В Україні 28 жовтня відзначають День бабусь та дідусів. Серед них на Житомирщині станом на жовтень 2024 року — понад 700 стали опікунами власних онуків.
Про це Суспільному розповіла начальниця відділу з питань соціального захисту, опіки та піклування дітей Служби у справах дітей ОВА Людмила Пастушенко.
"Станом на жовтень 727 бабусь та дідусів є опікунами своїх онуків. Це фактично половина з усіх опікунів. Не обовʼязково це повні сімʼї, але опікуном стає лише один із них. Це загальна статистика опікунів серед родичів у Житомирській області", — зазначила Людмила.
За її інформацією, повномасштабне вторгнення не вплинуло на збільшення кількості опікунів серед бабусь та дідусів.
"У нас стабільно висока цифра, майже однакова, що до війни, що зараз. Кількість дітей, які набувають статусу сиріт та позбавлених батьківської опіки, стабільна, тримаються десь 400-500 дітей, які набувають цього статусу. Приблизно 50% з них ідуть під опіку. Для прикладу за 9 місяців 225 дітей пішли під опіку, половиною з них опікуються саме дідусі та бабусі. Для неповнолітніх це звичне середовище, не такий стрес для дитини, вона потрапляє до людей, яких знає змалку. Звичайно, з цією категорією родичів їм найкраще", — зазначила Людмила Пастушенко.
Зазвичай бабусі та дідусі виявляють бажання виховувати своїх онуків далі. За даними служби у захисту дітей, випадки, коли чужі люди похилого віку, беруть неповнолітніх у сімʼю, не фіксуються.
Також кореспонденти Суспільного поцікавилися, коли бабусям та дідусям не можуть дати дитину під опіку.
"Для опіки вікових обмежень немає. Є обмеження за станом здоровʼя, наприклад, інвалідність першої та другої групи. Кожен опікун, не залежно, чи є родичем, чи ні, збирає певний пакет документів однаковий для всіх, куди додають довідки і про стан здоровʼя. Якщо людина має проблеми з ним чи сама потребує догляду, тоді вона не може виконувати опікунські обовʼязки", — поінформувала Пастушенко.
Гроші на опіку дітей надходять від держави — виплата адресується опікуну, але кошти є власністю дитини. За інформацією Мінсоцополітики, ці гроші можна як відкладати на рахунок дитини, поки вона зможе сама ними розпоряджатися, так і використовувати на її потреби (при цьому опікуном що три місяці подається звіт про витрачені суми).
Розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку, становить:
- на дітей до 6 років — 6 407,5 гривень;
- на дітей до 6 років з інвалідністю — 8 970,5 гривень;
- на дітей від 6 до 18 років — 7 990 гривень;
- дитина з інвалідністю від 6 до 18 років — 11 186 гривень.
Усі діти, взяті під опіку, контролюються соцслужбами.
" Під контролем усе: чи витрачає опікун гроші на забезпечення дитини, в якому стані догляд за нею, також раз у рік обовʼязково складається звіт про стан утримання такої сімʼї, він розглядається на комісії з питань прав та захисту дитини, береться інформація зі школи, де дитина навчається, також аналізується інформація про стан здоровʼя з медзакладу, та додаються дані з поліції, якщо такі випадки зафіксовані за неповнолітніми", — додала Пастушенко.
Раніше Суспільне повідомляло, що жителька села Верлок Радомишльської громади Лариса Гарбовська у 74 роки сама виховує двох правнуків — дев'ятирічну Софію і десятирічного Андрія. Дітей рідної онуки жінка взяла під опіку відразу після їхнього народження, бо їхню маму позбавили батьківських прав.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp