Реформа інтернатів на Запоріжжі: результати та наслідки відтермінування

Реформа інтернатів на Запоріжжі: результати та наслідки відтермінування

Реформа інтернатів на Запоріжжі: результати та наслідки відтермінування deti.zp.ua

В інклюзивних класах Запорізької області на сьогодні навчається 3224 дітей. Це ті діти, які раніше могли б здобувати освіту лише у спеціальних школах-інтернатах.

Про це Суспільному повідомив начальник відділу позашкільної вищої освіти та інтернатних закладів Департаменту освіти та науки Запорізької ОДА Ігор Шпірний. Для порівняння він навів такі цифри: у 2014-15 роках в області було лише 3 заклади освіти, в яких було 5 інклюзивних класів і там навчалися 13 дітей.

За словами посадовця, станом на зараз припинено прийом до спецінтернатів дітей із затримкою психічного розвитку: "Такі діти виводяться із 4-го класу шкіл-інтернатів та продовжують навчання за місцем проживання. Зараз їх близько 300. Якщо брати за наповненістю шкіл-інтернатів - це майже дві школи,"- каже Ігор Шпірний.

Реформа інтернатів на Запоріжжі: результати та наслідки відтермінуванняСуспільне Запоріжжя

Ігор Шпірний, начальник відділу позашкільної вищої освіти та інтернатних закладів Департаменту освіти та науки Запорізької ОДА

Цього навчального року, за словами посадовця, з двох шкіл-інтернатів переведені на навчання до загальноосвітніх шкіл за місцем проживання 120 дітей. Паралельно розвивають інклюзивні форми навчання, коли в одному класі освіту отримують діти із особливими навчальними потребами та так звані діти-"норма". За словами Ігоря Шпірного, реалізація стратегії реформування інтернатних закладів розрахована до 2026 року. Після цього в державі не повинно залишитись інституційних закладів, де утримується більше 15 осіб.

Реформа інтернатів на паузі?

19 січня уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба повідомив, що у проєкті розпорядження Мінсоцполітики від 16 січня 2021 року є пропозиція "відтермінувати" до 2026 року припинення влаштування до інтернатів дітей віком до трьох років. Раніше це було одним із ключових пріоритетів. Таким чином, на думку Кулеби, в Україні припиниться реформа інтернатів.

Ситуацію щодо можливого відтермінування реформи прокоментував Суспільному в етері програми "Сьогодні. Головне" керівник БФБО "Щаслива дитина" та організатор дитячого будинку сімейного типу Альберт Павлов: "У нашій області на інтернатні заклади виділяється близько 900 мільйонів гривень на рік і в нас таких закладів близько 36. Тим часом, область посідає перше місце з кінця в Україні за просуванням реформи інтернатів. Нині ж, коли намагаються виключити спецзаклади з цієї реформи, дійсно, вона може просто згорнутися,"- каже Альберт Павлов.

Реформа інтернатів на Запоріжжі: результати та наслідки відтермінуванняСуспільне Запоріжжя

Альберт Павлов, керівник БФБО "Щаслива дитина" та організатор дитячого будинку сімейного типу

На думку Альберта Павлова, створення будинків сімейного типу - це значно ефективніше, аніж розміщення дитини в інтернаті. "Пріоритет реформи в тому, щоб залишити дитину в родині, бо відрив від сім'ї призводить до того, що батьки перестають про дітей піклуватися. Батькам простіше віддати дитину в такий заклад. Окрім того, існування таких закладів - це великі витрати для бюджету та зняття відповідальності з батьків."

Мета реформи деінституалізації

"Необхідність реформування інтернатних закладів була викликана тим, що велика кількість дітей (близько 6 тисяч у Запорізькій області) мають батьків, які могли б про них піклуватися (соціальні сироти при батьках)", - каже начальниця Служби у справах дітей Запорізької ОДА Антоніна Матвеєва.

Спеціалісти служб у справах дітей на старті реформи аналізували ситуацію щодо кожної дитини - чому вона перебуває в інтернатному закладі. Виявилося, здебільшого в інтернатах проживають діти із неблагополучних родин, діти трудових мігрантів, або ті, чиї батьки працюють позмінно. Мета ж реформи - щоб всі батьківські діти проживали вдома, у сімейному оточенні.

Реформа інтернатів на Запоріжжі: результати та наслідки відтермінування

Антоніна Матвеєва, начальниця Служби у справах дітей Запорізької ОДА

Для цього кожна громада Запорізької області, за словами Антоніни Матвеєвої, повинна створити центри надання соціальних послуг та знайти соціальних працівників, які будуть опікуватися сім'ями, що перебувають у складних життєвих умовах.

Окрім створення центрів надання соціальних послуг, громади мають забезпечити умови для інклюзивного навчання, оскільки багато дітей мають спеціальні освітні потреби та проживають далеко від інтернатів. Згідно із законом України "Про освіту" батьки мають право обрати будь-який заклад на території громади чи будь-де, але проживати дитина має вдома.

Читайте також: На Запоріжжі пропонують долучитися до програми патронатного виховання
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди