Перейти до основного змісту
Суд зобов’язав житомирське комунальне підприємство усунути забруднення поблизу полігону

Суд зобов’язав житомирське комунальне підприємство усунути забруднення поблизу полігону

житомир, вода, сміттєзвалище, забруднення, річка, струмок, екологія, 25 березня 2024 рік
Річка біля сміттєзвалища, Житомир, 25 березня 2024 рік. Суспільне Житомир/Надія Назарук

Суд зобов’язав комунальне підприємство "Автотранспортне підприємство 0628" усунути забруднення поблизу міського полігону твердих побутових відходів у Житомирі. У підприємстві сказали, що витоку фільтрату за межі полігону не зафіксували, рішення оскаржуватимуть.

Пресслужба Державної екологічної інспекції Поліського округу повідомила, що 2 квітня 2025 року Житомирський окружний адміністративний суд зобов’язав комунальне підприємство "Автотранспортне підприємство 0628" вжити заходів для припинення потрапляння дренажних вод до безіменного струмка, який впадає в річку Крошенка, а також припинити забруднення прилеглих земельних ділянок.

Позов до суду Інспекція подала у 2024 році, після численних звернень громадян на платформі "ЕкоЗагроза". У зверненнях йшлося про регулярне забруднення лісових територій та водних об’єктів неочищеними стоками — фільтратом. У березні того ж року фахівці Інспекції провели позапланову перевірку комунального підприємства. Підставою для цього став наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, а також погодження Державної екологічної інспекції України.

У позові йшлося про необхідність припинити забруднення, а також провести рекультивацію земель, які вже зазнали негативного впливу. Суд ухвалив відкрити спрощене позовне провадження у грудні 2024 року.

Крім того, 17 лютого 2025 року суд постановив стягнути з комунального підприємства 837 704 гривень 05 копійок за шкоду, заподіяну довкіллю.

У коментарі Суспільному головний інженер КП "Автотранспортне підприємство 0628" Андрій Кудак розповів, що екологічна інспекція в рамках перевірки зафіксувала перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у воді та ґрунті на міському полігоні, однак витоку фільтратних вод за межі полігону не встановлено.

"Щоб ви розуміли, про що ми говоримо: є міський полігон твердих побутових відходів. Це власність територіальної громади міста. Ми є балансоутримувачами цього об'єкта. Екологічна інспекція у 2024 році провела позапланову виїзну перевірку. Вони відібрали проби ґрунту, проби води, і виявили перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Але з нашого боку витоку фільтратних вод за межі полігону не зафіксовано. У акті перевірки, що передував припису, не йдеться про те, що є вина підприємства в перевищенні концентрацій", — сказав Кудак.

Суд зобов’язав житомирське комунальне підприємство усунути забруднення поблизу полігону
Андрій Кудак, Житомир, 25 березня 2024 рік. Суспільне Житомир/Надія Назарук

За словами Андрія Кудака, підприємство постійно перекачує фільтратні води з відстійників на тіло полігону, щоб прискорити їхнє випаровування.

"Фактично це ми здійснюємо постійно. У минулому році, коли було багато опадів і рівень ґрунтових вод був високий, ми залучали пожежні насосні станції ДСНС і перекачували фільтрат на тіло полігону. Це дозволяє зменшити рівень вод у ставках-відстійниках і не допустити витоку за межі полігону", — зазначив головний інженер.

Андрій Кудак пояснив, що підприємство не має фінансової можливості облаштувати установку з переробки фільтратних вод і вже неодноразово зверталися до Житомирської міської ради з клопотанням про фінансування.

"Підприємство розуміє необхідність облаштування установки для переробки фільтратних вод, однак самостійно реалізувати це через фінансові обмеження наразі не можемо. Ціна питання — від 700 тисяч євро і вище. На жаль, фінансування ще не було передбачено", — сказав Кудак.

Суд зобов’язав житомирське комунальне підприємство усунути забруднення поблизу полігону
Річка біля сміттєзвалища, Житомир, 25 березня 2024 рік. Суспільне Житомир/Надія Назарук

Стосовно виконання рішення суду щодо усунення порушень Андій Кудак розказав, що підприємство постійно проводить роботи, щоб не допустити витік фільтрату.

"Зараз рівень вод невисокий, загрози немає. Але полігон функціонує з 1957 року, і він не може позитивно впливати на навколишнє середовище. Однак навіть перевірка не встановила, коли саме відбулося забруднення ґрунтів. У рішенні суду нас зобов'язали провести рекультивацію — зрізати ліс, вивезти забруднений ґрунт, завезти чисту землю і знову посадити ліс. Сьогодні я вже звернувся з листом до міської ради щодо цієї проблеми. Зрозуміло, ми будемо це рішення оскаржувати", — пояснив головний інженер.

За словами Кудака, підприємство розглядає різні технології очищення фільтратних вод, зокрема зворотній осмос, але вартість обладнання для Житомирського полігону сягає щонайменше два мільйони євро.

"Середньорічний обсяг фільтратних вод — до 150 тисяч кубів, залежно від кількості опадів. Технологія зворотного осмосу дозволяє очистити 70% води, але утворюється 30% концентрату, який знову потрібно перекачувати на полігон. Є ще альтернативні технології, і міська рада з минулого року шукає найбільш оптимальну", — розказав Кудак.

Щодо рішення суду від 17 лютого про стягнення з підприємства грошей, Андрій Кудак повідомив, що подана апеляційна скарга.

"Апеляція подана до Північно-Західного апеляційного господарського суду в місті Рівне. Рішення ще не набрало законної сили. Коли набере — будемо виплачувати. Ці два суди — одне і те саме питання, просто один суд вирішував питання заходів, інший — питання збитків", — сказав Кудак.

Суд зобов’язав житомирське комунальне підприємство усунути забруднення поблизу полігону
Річка біля сміттєзвалища, Житомир, 25 березня 2024 рік. Суспільне Житомир/Надія Назарук

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції
На початок