Президент Володимир Зеленський заявив, що чекатиме на очільника Кремля Володимира Путіна у турецькому Стамбулі у четвер, 15 травня, на прямих переговорах, які той сам запропонував напередодні.
Про це глава держави написав у Telegram.
Водночас він наголосив, що Україна із понеділка, 12 травня, чекає на припинення вогню, аби "дати основу" для подальшої "дипломатії" між Києвом і Москвою.
"Ми чекаємо відзавтра припинення вогню – повне і тривале, щоб дати необхідну основу дипломатії. Немає сенсу затягувати вбивства. І чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині. Особисто. Сподіваюсь, що росіяни цього разу не шукатимуть причин, чому вони не можуть", — йдеться у дописі Зеленського.
Напередодні американський президент Дональд Трамп заявив, що Україна має погодитись на ці перемовини у Стамбулі. У разі зустрічі, на його думку, українська влада щонайменше зможе з’ясувати, можлива угода із Кремлем чи ні. Якщо цього не станеться, то, за словами Трампа, європейські лідери та США будуть розуміти, "яка ситуація", і зможуть діяти відповідно.
Пропозиція України і партнерів про 30-денне припинення вогню і заява Путіна про прямі переговори у Стамбулі
У суботу, 10 травня, за підсумками зустрічі "коаліції охочих", США та країни Європи закликали Росію до 30-денного перемир’я з 12 травня у війні РФ проти України. У засіданні "коаліції охочих" взяли участь представники 35 країн, включно з Україною — повідомив президент Володимир Зеленський. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії і Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.
Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".
Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.
Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.
Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.
Зранку 11 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова зустрічатись з РФ у разі припинення вогню відзавтра, 12 травня.
"Немає сенсу продовжувати вбивства навіть на день. Очікуємо, що Росія підтвердить припинення вогню – повне, тривале й надійне, – починаючи відзавтра, 12 травня, і Україна готова зустрічатись", — написав Зеленський.
За словами президента, "найперший крок у реальному закінченні будь-якої війни – це припинення вогню".