Жителя Полтавщини при житті визнали мертвим

Жителя Полтавщини при житті визнали мертвим

Жителя Полтавщини при житті визнали мертвим Суспільне Полтава

Коли зупинили за порушення правил дорожнього руху, з’ясував, що покійник. Костянтин Джеджеря з Полтавщини за два дні до свого дня народження дізнався від поліції, що за документами він мертвий. А на кладовищі лежить могильна плита із його іменем. Заступник керівника Полтавської прокуратури повідомив Суспільному: слідчі не встановили справжню особу померлого, а тому просять провести перевірку та притягнути винних до відповідальності. Чоловіку ж доведеться скасовувати запис про свою смерть через суд.

Костянтин Джеджеря проживає у селі Малий Тростянець, що у Полтавському районі. Йому 37 років і за документами він вже рік як помер.

"Ось моя плита, під якою мене поховали. Ось тут номер могили, за яким я дізнався, де вона розташовується", − говорить Костянтин Джеджеря, якого визнали мертвим .

Жителя Полтавщини при житті визнали мертвимСуспільне Полтава

Костянтин Джеджеря

Про те, що за документами він помер, чоловік дізнався від поліцейських, коли його зупинила за порушення правил дорожнього руху. Було це за два дні до його дня народження.

"Він мені каже: "Ти добре стоїш?". Кажу: "Так". Він говорить: "Я тебе порадую – ти мертвий". Я запитав: "Як це так?!". Він мені зачитав, що перша міська лікарня у листопаді 2019 року видала (лікарське, − ред.) свідоцтво про смерть, що у мене пневмонія, і я – покійник", − розповідає Костянтин Джеджеря.

Насправді ж у цій могилі похований рідний брат Костянтина. Нині тут стоїть хрест з іменем справжнього покійного.

"Коли його забрала "швидка" першої міської лікарні (де вони його знайшли, я не знаю, бо мені ніхто не говорив), то він назвав усі мої дані, тобто, що він – це я. І на ранок він помер", − каже Костянтин Джеджеря.

Жителя Полтавщини при житті визнали мертвимСуспільне Полтава

Документи, що посвідчують особу, померлий не надавав. Тому лікарі, коли повідомляли правоохоронцям про смерть чоловіка, назвали дані, які сказав брат Костянтина. Про це йдеться у відповіді на запит Суспільного від обласного управління поліції.

"Відомості про померлу особу до ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань) вносились на підставі інформації, зазначеної у медичній картці стаціонарного хворого КП (Комунального підприємтства) "1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради", повідомив заступник начальника слідчого управління поліції Полтавщини Дмитро Поздняков.

Відтак, у документах слідчі вказали несправжні дані померлого.

"Необхідно було здійснити хоча б пошук можливих родичів. Особа, яка дійсно померла, Сокіл, був у розшуку. По усіх базах даних поліцейських він перебував у розшуку в рамках іншого кримінального провадження. Тобто, інформація про дану особу була у поліції. Були навіть номери телефонів його сестри і брата. Якби справді було проведено усі слідчі дії на встановлення особи померлого, то можна було б знайти номери телефонів рідні, які фігурували у базі даних", − говорить адвокатка Дар’я Маліннікова.

Жителя Полтавщини при житті визнали мертвимСуспільне Полтава

Дар’я Маліннікова, адвокатка

"До внесення відомостей до ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань) слідчий не мав права проводити жодної слідчої (розшукової) дії, спрямованої для перевірки відомостей про померлу особу", повідомив заступник начальника слідчого управління поліції Полтавщини Дмитро Поздняков.

Рішення слідчого про закриття кримінального провадження по цій справі прокуратура визнала незаконним.

"Органами прокуратури було вжито комплекс заходів щодо відновлення попереднього юридичного стану людини права та свободи, якого були порушені. Зокрема, було проведено впізнання по фотографіях трупу за участі його рідних сестри та брата. Вони впізнали в особі померлого іншу людину, яка у лікарні представилася іншою людиною. Крім того, слідчий виніс постанову про уточнення анкетних даних. Її скерували до закладів охорони здоров’я для приведення у відповідність їхніх документів. Крім того, було внесено зміни до Єдиного реєстру досудових розслідувань, інформаційно-аналітичної системи "Армор", а саме людину було виключено із статусу померлих", − говорить заступник керівника Полтавської місцевої прокуратури Олександр Рябовол.

Жителя Полтавщини при житті визнали мертвимСуспільне Полтава

Олександр Рябовол, заступник керівника Полтавської місцевої прокуратури

Та у Держреєстрі актів цивільного стану Костянтин Джеджеря досі вважається мертвим. Цей запис доведеться скасовувати через суд, каже його адвокатка.

"Тепер, першочергово, що необхідно зробити, - це скасовувати дане свідоцтво про смерть і скасовувати актовий запис про смерть. Тобто, прохати вилучити відомості про смерть Джеджері Костянтина Васильовича з Державного реєстру актових записів. Бо, фактично, за документами людина померла. Це впливає на його права. Поки ми не відновимо його права, він нічого не може зробити, бо юридично людина померла", − каже адвокатка Дар’я Маліннікова.

"Підготовано та направлено нами, відповідно до вимог статті 25 закону України "Про прокуратуру", вказівка на керівництво головного управління національної поліції у Полтавській області з метою проведення відповідної перевірки та притягнення винних осіб до відповідальності", − говорить заступник керівника Полтавської місцевої прокуратури Олександр Рябовол.

"Мені хочеться, щоб наша поліція трохи працювала по-людськи, а не по-скотськи. Так же ж можна поховати будь-яку людину. Прийшов, назвав, помер і тебе вже поховано", − каже Костянтин Джеджеря.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди