Жительці села Облітки Потіївської громади Ганні Серденюк 13 жовтня виповнилося 99 років. Вона народила шістьох дітей, має 19 онуків і 20 правнуків. Кореспондентам Суспільного Ганна Серденюк розповіла про своє життя в роки Голодомору та Другої світової війни.
Дев’яносто дев’ятирічна Ганна Серденюк згадує, що роки Голодомору були найстрашнішими в її дитинстві.
"Я найстарша в батьків, ще брат був, це був 1933 рік. Тоді у людей позабирали все. Це не через неврожай — забрали всі продукти. Хати тоді були вкриті соломою. Бувало, що хтось сховає жменю квасолі в пляшку і заховає у "сніпок" на даху, але і це знаходили та забирали", — пригадала Ганна Серденюк.
У 16 років Ганну Серденюк під час Другої світової війни вивезли до Німеччини, де вона працювала на консервному заводі. За її словами, у 1945 році всіх робітників заводу розпустили.
"Коли фронт почав наближатися, нас вигнали з міста в гори Альпи. Там, у горах, ми пересиділи фронт. Каміння було таке, що кінця не видно. Ми просиділи в горах тиждень — холодні й голодні. Звільнили нас американці. Тоді Америка вже почала допомагати. Тієї стороною йдуть наші, а з іншого боку — Америка. А кордон проходив через річку, чи то Одер, чи то Ельба", — згадала 99-річна бабуся.
Після війни Ганна вийшла заміж і народила шістьох дітей: трьох дівчаток і трьох хлопців. Її чоловік Іван пішов із життя у віці п’ятдесяти двох років.
"У мене був хороший чоловік. Він ніколи навіть поганого слова мені не сказав. Ми мирно жили, ніколи не розлучалися", — говорить Ганна Серденюк.
Ганна розповіла, що присвятила своє життя дітям і все життя важко працювала в колгоспі.
"Цілу добу працювали. Встаю вдосвіта: наготую їсти, відправлю дітей до школи, а маленьких — у садочок. Хату замикаю і йду працювати. А тепер у мене вже 19 онуків та 20 правнуків. Довго живу, бо багато працювала", — ділиться 99-річна бабуся.
За Ганною доглядає її донька Тетяна, яка розповіла, що мама прокидається дуже рано і любить хліб, який вони печуть разом.
"Наша мама — дуже добра людина. Вона ніколи нікому зла не побажала. Завжди старалася, щоб у хаті був мир, щоб не було жодних конфліктів. Коли мамі виповнилося 90, всі з’їхалися, є фотографія. І над хатою з’явилася веселка — така, як посмішка. Ніколи такого не було. Це був наче знак", — пригадала Тетяна Сологуб.
Староста Облітківського старостинського округу Віталій Харченко розповів, що Ганна Серденюк — найстарша жителька Потіївської громади.
"У нас є люди, яким 92-93 роки, але Ганна Іванівна — найстарша. У нашому старостинському окрузі немає таких людей, які б дожили до 99 років. Сім’ю Серденюк я пам’ятаю з того часу, як вони переїхали жити і працювати в наше село. Це сталося 13 років тому. Це порядна, працьовита і добра сім’я. Я вважаю, що вона може бути взірцем для інших сімей", — сказав Віталій Харченко.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp