Два комплекти пічних кахлів польського короля знайшли на Хмельниччині

Два комплекти пічних кахлів польського короля знайшли на Хмельниччині

Два комплекти пічних кахлів польського короля знайшли на Хмельниччині

Два комплекти королівських геральдичних кахельних пічних медальйонів із гербом польського короля XVI століття віднайшли археологи в Меджибізькій фортеці. На знахідках зображені дракон та інші дивовижні тварини.

За словами директора державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Олега Погорільця, за допомогою знахідок археологам не лише стануть відомі сторінки літописної історії, а й матеріальної історії замку Синявських.

Це результати археологічних досліджень 2018-2019 років, які проводились на території фортеці під Південною стіною залишків будівлі початку 18-го століття, льоху, який згадується в описі замку 1717 року, розповідає Олег Погорілець.

"Саме там, в цій будівлі, ми віднайшли Меджибізького дракона. Ось таку невеличку фрагмент керамічний з зеленою поливою, на якій зображено чудовий дракон, який тепер став символом Меджибізького замку. Ми маємо свого дракона. Від нього тепер вже можна далі робити родовід всіх інших драконів, які живуть в цій території. Крім ось такого цікавого сюжету дракону на цих кахлях є казкові звірі. Це і єдиноріг, і людина, і тварина якась з двома хвостами, і орли та інші. Є ще тварини, які ми зараз відтворюємо по тих знахідках, які зроблено протягом останніх 40 років".

Кахлі із сюжетами XVII століття, розповідає Олег Погорілець, за допомогою художників та конструкторів будуть відтворені на печі, яку планують збудувати у музеї палацу Синявських. Ще цікавою знахідкою на думку науковця, є два комплекти кахельних медальйонів. Він їх називає королівською кахлею.

"Це вже склеєний комплект королівською кахлею тому, що тут зображено орла. Це зрозуміло - герб королівства Польщі. А так як воно датується десь кінцем 16-го століття, то ми можемо уявити, що це саме є королівський подарунок. Чому королівський? Тому, що на грудях орла зображено 3 кігтя, а це герб польського короля з 1576 року Стефана Баторія. І після того дослідження ми знайшли тут дві літери Б і С: Баторій Стефан. Тобто, ми маємо зараз кахлю яка має на собі і геральдичного орла".

Археологи мають і історичну інформацію, що під час виборів короля Польщі Микола Синявський, власник Меджибізького замку, поклав королівську корону на голову Стефана Баторія під час коронування, розповідає Олег Погорілець.

"Зрозуміло, що той повинен був якось віддячити не тільки грошима, якимись привілеями, а він і зробив королівський подарунок - ось такий гарний камін швидше всього був з такими медальйонами, на яких були королівські герби. Ось така історія за допомогою археологічних досліджень, ми відкриваємо сторінки літописної історії, а це вже матеріальна історія. Ці матеріали будуть використані, коли ми будемо робити музеїфікацію палацу Синявських. Саме цей камін, з такими медальйонами, який буде розказувати про ту історію, яка відбувалася в кінці XVI століття на цих теренах".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди