На Житомирщині 5 жовтня завершиться пероральне вакцинування м’ясоїдних тварин від сказу. Про це розповів директор мисливського господарства Олександр Литвинчук.
За його словами, вакцина міститься у спеціальних приманках з м’ясокісткового борошна, які розкладаються територіями лісівництва – 25 доз на 1 квадратний кілометр.
Для розкладання вакцин ветеринари і лісники одягають халати та рукавички, щоб тварини не почули запаху людини. Приманку розкладають по стежках, якими ходять дикі тварини та по їх норах.
"Якщо ось так пройти, то можна нічого не помітити, а якщо придивитись, то побачите ось такі насипи піску. А якщо ви підніметесь трішки вище – побачите нору", – розповів директор мисливського господарства Олександр Литвинчук.
За словами Олександра Литвинчука, борсуки живуть родинами та облаштовують городища. У них проживає кілька поколінь.
"Борсуки риють нори у два-три яруси. У них є спальня, туалет. Там дуже цікавий благоустрій. Враховуючи те, що звірі ходять одним і тим же маршрутом, ми розкидаємо вздовж їх стежок на відстані 100–150 метрів. Сьогодні провели вакцинацію м’ясоїдних тварин: лисиць, борсуків і собак", – розповів Олександр Литвинчук.
На четвертий, восьмий і п’ятнадцятий день спеціалісти перевіряють, чи з`їли тварини вакцину, розповідає ветеринар Руслан Гриценюк.
"Забивається лис, беруться зуби, відправляються в лабораторію, роблять зрізи зубів і вакцина сама має маркер тетрациклінового ряду, який в зубній емалі накопичується. Якщо лисиця його з’їла – він там лишається. Паралельно досліджують сироватку крові на імуноглобуліни проти сказу", – розповів ветеринар Руслан Гриценюк.
Імунізація м’ясоїдних тварин проводиться двічі на рік – навесні та восени, розповів Олександр Шпита, начальник головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області. За його словами, кількість випадків захворюваності на сказ м`ясоїдних тварин у порівнянні з 2023 роком зменшилася.
"Сьогодні ми маємо 44 активних випадки сказу на території області. В минулому році таких випадків було 69. Два роки назад був випадок захворювання на сказ людини в Бердичівській громаді", – розповів Олександр Шпита, начальник головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: