина "не стане стороною у війні", але додав, що "не повинно бути жодних сумнівів, що Німеччина підтримує українців".

"Усім спробам Росії розділити європейські демократії ми протистоятимемо рішучістю, єдністю та готовністю захищатися", — сказав Мерц.

Що відомо про мирні перемовини у Стамбулі 15 травня

У суботу, 10 травня, за підсумками зустрічі "коаліції охочих", США та країни Європи закликали Росію до 30-денного перемир’я з 12 травня у війні РФ проти України. У засіданні "коаліції охочих" взяли участь представники 35 країн, включно з Україною — повідомив президент Володимир Зеленський. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії й Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.

Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".

Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.

Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.

Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.

Президент Туреччини Ердоган прийняв пропозицію провести переговори між Росією та Україною у Стамбулі 15 травня. Про це заявили в адміністрації президента після телефонної розмови із президентом Франції Макроном.

Зеленський заявив, що чекатиме Путіна у турецькому Стамбулі у четвер, 15 травня, на прямих переговорах.

Трамп заявляв, що "є можливість" його візиту до Стамбула на переговори між Україною та Росією, якщо очільник РФ Путін теж прибуде на цю зустріч.

Топ дня
Вибір редакції
На початок