Перейти до основного змісту
Очікування від майбутніх переговорів з РФ у Туреччині: головні заяви Зеленського

Очікування від майбутніх переговорів з РФ у Туреччині: головні заяви Зеленського

Президент Володимир Зеленський 13 травня напередодні свого візиту до Туреччини дав пресконференцію. Серед іншого він розповів про очікування від можливої зустрічі із російською стороною у Стамбулі, та вчергове заявив, що чекає там особисто лідера РФ Володимира Путіна. Суспільне зібрало головні заяви глави держави.

Про візит до Туреччини

Зокрема президент підтвердив, що летить до Туреччини, а саме — в Анкару. Там він зустрінеться із главою Туреччини Реджепом Ердоганом. Але якщо очільник Кремля Володимир Путін все ж таки наважиться приїхати до Стамбулу, то Зеленський разом з Ердоганом поїде до нього.

"Ми проговорили з президентом Ердоганом, що у мене буде зустріч з ним в столиці Туреччині. Це Анкара. Вона буде в четвер, 15 травня. Ми будемо чекати на зустріч з Путіним в Туреччині. Щоб Росія не маніпулювала містами та не казала, що він (Путін — ред.) не готовий прилітати в Анкару, а готовий летіти тільки в Стамбул. Я одразу хочу сказати, що якщо Путін прилітає в Стамбул ми з президентом Ердоганом полетимо туди", — сказав він.

Про очікування від ймовірної зустрічі з Путіним

За словами Зеленського, наразі єдиним результатом ймовірних переговорів із Путіним, який влаштує Київ, може бути припинення вогню. Він пояснив, що в цій "ситуації" не може бути іншого результату, який потрібен Україні. Окрім того, президент підкреслив, що припинення вогню є лише "першим кроком" до завершення війни.

"Я не хочу зараз говорити, що нас влаштує. Ми до цього дійдемо. Це ще попереду. Це питання справедливості передусім і в цілому погляду на цю війну: як та чим все це закінчиться. І тому я б так не далеко і глибоко не йшов би. Хоча у мене є абсолютне розуміння цього процесу. І тому я вважаю, що ми повинні продемонструвати якийсь результат", — сказав президент.

У разі, якщо Путін не приїде, або якщо припинення вогню не буде підтримане ним особисто, то на думку Зеленського, це означатиме, що РФ не готова до жодних переговорів.

"Немає часу гратися в технічні ігри. Нам потрібно бути сильнішими, єднатися. І наразі я бачу єдиний варіант — це санкції", — сказав він.

Президент також висловив сподівання, що у разі відмови російської сторони від припинення вогню, європейські партнери ухвалять нові обмеження проти Москви на найближчому засіданні Ради Європи, й вони мають охопити енергетику та банківську систему РФ. Також він очікує на подібні кроки й з боку США.

Про мету 30-денного перемир'я

Зеленський акцентував, що запропоноване Росії 30-денне припинення вогню є "кроком до деескалації", оскільки за цей термін жодна зі сторін не зможе повністю відновити свої сили.

"Ніхто не знає наперед, що станеться. Я вважаю, що цього терміну нікому не буде достатньо, щоби відновити сили на повну. Тобто тридцятиденне припинення вогню — це більше про деескалацію, про можливість відкрити діалог. Саме про це йдеться", — сказав він.

Крім цього він прокоментував умови Кремля, аби під час 30-денного перемир'я іноземні партнери не постачали Києву озброєнь.

"Зупиняться які поставки? Вони вже місяці є в Європі — та чи інша техніка, та чи інша зброя. Це не є секретом навіть для росіян. Вони це розуміють. Тобто те, що вийшло ще пів року назад зі США в тому чи іншому форматі потім приходить. Тому це не допоможе. Ця умова не структурна, вона ні про що. Про це можуть говорити тільки люди, які не розбираються в форматі поставок зброї", — сказав глава держави.

Роз'яснення щодо рішення РНБО на заборону перемовин з Путіним

Зеленський назвав "російськими наративами" заяви про те, що через рішення РНБО, введене ним у дію восени 2022 року, він нібито не може вести переговори з Путіним. Президент стверджує, що вони не відповідають дійсності.

За його словами, це рішення український Радбез ухвалив через те, що деякі "люди" екснардепів-зрадників Віктора Медведчука та Вадима Новинського, представляючи інтереси Путіна, дзвонили йому та пропонували "здати Україну".

"Все це є, є відповідні свідки, записи – вони представляли інтереси Путіна, говорячи напряму зі мною телефоном, в найскладніший момент, коли ми були в повній блокаді. Говорили про те, як треба здавати Україну, території. Як і куди мені треба бігти, інакше у мене не буде моєї сім'ї тощо. Тобто це довга-довга історія", — розповів глава держави.

За його словами, подібних "ультиматумів", коли хтось представляв інтереси Росії, а саме Путіна, було дуже багато.

"А своїм рішенням РНБО зробила те, що й так говорить Конституція України, що саме я (як президент — ред.) і ніхто, окрім мене, не може вести перемовини щодо суверенітету, територіальної цілісності України, нашого курсу. Ніхто, крім мене, не може вести відповідні перемовини з лідерами Росії та інших країн", – додав Зеленський.

Він також нагадав, що згідно зі статтею 106 Конституції, президент України має "виключні конституційні повноваження представляти державу в міжнародних відносинах, здійснювати керівництво зовнішньополітичною діяльністю, вести переговори та укладати міжнародні договори".

"Тому наратив Путіна, що я повинен щось там скасовувати – це наратив виключно Російської Федерації", – резюмував Зеленський.

Про позицію Китаю щодо припинення вогню

Президент поінформував, що Київ отримав позитивний "сигнал" від Пекіна щодо 30-денного припинення вогню.

"Ми отримали сигнал від китайської сторони, що вони підтримують тридцятиденне припинення вогню, яке пропонує Україна, а також сигнали від Китаю та інших держав, що було б справедливо йти до повного припинення вогню", — сказав Зеленський.

Крім цього, за його словами, Україна також отримала від Китаю та інших країн певний "сигнал", щоб забезпечити режим тиші під час перемирʼя 8-11 травня, яке запропонував Путін під час заходів до 80-ї річниці перемоги у Другій світовій війні, які відбувались як у Москві, так і по всій території РФ.

"Україна знов своїми кроками підтвердила, що завжди робить те, що обіцяє. Ніяких ударів, попри пропаганду росіян, на 9 травня, по їх параду не було", — додав глава держави.

Що відомо про планування переговорів між Україною та РФ у Туреччині

Раніше Трамп казав, що Україна має погодитись прямі перемовини з РФ у Туреччині, які запропонував очільник Кремля Володимир Путін. У разі зустрічі, на його думку, українська влада щонайменше зможе з’ясувати, можлива угода із Кремлем чи ні. Якщо цього не станеться, то, за словами Трампа, європейські лідери та США будуть розуміти, "яка ситуація", і зможуть діяти відповідно.

Після цього Зеленський заявив, що чекатиме Путіна у турецькому Стамбулі у четвер, 15 травня, на прямих переговорах і сподівається на припинення вогню.

Своєю чергою у Кремлі заявили, що Україна має піти на переговори "без жодних умов". Там також зазначили, що оголосять своїх представників на переговорах з Україною в Стамбулі, щойно Путін вважатиме це за потрібне.

Топ дня
Вибір редакції
На початок