"Ми створили квазіоргани", — президент Асоціації районних і обласних рад про хід децентралізації

"Ми створили квазіоргани", — президент Асоціації районних і обласних рад про хід децентралізації

"Ми створили квазіоргани", — президент Асоціації районних і обласних рад про хід децентралізації

Районні ради Харківщини передали громадам 99% майна. Чим тепер вони займатимуться та як працюватимуть з бюджетами, яких не вистачає — про це говорили у програмі "Сьогодні.Головне" з депутатом Харківської облради та президентом Української асоціації районних та обласних рад Сергієм Черновим.

Чому ви відстоюєте необхідність районних рад?

Ця позиція зрозуміла, відповідь є в Конституції України. В Конституції чітко виписані повноваження для районних рад, у базовому законі "Про місцеве самоврядування" також чітко виписані повноваження районних рад, в тому числі й співпраця з районним державними адміністраціями як виконавчим органом районної ради.

Ми відстоюємо не інтереси когось незаконно створеного, ми відстоюємо інтереси конституційного органу з тим, щоб він зміг виконувати свої зобов’язання і працювати.

Квазіоргани: навіщо потрібні районні ради та чи надали їм ресурси для роботиСуспільне Харків

За даними Міністерства розвитку громад та територій на Харківщині нові районні ради передали майже все майно до об'єднаних громад — 99%. Що залишається в управлінні райрад?

Передача майна — це не головне, головне — послуга. Сьогодні є приклади, коли майно забирають, а юридичну особу якогось комунального підприємства чи закладу не забирають чи не хочуть забрати. Чи забирають в якомусь звуженому складі.

І найголовніше тут простежити не за майном, а за послугою. Наприклад, була послуга у сфері охорони здоров’я чи працював стадіон, чи надавалася послуга для занять з дітьми спортом, чи школи мистецтв, дошкільне виховання, медичні послуги. І якщо ця послуга залишиться в об’єднаній громаді або стане кращою, то ми мети досягли.

Квазіоргани: навіщо потрібні районні ради та чи надали їм ресурси для роботи

Які функції у районних рад зараз?

Якщо все майно передадуть, у них залишаються повноваження. Районні ради повинні приймати розроблені районними державними адміністраціями плани соціально-економічного розвитку. Вони повинні займатися питаннями соціального захисту.

Наприклад, перевезення громадян, в тому числі пільгове. В громадах, які перебувають поряд з містом Харковом, це питання вирішується. Але у віддалених громадах задумалися: "А чи можу я перевозити громадян не тільки зі своєї громади?", бо сполучення проходить через декілька громад.

І сьогодні я знаю приклади: в деякі громади вже прийшли правоохоронні та контролюючі органи й запитали про цільове використання бюджетних коштів. Чому б тут не зберегти систему, яка працювала в райадміністраціях через відділи соцзахисту, отримуючи субвенції з громад, але надаючи послуги якраз сполученню між громадами. Особливо пільгового контингенту.

Квазіоргани: навіщо потрібні районні ради та чи надали їм ресурси для роботиСуспільне Харків

29 січня ви звернулися до голови Верховної Ради України. У зверненні ви наводите власні доходи райрад. Різниця у заробітках районів Харківщини у 32 рази. Чому так?

Така різниця тільки цього року, бо в окремих районах по завершенні роботи минулого року залишилися кошти перехідні. А в решті районах таких залишків не було зовсім або вони були дуже малі. Але ви ж розумієте, що це було тільки в цьому році.

Ми створили квазіоргани — районну раду і райдержадміністрацію, які мають свої повноваження і не мають джерел для реалізації цих повноважень. Тоді треба на рівні держави визначитися: або не потрібні такі державні органи і прийняти відповідні зміни до Конституції. Якщо ж ми визначилися, що у великій державі Україна управління має три ланки: базовий, субрегіональний і регіональний, то тоді кожна ланка повинна мати чіткі повноваження і під повноваження наповнення з податків і зборів.

Ваша особиста позиція?

Моя особиста позиція не змінилася, і я говорив про це публічно рік до прийняття усіх рішень. Я попереджав, що будуть ризики, що нам потрібен був один перехідний бюджетний рік, для того, щоб звершити передачу цього майна, не втратити послугу, її якість і зрозуміти, які органи управління нам потрібні. Які джерела фінансування нам під ці повноваження підвести і де їх взяти. Бо ми сьогодні міряємо температуру середню по палаті. Але ж середньою вона не може бути. Є громади, де проживає 4 тисячі людей і є громади 1,5 мільйона, як місто Харків.

На вашу, думку, лікарні, школи тощо тепер було б краще залишити в громадах чи повернути назад в ради?

Їх передали, а тепер промонітормо, чи залишиться перелік тих послуг, які були, і їхня якість. Там, де він залишиться — це чудово. А там, де втратяться послуги, їхня якість або закриють підприємства чи заклади, чи скоротять працівників...

Наприклад, сьогодні є 37 полігонів та сміттєзвалищ. Я не знаю, передали їх чи ні. Дуже актуальне екологічне питання. Це виклик: чи зможуть громади їх обслуговувати. 62 дитячі спортивні юнацькі школи. Так, їх можна передати і скоротити повністю всіх тренерів, і завтра діти у нас залишаться на вулиці. Школи мистецтв, їх можна передати, але відключити опалення, електроенергію, скорити всіх викладачів, залишити лише директора і бухгалтера на 0,25 ставки. І це також рішення, але ж мета реформи була зовсім іншою.

Безумовно, громади — це база, безумовно, там повинні бути податки, ресурс і можливості. Але ми бачимо сьогодні, що не всі громади сьогодні є спроможними. А ми не можемо ризикувати, бо за збанкрутілою громадою будуть збанкрутілі послуги.

Людина не може сьогодні отримувати медичну допомогу, а завтра залишитися без неї. У мене є інформація, поки що не буду називати конкретні громади, де зробили так, як я говорив: передали майно, передали юридичну особу. Але були там тренери з підготовки дітей для того, щоб вони займалися різними видами спорту, але їх просто скоротили. І таких прикладів багато. Я говорю це не для того, щоб створити паніку чи "все пропало". Влада сьогодні має сконцентровано кожен день збирати такі приклади і знаходити рішення саме в таких умовах.

Ви звернулися до спікера парламенту з пропозицією розширити джерела, з яких наповнюються районні бюджети. Якщо коротко, які ваші пропозиції?

По-перше, треба розділити це на два етапи. Перший етап — треба вийти з ініціативою в бюджетний комітет, і нас профільний комітет Верховної Ради з питань державного будування та самоврядування підтримав, на цьому тижні буде відповідне засідання. Якщо депутати проголосують, то мільярд гривень направлять субвенцій в районні ради на цей рік. Гроші потрібні, щоб виконати в першу чергу ті зобов’язання з реформування, а саме по передачі майна, скороченню раніше діючих рад, виплати необхідних зарплат і виплат, забезпечити життєдіяльність.

І друге: новостворені районні адміністрації зараз зрозуміють, що ті програми, які вони будуть розробляти і давати в районну раду для затвердження, то вони ж можуть виконуватися лише якщо є джерело. І буде мертвонароджене рішення.

Ми пропонуємо частину податків перенаправити в районні бюджети. Там невеликі цифри. 1, 2, 3% податку на доходи фізичних осіб, рентної плати чи податку на землю. Тобто це для дискусії фахівців, експертів і народних депутатів, які будуть приймати рішення. Це дало б змогу райрадам у співпраці з об’єднаними територіальними громадами вирішувати питання, які важко вирішити на території маленької громади.

Що відомо

  • Після укрупнення районів Харківщини й утворення нових 56 територіальних громад власність, яку утримували райони і районні ради, має перейти на баланс громад. У деяких районах йдеться про скорочення штатів та ймовірну ліквідацію деяких установ.
  • З річного бюджету, який отримали у Лозівській районній раді, не змогли виплатити січневі зарплати працівникам апарату ради.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди