До Дня пам’яті героїв Крут на Рівненщині викарбували пам'ятний жетон

До Дня пам’яті героїв Крут на Рівненщині викарбували пам'ятний жетон

До Дня пам’яті героїв Крут на Рівненщині викарбували пам'ятний жетон Суспільне Рівне

До Дня пам’яті героїв Крут на Рівненщині викарбували пам'ятний жетон. Його присвятили пам'яті загиблих в національно-визвольних змаганнях 1917-1921 років. Ініціювали випуск медалі історико-культурний заповідник Острога та Культурно-просвітницький центр імені Томаша Сосновського.

На пам'ятних жетонах зображено могилу українських воїнів, яка розташована на Замковій горі в Острозі. У ній, ймовірно, поховані старшини армії УНР.

З іншого боку медалі – символіка товариства Сосновського. Пам'ятні жетони виготовили у двох варіантах: один симулює золото, інший – срібло.

До Дня пам’яті героїв Крут на Рівненщині викарбували пам'ятний жетонСуспільне Рівне

"Жетони можна буде побачити на тематичних виставках, які будуть проводитися у нашому заповіднику. І, думаю, колекціонерам ці жетони також будуть цікаві", – каже науковий співробітник відділу історії заповідника Острога Богдан Шляхов.

Допомагав відновлювати братську могилу в 90-х археолог Олександр Бондарчук. Чоловік каже, що тут можуть бути поховані бійці "Січі імені Івана Богуна" Іван Губенко і Микола Федоренко, які навчалися в місцевій гімназії. У 1917 році вони загинули в бою з більшовиками на залізничному вокзалі в Кривині.

Археолог пригадує: відновити хреста допоміг нині покійний Василь Червоній, а згодом краєзнавець Микола Бендюк спроєктував новий пам'ятник.

До Дня пам’яті героїв Крут на Рівненщині викарбували пам'ятний жетонСуспільне Рівне

"За розповідями старожилів ми знали приблизне місцезнаходження. Потім після довгих зусиль вдалося знайти дві фотографії з виглядом цієї могили. Після зняття шару ґрунту, будівельного шару, коли почала читатися пляма цієї могили, ми поглиблення не провели, бо в нас не було дозволів на ексгумацію", – каже завідувач відділу охорони пам'яток заповідника Острога Олександр Бондарчук.

Презентацію жетона присвятили до Дня пам’яті героїв Крут, який відзначають 29 січня. Українська революція столітньої давнини, під час якого відбувся бій, зачепила і Острог. Місцеву гімназію закінчили вояки УНР, і тамтешня печатка з тризубом – гордість музею заповідника.

До Дня пам’яті героїв Крут на Рівненщині викарбували пам'ятний жетонСуспільне Рівне

"Ми маємо кілька документів. Не дуже багато, похвалитися не можемо, але ми їх бережемо і активно використовуємо в наших виставках. Острозьку чоловічу гімназію закінчили Володимир Сальський, Павло Шандрук, і ми цим гордимося", – каже завідувачка відділу історії заповідника Острога Марія Данилюк.

Що відомо

  • У довідці Українського інституту національної пам'яті: на початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач.
  • Коли українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку направили Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та першу сотню (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.
  • Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди