ОНОВЛЕННЯ на 9 жовтня 2024 року: Малинський міський голова Олександр Ситайло поінформував, що новостворене комунальне підприємство "Енергія" тимчасово користувалося тарифом збанкрутілої організації "Малин Енергоінвест", а не "Очисні споруди фабрики банкнотного паперу" , як вказано в сюжеті Суспільного Житомир. Просимо вибачення у читачів за оприлюднення недостовірної інформації.
У Малині на Житомирщині підвищили тариф на водопостачання та водовідведення для побутових споживачів. Вартість послуги сумарно зросла майже удвічі — з 57 гривень до 109 гривень за кубометр. Таке рішення ухвалили на виконкомі Малинської міської ради.
Про це Суспільному розповів Сергій Карпенко, керівник комунального підприємства "Енергія".
Для запровадження тарифу керівник підприємства має видати наказ, і після того споживачі отримають платіжки за новим тарифом. За його словами, діючий тариф на водопостачання не покриває половини затрат підприємства.
"Для вироблення води і подання води населенню та подальшої її перекачки на фабрику банкнотного паперу для очищення ми затрачаємо 115 гривень. Наразі тариф складає 57 гривень — в два рази менше, ніж витрачаємо на вироблення і подачу води ми", — сказав Сергій Карпенко.
Малинський міський голова Олександр Ситайло сказав, що новостворене підприємство "Енергія" тимчасово користувалось тарифом збанкрутілої організації "Очисні споруди фабрики банкнотного паперу". За його словами, тариф 109 гривень 40 копійок за кубометр води економічно обґрунтований і відповідає всім показникам.
"Ми за те, щоб і населення мало менше навантаження на сімейний бюджет, але і щоб безперебійно подавалась вода. Розглядаємо різні варіанти, яким чином це можна зробити, тому що дуже складна ситуація на нашому підприємстві. Люди кожного дня, двадцять чотири на сім, працюють, забезпечують безперебійну подачу води майже без заробітної плати і це точно неправильно. Скільки так ще може тягнутись? Я думаю вже недовго, тому що кожна людина має сім’ю і має піклуватись про своїх рідних і близьких", — сказав Малинський міський голова.
Оснащення очисних споруд комунального підприємства "Енергія" не оновлювалось з 1986 року, розповів Вадим Микитенко, головний інженер КП. За його словами, влітку 2024 року завдяки підтримці ЮНІСЕФ замінили 45 засувок. Всього підприємство обслуговує 60 кілометрів водопровідних мереж, на яких майже кожен день, в зв’язку з їхнім станом, виникають аварійні ситуації, сказав головний інженер.
"Двигуни, які запускаються при очистці фільтрів, ще радянського зразка і вони вже фактично вичерпали свій ресурс. Якщо б ми могли провести хоча б заміну цих двигунів, ми б змогли на електроенергії економити кошти і могли б їх направити на зарплату чи аварійні запаси. Багато йде хімічних реактивів для того, щоб проводити очистку води. Це недешеве задоволення. На даний час ми стараємось з нашими партнерами домовлятись в кредит, щоб вони нам надавали матеріали, а ми їх по мірі можливості потихеньку виплачуємо", — розповів Вадим Микитенко.
Директор підприємства Сергій Карпенко розповів Суспільному, що зростання тарифу потрібно, щоб утримати всю систему у справності та зберегти колектив.
"Це історія про те, що, на жаль, завтра може скластись ситуація, що місто просто залишиться без води або вона буде подаватись почасово і подаватись технічна. Це історія про колектив, який вже майже три місяці без зарплати, це історія про того зварювальника¸ який по три по чотири години головою ниць з пачкою електродів варить труби. Це буває і три, і чотири, пориви на день. Це історія слюсарів, які лізуть в яму — будь жара чи мінус двадцять морозу", — сказав директор підприємства Сергій Карпенко.
Оператор насосних установок КП "Енегрія" Сергій Дениченко підтвердив інформацію, що три місяці на підприємстві є затримки із виплатою заробітної платні. А це сума більше 20 тисяч.
Суспільне спитало у місцевих жителів про їхнє ставлення до подорожчення води.
Головне, щоб була вода, а платити згідна, сказала жителька Малина Ірина.
Іншу думку має місцева жителька Людмила.
"Я в шоці, звичайно. На таку суму, майже в два рази. Це жах", — сказала жінка.
"Дуже проти, — висловила свою думку жителька Малина Валентина. — Дай боже, щоб вони стільки платили, а пенсіонери і бідний народ, щоб копійки платили. Це божевільна сума. Коли отримуєш пенсію три з половиною тисячі гривень. За газ плати, за світло плати. Все буде дорожчати, ще й за воду. Це взагалі".
Місцева жителька Галина сказала, що якщо треба, то нехай піднімають. Але головне, щоб не крали собі до кишені, сказала жінка.
Місцевий житель Володимир висловив думку, що таке підняття тарифу неприпустимо під час війни.
"Коли заробітна плата лишається на тому самому рівні, а ціни підвищуються, то це неприпустимо. По-перше, треба було з людьми порадитись. А не так, що було 57, а стало 109", — сказав Володимир.
Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг, розповів Суспільному, що підняття тарифів на водопостачання недостатньо для розв’язання проблем водоканалів громад.
"З однієї сторони, тарифи не піднімались, вони дійсно не покривають економічну собівартість. Але, з іншої сторони, ми бачимо ситуацію з водоканалами, коли з 2014 по 2022 роки тарифи зросли в 12 разів, але зовсім не вирішили питання для водоканалів з точки зору технічного переоснащення, заміни труб, підвищення заробітної плати. Це тільки латання дірок і закриються борги за електроенергію", — сказав чоловік і додав, що потрібен комплексний підхід на рівні держави, модернізація водоканалів. Що потрібно залучати гроші місцевих бюджетів та гроші споживачів.
"Тільки заміна труб потребує півтора-два десятки мільярдів гривень, а ще ми кажемо про модернізацію водоканалів для того, щоб зменшити їх енергоспоживання. В собівартості електроенергія водоканалів складає близько 40 відсотків. Так, дійсно, вартість електроенергії зросла, але деякі місцеві громади шукають можливість компенсувати видатки на електроенергію, а інші, на жаль, не хочуть витрачати ці кошти і вирішують перекладати це на споживачів", — сказав голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube