У весняно-літньому сезоні 2025 року на більш як 100 міських клумбах Житомира збираються висадити майже 80 тисяч рослин. З-поміж них левова частка, а це понад 60 тисяч однорічних квітів: чорнобривців, сальвій, петуній, сульфіній — загалом майже півтора десятка видів. Зокрема, і тих, які садитимуть вперше.
Про це Суспільному розповіла керівниця дільниці з вирощування квіткових та декоративних рослин КП "Зеленбуд" Олена Бондарчук.
За її словами, деякі однорічні квіти як посадковий матеріал для оформлення міських клумб у теплицях підприємства почали висівати у грудні 2024 року. Сьогодні квітникарки працюють із саджанцями — займаються пікіруванням та висаджуванням у стакани-горщики.
"Найперше із однорічників у цьому сезоні, як і зазвичай, ми посіяли бегонію різних кольорів та сортів. Ця квітка найдовше сходить і має досить тривалий період розвитку. Затим посіяли чорнобривці, сальвії, петунії, алісуми, сульфінії та інші квіти. Їх висаджуватимемо на міських клумбах Житомира, коли потеплішає. Опалювальний сезон у теплицях поки не закриваємо. Станом на 9 квітня до посадки на відкриті території у горщиках ми підготували понад 30 тисяч саджанців", — сказала Олена Бондарчук.




Робота із розсадою у теплицях триває, — каже керівниця дільниці з вирощування квіткових рослин. Окрім пікірування, з її слів, у горщиках із рослинами наразі підживлюють ґрунт, обробляють рослини від шкідників та бур'янів, а також формують їм крону, відщипуючи зайві бокові пагони та верхнє цвітіння. Також, поки теплиця опалюється, квітникарки підсівають нове насіння однорічників.



"Сіємо ті ж чорнобривці, сальвії абощо. Адже, як підтверджує практика попередніх років, додаткова розсада знадобиться згодом, коли ми будемо формувати або створювати літні квіткові клумби. Це буде в червні-липні. Для більш пізнього теплого періоду року ми готуємо ще 30 тисяч саджанців однорічних квітів. Таким чином, у нас такий собі конвеєр: одні квіти виросли — ми їх висадили на клумби, чекаємо на іншу партію. І так аж до середини липня", — розповіла Олена Бондарчук.

Зі слів представниці Зеленбуду, окрім однорічників, у теплицях працюють із багаторічними квітами, якими теж прикрашатимуть клумби міста і з яких створюватимуть вертикальне озеленення.
"Звісно, акцент у цей період року у теплицях ми робимо на однорічних квітах, але, попри це, готуємо до висаджування на клумби такі рослини як пеларгонія, хлорофітум, рео, традисканція, канни, гортензії. Це багаторічні квіти, які не зимують у відкритому ґрунті, а відтак після літнього сезону ми привозимо їх у теплиці, чистимо їм коріння. І ось якраз зараз починаємо їх розсаджувати в окремі пакети чи інші місткості. За зиму у теплому приміщенні вони пустили молоді пагони із коренем, і тому ми їх відділяємо та формуємо з них окремі кущі. Ці квіти теж чекають своєї черги, а точніше сприятливих погодних умов для того, аби ми почали висаджувати їх у міські зелені зони. Загалом цього року ми плануємо висадиди понад 4 тисячі таких квітів", — сказала Олена Бондарчук.





Керівниця дільниці з догляду за квітковими та декоративними рослинами розповіла, що більшість квітів, які підготували працівники підприємства для висаджування у міських зелених зонах, такі ж, як і у попередніх сезонах. Але є, з її слів, і новинки.
"Окрім традиційних однорічників, які досить добре ростуть у наших умовах і є адаптованими до спеки, тривалої відсутності дощів та інших природних викликів, у цьому році ми вирішили додати у наші квіткові дизайнерські композиції деякі інші квіти. Зокрема, катарантус. Цю красиву квітку вирощуємо вперше. Ми бачимо, що на стадії вирощування вона досить добре себе поводить. Будемо дивитися, як вона себе почуватиме на відкритих квітниках, де їй буде краще — на сонці чи, навпаки, у тіні. Якщо цій рослині буде затишно, то будемо планувати її у наші композиції і в наступних роках. Так само і колеус. У цьому сезоні із цією однорічною рослиною ми також експериментуємо вперше. У цієї рослини дуже велике різнобарв'я кольорів, тож, думаємо, вона прикрасить квітники Житомира", — розповіла Олена Бондарчук.

Зі слів представниці Зеленбуду, перш, ніж створити ту чи іншу квіткову клумбу, працює ландшафтний дизайнер. Ще з осені він створює проєкт зеленої зони загалом і квіткової композиції, зокрема.
"Це спеціаліст/спеціалістка нашого підприємства. Під час створення проєкту ландшафту враховується все: освітлення, затінок, особливості ґрунту, наявність підземної чи наземної інфраструктури, міської забудови, сусідство з іншими рослинами, їх примхливість, можливість поливу, перспективність будівництва у майбутньому і навіть особливості мікрорайону. Буває, дизайнер навіть проєктує висадження рослин, зокрема, дерев, кущів, які доповнюють квіткові композиції або створюють, наприклад, додатковий затінок, якщо це потрібно абощо. Адже квіткові клумби в місті повинні бути у гармонії з довкіллям, а також мати привабливий та ошатний вигляд, щоб радувати містян причому аж до глибокої осені", — сказала Олена Бондарчук.

Керівниця дільниці з вирощування квіткових та декоративних рослин КП "Зеленбуд" розповіла, що перша висадка квітів у відкритий ґрунт у цьому році запланована на останню декаду квітня, коли температура повітря сягне до 15 і більше градусів тепла. Спершу саджатимуть квіти на міських клумбах, які закріплені за підприємством. А також за погодженням із міськрадою можуть долучатися до облагородження інших територій у місті. На озеленення Житомира квітами та іншими декоративними рослинами — придбання посівного матеріалу, висаджування, догляд та полив тощо — з бюджету громади у 2025 році виділили майже 6 мільйонів гривень.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp