Перейти до основного змісту
Десятки білих південноафриканців прибувають до США за планом Трампа щодо біженців

Десятки білих південноафриканців прибувають до США за планом Трампа щодо біженців

Демонстранти США
Демонстранти тримають плакати на підтримку позиції президента США Дональда Трампа проти того, що він називає расистськими законами, експропріацією землі та нападами на фермерські господарства, біля посольства США в Преторії, Південна Африка, 15 лютого 2025 року. REUTERS/Siphiwe Sibeko

До Сполучених Штатів прибули перші 49 білих південноафриканців, яким було надано статус біженця, оскільки їх визнали жертвами расової дискримінації згідно з пропозицією президента США Дональда Трампа.

Про це повідомляє BBC.

Група білих південноафриканців, які приземлилися в аеропорту Даллеса поблизу Вашингтона, округ Колумбія. Дехто тримав маленьких дітей і махав маленькими американськими прапорцями в зоні прибуття, прикрашеними червоними, білими та синіми повітряними кульками на стінах.

Президент Дональд Трамп заявив, що заявки на надання статусу біженця для представників меншини були розглянуті пришвидшено, оскільки вони є жертвами "расової дискримінації". Водночас уряд Південної Африки заявив, що група не зазнає жодних переслідувань, які б підставляли надання їй статусу біженця.

На пряме запитання в понеділок 12 травня, чому заяви південноафриканців про надання біженців були оброблені швидше, ніж заявки інших груп, Трамп заявив, що відбувається "геноцид", і що саме "білі фермери" стали мішенню.

"Фермерів вбивають, вони випадково білі, але мені байдуже, білі вони чи чорні", — сказав Трамп.

Водночас президент Південної Африки Сиріл Рамафоса заявив, що під час телефонної розмови він сказав Трампу, що оцінка ситуації США "не відповідає дійсності".

"Біженець — це людина, яка змушена покинути свою країну через страх політичних, релігійних чи економічних переслідувань. І вони не підпадають під цей критерій", — сказав Рамафоса.

У відповідь на запитання в аеропорту Даллеса заступник державного секретаря Крістофер Ландау сказав: "На жаль, не дивно, що країна, звідки приїжджають біженці, не визнає, що вони є біженцями".

Адміністрація Трампа призупинила всі інші види прийому біженців, зокрема для заявників із зон бойових дій. Human Rights Watch назвала цей крок жорстоким расовим викривленням, заявивши, що тисячам людей, багато з яких – чорношкірих та афганських біженців – було відмовлено в притулку в США.

У заяві для BBC Грегорі Мікс, високопоставлений член Комітету закордонних справ Палати представників від Демократичної партії, заявив, що переселення біженців адміністрацією Трампа було "не просто расистським викриком, а політично мотивованим переписуванням історії".

Єпископальна церква заявила, що більше не співпрацюватиме з федеральним урядом щодо розселення біженців через "пільговий режим", наданий південноафриканцям.

Що відомо про позицію США щодо білих фермерів

Як пише BBC, Сполучені Штати розкритикували внутрішню політику Південної Африки, звинувативши уряд у вилученні землі у білих фермерів без будь-якої компенсації. У січні 2025 року президент Рамафоса підписав суперечливий закон, який дозволяє уряду вилучати приватну землю без компенсації за певних обставин, коли це вважається "справедливим та відповідає суспільним інтересам". Проте уряд стверджує, що жодної землі відповідно до цього закону ще не було конфісковано.

У Південній Африці існує невдоволення повільними показниками земельної реформи за три десятиліття, що минули з часу падіння системи расистського панування апартеїду. Хоча чорношкірі південноафриканці становлять понад 90% населення, вони володіють лише 4% усіх земель, що перебувають у приватній власності, згідно з доповіддю 2017 року.

Топ дня
Вибір редакції
На початок