Як впоратись із реєстрацією на ЗНО та не ускладнити вступ. Радять рівненські освітяни

Як впоратись із реєстрацією на ЗНО та не ускладнити вступ. Радять рівненські освітяни

Ексклюзивно
Як впоратись із реєстрацією на ЗНО та не ускладнити вступ. Радять рівненські освітяни Ілюстративне фото

З 1-го лютого розпочалась реєстрація на участь в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання. Цьогоріч ЗНО має певні особливості та нововведення. На що потрібно звернути увагу вступникам Рівненщини та як уникнути помилок, Суспільне запитало головних освітян області.

Як правильно обрати предмети та зареєструватись для тестування

У першу чергу абітурієнт повинен ознайомитись із правилами прийому закладу вищої освіти, який у майбутньому планує обирати та з'ясувати, з яких предметів необхідно скласти ЗНО, – розповів начальник обласного управління освіти Петро Коржевський в ефірі "Сьогодні. Головне" на Суспільному.

"Починаючи від 1 березня до 5-го вони можуть коригувати усі свої інформаційні відомості, які вони або неправильно заповнили, або внесли неповні. І це також слугуватиме для реєстрації тих осіб, які завершили навчання не цьогоріч", – додав освітянин.

Який комплект документів потрібен для реєстрації

  • реєстраційна картка з наклеєними фото;
  • написана власноруч заява, із підписом та датою;
  • оригінал меддовідки № 086-3/о (за необхідності).

Що робити учасникам, які не мають ID-картки або її загубили

Більшість випускників з 14-ти років мають ID-картки, адже для реєстрації потрібно подати реєстраційну заяву і ксерокопію паспорта, яку самі завіряють власноруч. Крім того, якщо дитина прийшла до пункту без сертифікату чи документа, що посвідчує особу, її можуть не пустити.

Що робити у випадках, якщо відповідних документів в учасника немає, пояснює завідувач кабінету ЗНО та моніторингу якості освіти Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Ігор Опольський в ефірі Українського радіо Рівне.

"Є люди, які в силу релігійних переконань, чи ще якихось, не хочуть виготовляти ID-картку. Таких окремих учасників ми будемо реєструвати за свідоцтвами про народження, але керівник школи має подати до нас клопотання і пояснити, чому цей учасник не має документа, який засвідчує громадянство", - каже Опольський.

Бувають ситуації, коли абітурієнт реєструвався за однією ID-карткою, її втратив і терміново виробляв іншу.

"У таких випадках потрібно поінформувати Львів. Це фіксується у карті спостереження, і регіональний центр, якщо збігається прізвище, ім'я, по-батькові, чи інші показники, але відрізняється одна чи декілька цифр, і є втрата, дитину допустять до тестування", - зазначає освітянин.

А ще бувають випадки, коли в переддень загубили документ.

"Тоді потрібно писати заяву до поліції, яка видасть довідку встановленого зразка, про це інформується регіональний центр, і рішення про допуск дитини до тестування приймає саме він", - уточнює Опольський.

Чи змінилася процедура реєстрації, порівняно з попередніми роками

Зареєструватися може кожен учасник власноруч або на сайті Українського Центру, або за допомогою закладу освіти, в якому він навчається, де йому допоможуть це зробити.

"Важливо не зволікати і думати, що 1 березня – це так багато часу, і починати процедуру реєстрації якомога швидше", – додав Петро Коржевський.

Технічні нюанси

"До 1-го березня заклади освіти повинні і зареєструвати всіх своїх учнів, і студентів, і відправити у вказані терміни документи до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. П'ять днів, які залишаються з 1 по 5 березня, призначені для того, щоб можна було внести зміни та зареєструвати випускників минулих років", – розповів Ігор Опольський.

Реєстрація 1-го лютого розпочалася досить активно, - зазначають освітяни.

"Телефонували за консультаціями і заклади фахової передвищої освіти, і заклади загальної середньої освіти, з'ясовували, де яку кнопку запускати, як вибрати рівень стандарту, як вибрати поглиблений рівень", – додав Опольський.

На Рівненщині передбачили понад 50 пунктів тестування. Ще 31 пункт – на пробне ЗНО. На основну сесію передбачають близько 14 тисяч учасників, це разом із випускниками минулих років.

"Цьогоріч 11 клас завершує 14 286 учнів. Ми також пам'ятаємо про те, що є ще випускники минулих років, тому оперуємо цифрою у понад 14 тисяч. Якщо говорити про кількість пунктів, то їх може бути більше, ніж минулого року, бо ми говоримо про аудіювання з іноземних мов, і в нас додаватимуться заклади, в яких ми будемо створювати додаткові пункти", – каже Петро Коржевський.

Якщо учасник ЗНО через стан здоров'я потребує особливих умов на тестуванні

"Хочу наголосити, що у нас є особи, які мають певні захворювання, патологічні стани чи інвалідність. Якщо в учасника є потреба створити особливі умови для участі в ЗНО, він про це мусить вказати під час реєстрації. Там є спеціальне поле. Окрім того, учасник мусить надати оригінал медичної довідки, яка підтверджує той чи інший його діагноз", – розповів Ігор Опольський.

Довідка, – форма первинної облікової документації № 086-3/о, – має бути надіслана до Львівського регіонального центру. Там створили спеціальну регламентну комісію, в тому числі і з медичних працівників, які знайомляться із надісланими матеріалами і або підтверджують той факт, що регіональний центр може забезпечити відповідні умови для учасників ЗНО, або надають відмову.

"Це, як правило, діти з вадами опорно-рухового апарату. Таким дітям Регіональний центр разом з нашим управлінням підбирає пункти, де обов'язково є пандуси, щоб ці учасники далі 1-го поверху не рухались. Є діти з вадами зору, слуху, тому якщо, до прикладу, є потреба використовувати слухові апарати, обов'язково потрібно вказати марку та модель цього апарату", – додав Ігор Опольський.

Що змінилося в самому ЗНО

Для того, аби претендувати на вступ до закладу вищої освіти, необхідно мати три предмети. З них – українська мова або українська мова та література, математика, історія України або іноземна мова на вибір. Четвертий предмет – це один із предметів на вибір: історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька та французька мови.

"Якщо ви обрали математику завдання рівня "стандарт", то ви, звісно, будете мати оцінку з державної підсумкової атестації (ДПА), але не матимете сертифікату ЗНО, і цим самим не матимете можливості подавати документи на вступ до закладу вищої освіти. Якщо ви оберете математику в цілому, який складається з 210-хвилинного тесту, ви матимете і оцінку з ДПА, і сертифікат про ЗНО, який дасть вам змогу претендувати на вступ до закладу вищої освіти", – розповів Петро Коржевський.

Українська мова та українська мова й література дає можливість отримати як оцінку за ДПА, так і сертифікат ЗНО. Проте, в одних закладах вищої освіти у правилах прийому значиться українська мова. Це, як правило, будуть заклади підготовки на природничих напрямах.

"Цього року є дві інновації. Є українська мова (тестовий зошит), і українська мова й література, є математика (стандарт), і є звичайна математика. Це, фактично, є різні предмети та різні тестові зошити. Що обирати – учасник повинен знати, зайшовши в правила прийому або в додаток до умов прийому закладів вищої освіти", – повідомила в ефірі Українського радіо Рівне директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк.

Хто не вступає до закладів вищої освіти, здає математику "стандарт" та українську мову, – зазначила директорка та додала:

"Особливості є дуже важливі: є "Архітектура" – українська мова і література, а є "Цивільне будівництво" – тільки українська мова. Бо тільки в час реєстрації можна буде змінити перелік предметів".

Коли пройде основна сесія ЗНО

Основна сесія буде від 21 травня по 15 червня, і додаткова – з 29-го червня по 16 липня.

Читайте також: Що потрібно знати про пробне ЗНО-2021 на Рівненщині

Додаткова сесія ЗНО

Так чи інакше будуть випадки, коли учасники не зможуть зареєструватися. Для них буде проведена додаткова сесія ЗНО, на яку також потрібно зареєструватися.

На сайті Українського центру оцінювання якості освіти зазначається, що на додаткову сесію ЗНО можуть розраховувати учасники, які:

  • у день проведення зовнішнього оцінювання з відповідного навчального предмета брали участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, Міністерства молоді та спорту України, або прямували до/з місць їх проведення;
  • не змогли взяти участь в основній сесії зовнішнього оцінювання через причини, що не залежали від їх дій та волі, та на які вони не можуть вплинути, зокрема через:

− хворобу в день проведення зовнішнього оцінювання з певного навчального предмета під час основної сесії; − стихійне лихо, у тому числі пожежу, повінь, землетрус, військові дії або суспільні збурення, техногенну катастрофу в день або переддень проведення зовнішнього оцінювання з  певного навчального предмета; − викрадення одного з документів, необхідних для допуску до пункту проведення зовнішнього незалежного оцінювання, що трапилося до проведення зовнішнього оцінювання з  певного навчального предмета, але не раніше ніж за п’ять календарних днів; − смерть рідних по крові або по шлюбу, яка сталася до проведення зовнішнього оцінювання з певного навчального предмета, але не раніше ніж за сім календарних днів;

  • брали участь в основній сесії зовнішнього оцінювання, але не змогли розпочати або завершити виконання сертифікаційної роботи з певного навчального предмета у зв’язку з:

− різким погіршенням стану здоров’я; − виникненням у пункті зовнішнього оцінювання обставин, що могли становити загрозу для життя та здоров’я; − дочасним припиненням уповноваженою особою при Українському центрі оцінювання якості освіти (за погодженням із регіональним центром) процедури зовнішнього оцінювання в певній(их) аудиторії(ях) або в пункті проведення зовнішнього оцінювання через неможливість створення належних умов для виконання  сертифікаційної роботи.

І наостанок

Зареєстровані учасники до 30 квітня 2021 року зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань.

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання почнеться 21 травня тестуванням з хімії і завершиться 15 червня тестуванням з географії.

Тестування з іспанської, німецької, французької мов відбудуться 24 травня, з англійської мови – 25 травня, з математики – 28 травня, з української мови, української мови і літератури – 1 червня, з історії України – 4 червня, з фізики – 7 червня, з біології – 10 червня, – йдеться на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Інформацію про результати основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання з усіх навчальних предметів буде розміщено на інформаційних сторінках учасників тестування до 30 червня 2021 року.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди