Що таке квадробінг, хто такі квадробери, як батькам реагувати на прояви нової молодіжної субкультури, наскільки це небезпечно розповіла Суспільному житомирська психологиня Ліна Сторожук.
Квадробінг і квадробери
За словами психологині Ліни Сторожук, квадробери носять на обличчі маску, на руках рукавички у формі лапок, а позаду — штучний хвіст.
"Квадробіка — вид діяльності, який поєднує фізичну активність та імітацію поведінки тварин. Квадробінг став трендом для підлітків, адже дає можливість одночасно розвивати своє тіло та самовиражатися. Пересування на чотирьох залучає всі групи м'язів та вимагає спільної роботи усього тіла, що не завжди відбувається у повсякденному житті та й навіть у спорті", — розповіла психологиня.
За її словами, елементи квадробіки використовують у реабілітаційних програмах.
"Наприклад, при лікуванні дитячого церебрального паралічу є вправи, які нагадують рухи квадроберів, аби зміцнити м'язовий корсет та поліпшити координацію тіла. Така потенційна форма діяльності може мати певні переваги:
- тренування серцево-судинної системи за рахунок інтенсивних рухів;
- розвиток загальної гнучкості тіла;
- координація рухів рук та ніг, що покращує загальну моторику;
- розвиток витривалості і сили.
Але ми говоримо про дітей та спонтанну імітацію, яка не завжди на меті має розвиток фізичного тіла. Окрім того, рух навкарачки може призвести до фізичних травм (проблеми з хребтом через неприродню позу, травми суглобів через навантаження на них). Є і психологічні ризики", — сказала Ліна Сторожук.
За словами психологині, такий вид спорту все частіше непокоїть батьків та спеціалістів. На її думку, дуже важливо розуміти причину, чому дитина вирішила стати квадробером.
"Для батьків важливо зрозуміти внутрішній намір дитини, щоб визначити потенційний рівень небезпеки. Якщо дитина зростає у комфортній атмосфері, у неї немає гострих психологічних проблем, розвиток її відбувається у межах норми через цікавість до зовнішнього світу, то інтерес до такого виду діяльності буде здоровим. В намірах дитини буде загальний розвиток чи просто цікавість спробувати щось нове, після чого вона швидко переключиться на щось інше. Отже, важливим показником для батьків буде те, що дитина не втрачає інтересу до інших видів діяльності", — пояснила Ліна Сторожук.
Іноді, за її словами, можна почути думку про те, що квадробінг допомагає соціалізації, тобто діти мають можливість знайти однодумців та стати частиною спільноти.
"Але питання в тому, наскільки ця спільнота конструктивна. Чи не впливатиме вона на зміни в мисленні та чи не сприятиме розвитку девіантних форм поведінки, наприклад, формуванню агресивності. Якщо дитина має труднощі з самоідентифікацією і знаходить себе серед квадроберів, то постійне занурення в роль тварини навпаки перешкоджатиме усвідомленню власної людської ідентичності, що, в свою чергу, перешкоджатиме формуванню стабільної особистості та призведе до проблем у процесі соціалізації. Більше того, діти-квадробери часто стикаються з нерозумінням з боку суспільства. Несподівана поява на вулиці квадробера часто викликає осуд чи страх (особливо серед дітей чи літніх людей). Таке явище може навпаки спричинити бажання ще більше дистанціюватися від людей та ще глибше ідентифікуватися зі світом тварин", — сказала психологиня.
Чи небезпечна квадробіка
За словами Ліни Сторожук, для України це явище може стати небезпечним процесом.
"Високий рівень щоденного стресу та незадоволена базова потреба у безпеці можуть стати способом "втечі від реальності" через занурення в іншу ідентичність та можливістю відреагувати внутрішню напругу. На це потрібно звернути особливу увагу, бо квадробінг — це також спосіб виразити власні потреби та емоції. Все частіше можна почути про випадки, коли діти проявляють агресивні форми поведінки: кусаються, дряпаються, плюються... Такі прояви поведінки спотворюють мислення у дітей та не дають можливості відтворювати здорові моделі взаємодії, тобто діти не вміють іншим, здоровим способом реалізувати внутрішню емоційну напругу і, відповідно, будувати якісні соціальні стосунки", — зауважила психологиня.
Квадробери у Житомирі
10-річний житомирянин Михайло займається квадробікою. Він розповів Суспільному, що зацікавився цим видом діяльності тому, що його подружка — квадробер.
"Насправді дивний вид діяльності — у 2024 бігати навкарачки, коли для людини нормально ходити на двох. З іншого боку, це так хайпово десь відчути себе твариною", — сказав Михайло.
Директор житомирського ліцею №23 Ігор Баранов та вчитель інформатики ліцею №17 Микола Тарасюк сказали Суспільному, що у їхніх закладах квадроберів немає.
У театральній студії Житомира також немає прихильників квадробінгу. Про це Суспільному розповіла керівниця студії Аліна Зубова.
"Наші вихованці відіграють ролі на сцені, а не в житті. Я проводжу бесіди і пояснюю, щоб роль не переносилась у життя, бо це починає виглядати неадекватно. Потрібно не наслідувати когось, а шукати свій власний стиль та манеру. Коли підліток намагається привернути до себе увагу — це означає, що недостатньо уваги йому приділяють батьки. У дитини, в якої день розписаний по годинах на заняття у цікавих студіях, гурках, секціях чи відвідування заходів, немає часу на те, щоб вигадувати собі ролі в житті. Тому у нас всі студійці за лаштунками — нормальні, а на сцені — супергерої. Батькам квадроберів та представників інших субкультур варто знати, що мати дитину — це велика праця та відповідальність, дитиною потрібно займатися 24/7", — сказала Аліна Зубова.
Якщо у батьків виникають проблеми, пов'язані з квадробікою чи зануренням дітей у інші субкультури, у Нацполіції радять звертатися до психологів. У відповіді на запит Суспільного начальник управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції у Житомирській області Олег Бродський розповів, що питання поширення нових молодіжних течій та субкультур не належить до компетенції поліції.
"З метою запобігання негативним проявам у дитячому середовищі працівники ювенальної превенції проводять профілактичні заходи (лекції, бесіди, зустрічі) з учасниками освітнього процесу, в ході яких розповідають про наслідки неправомірної поведінки, відповідальність неповнолітніх за вчинення правопорушень", — повідомив Олег Бродський.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube