На Запоріжжі пропонують долучитися до програми патронатного виховання

На Запоріжжі пропонують долучитися до програми патронатного виховання

На Запоріжжі пропонують долучитися до програми патронатного виховання

Обласна служба у справах дітей шукає патронатні сім’ї для співпраці. Наразі у Запорізькій області п’ять таких родин, дві з яких долучилися тільки на початку року. Для порівняння у Харківській області патронатних сімей понад 20.

Як пояснює Діана Озмитель, начальниця служби у справах дітей Михайлівської райдержадміністрації, коли в родини виникають складні для вирішення проблеми, інколи дитину доводиться примусово вилучати з такої сім'ї і передавати на тимчасове утримання або родичам, або в медичний заклад чи центр соціально-психологічної реабілітації. Також сьогодні в Україні можливе влаштування у патронатну сім'ю.

На Запоріжжі пропонують долучитися до програми патронатного виховання

Діана Озмитель

Патронатна сім'я - це тимчасова послуга влаштування в сім’ю для дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах через асоціальний спосіб життя батьків або інші проблеми в родині.

Дитину, яку забирають з родини, обстежують і, за відсутності медичних протипоказань, можуть влаштувати у патронатну родину для тимчасового проживання. Із патронатним вихователем підписують угоду, за якою той повинен виховувати дитину увесь час перебування її в сім'ї, залучати до навчання, проходити медичні обстеження тощо. За словами Діани Озмитель, так дитина легше переживає вилучення зі своєї біологічної родини.

Досвід патронатного вихователя

Суспільне віднайшло найпершу патронатну сім'ю, що з'явилася у Запорізькій області у 2018 році. Подружжя Стогніїв мешкають в Михайлівському районі в селі Мар'янівка. Пані Людмила — патронатна вихователька, а її чоловік — вихователь-помічник. Наразі у них перебуває шестирічний Максимка. Він вже вдруге на вихованні у патронатній родині. Перше потрапив до чужої сім'ї у три з половиною роки, але тоді суд повернув дитину матері. Наразі ситуація повторилася- через асоціальний спосіб життя жінки.

Людмила Стогній розказує:"Максим дуже довго ховав всю їжу собі під подушечку. А коли йому насипали його порцію, то він цілий тиждень буквально падав на тарілку, закривав її собою і кричав: "Не чіпайте, це моя порція!" Він яблука їв цілу неділю. Я просто думаю, що б із ним було, якби не патронат, якби знову інтернат. Якби знову хтось відбирав у нього порцію. він розказував жахливі речі про інтернат. Про те, як із ним поводилися старші, його однолітки, але сильніші, і виховательки. Всього було".

Пані Людмила понад 20 років працювала вчителькою, а потім і директоркою у сільській школі. Згадує, за станом здоров’я довелося звільнитися, рік була на обліку у центрі зайнятості. Випадково побачила оголошення про вакансію - послугу патронатної сім’ї. До розмови про це зі своїми близькими готувалася ретельно.

"Мабуть, знаю всі ці струни, за які треба було смикнути, і в нас розмова пройшла про це дуже спокійно. Всі підтримали мене, чоловікові було складно осягнути, що це за робота, тому що він звик, що я на роботі з чужими дітьми. А тут додому. Але все ж таки переконала", - розповідає пані Людмила.

На Запоріжжі пропонують долучитися до програми патронатного виховання

Людмила Стогній

Подружжя Стогніїв виховали трьох власних дітей – дві доньки, мають окремі сім’ї. А от 19-річний Максим Стогній мешкає разом з батьками. Про те, як їй вдається налагоджувати зв'язки із чужими дітьми і не прив'язуватися до них емоційно, пані Людмила каже:

"Мені це не складно - не переступити цю межу, коли ти вчитель, друг. Все ж таки більше 20 років у школі. Я цю межу знаю - як любити і поважати дитину, але не не прив'язувати її, щоб потім були емоції, сльози. Ми їм розповідаємо, що вони зараз у гостях, про те, що їх очікує. Ми не можемо нічого приховувати".

Як стати патронатним вихователем

Тим, хто хоче стати патронатними вихователями, тобто патронатній сім’ї, обов’язково потрібно пройти навчання. Марина Безрук, методистка відділу методичного забезпечення соціальної роботи Запорізького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді каже, що таке навчання передбачене законодавством.

"Навчання тривале, воно передбачає підготовку кандидатів, яка складається із дев’яти основних занять у Запоріжжі. Також після того, як вони проходять основне навчання в Запоріжжі, ми ще виїжджаємо до кожної родини додому. Тобто є заняття за місцем проживання. Після того, як вони проходять навчання вдома, ще у них є два дні навчання зі спеціалістом. Далі формується міждисциплінарна команда, яка в подальшому буде працювати з родиною", - каже Марина Безрук.

На Запоріжжі пропонують долучитися до програми патронатного виховання

Марина Безрук

Це навчання передбачає формування професійних компетенцій патронатних вихователів, оскільки вони в подальшому прирівнюються до спеціалістів, які будуть надавати свої послуги професійно.

Тим, хто хоче спробувати себе у ролі патронатних вихователів, пропонують звертатися за детальною інформацією до Запорізької обласної служби у справах дітей.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди