Робота за комп'ютером викликає зорове напруження, може спричинити сухість та почервоніння очей, швидку стомлюваність. Як екран монітора впливає на зір та як зменшити навантаження на очі розповіла Суспільному лікарка-офтальмологиня з Житомира Ірина Масловська.
"Всі колись чули, що тривале користування комп'ютером, телефоном чи іншими цифровими екранами може погіршити зір. Це досить поширений міф, такий же, як і той, що занадто близьке сидіння до телевізора "псує зір". Чи справді екрани шкодять очам, і що можна зробити, щоб їх захистити? Цифрове зорове напруження може виникати у людей будь-якого віку. Той, хто проводить більше, ніж 6 годин за екраном, може помітити, що зір наприкінці робочого дня розмивається, очі болять, сльозяться або печуть. Дослідження не підтверджують, що гаджети безпосередньо викликають короткозорість, але є певні кореляції. Діти, які багато часу проводять перед екранами, частіше мають порушення акомодації (здатності очей фокусуватися) та ризик розвитку міопії", — розповіла Ірина Масловська.

Ірина Масловська. Фото надав Тарас Буланов
Лікарка-офтальмологиня дала поради, як зменшити навантаження на очі у випадку тривалого використання смартфонів і комп'ютерів:
- Кліпайте частіше: зазвичай люди кліпають приблизно 16-18 разів на хвилину, але при зосередженні частота кліпання може знижуватися до 6-7 разів на хвилину. Намагайтеся свідомо кліпати частіше, щоб очі не пересихали.
- Зволожуйте очі: кожні 2-3 години роботи використовуйте штучні сльози. Найкраще підходять препарати без консервантів. Також можна встановити зволожувачі повітря, особливо під час опалювального сезону.
- Робіть перерви: не забувайте давати очам відпочинок. Регулярно відводьте погляд від екрана і дивіться на предмети вдалині. Найкраще для цього користуватися правилом 20-20-20: кожні 20 хвилин робити 20-секундну перерву, дивлячись на відстань 20 футів (6 метрів).
- Налаштуйте яскравість і контраст екрана: відрегулюйте яскравість екрана відповідно до рівня освітлення навколо. Також спробуйте збільшити контраст, щоб зменшити навантаження на очі.
- Дотримуйтесь правильної позиції: під час роботи за комп'ютером сидіть на відстані приблизно 60 сантиметрів (на відстані витягнутої руки) від екрана. Екран повинен бути розташований трохи нижче рівня очей, щоб ви дивилися трохи вниз, а не прямо або вгору.
- Користувачі контактних лінз: люди, які носять контактні лінзи та довго користуються цифровими пристроями, часто стикаються з проблемою сухості очей, тож час від часу змінюйте контактні лінзи на окуляри, також не спіть у лінзах (навіть якщо таке дозволено виробником).
"Хоча гаджети самі по собі не "псують" зір, проте їхнє надмірне використання призводить до перевтоми очей та може тимчасово погіршити якість зору. Дотримання простих правил допоможе зменшити негативний вплив та зберегти здоров'я очей у цифрову епоху. Але якщо ваші очі постійно червоні, ви бачите зображення розмитими або з'являється світлочутливість, то варто звернутися до офтальмолога", — порадила Ірина Масловська.
Раніше Суспільне розповідало, чи існує норма екранного часу та з якого віку можна давати малечі дивитися мультики на телевізорі чи планшеті.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp
Читати ще