5 вересня у Женеві завершилася 31 сесія Комітету Організації Об'єднаних націй з прав людей з інвалідністю, до участі в якій долучилася очільниця житомирської громадської організації "Молодь. Жінка. Сім'я" Неля Ковалюк. В етері Українського радіо Житомир Неля Ковалюк розповіла про свою роботу на сесії та про те, як проблеми людей з інвалідністю загострилися в умовах повномасштабної війни.
За словами Нелі Ковалюк, до Женеви вона поїхала у складі української делегації, яку представляли державні та громадські структури. У складі було Мінсоцполітики, Українське товариство глухих, Українське товариство сліпих, об'єднання "Ліга сильних" і регіональні громадські організації, які входять до складу Національної асамблеї людей з інвалідністю України.
"Нашою основною метою було донести до міжнародної спільноти реальні ситуації, в яких опинилися люди з інвалідністю під час війни. Перший день виступала громадськість, а наступні два дні звітувало Міністерство соціальної політики України, яке представляло уряд України. Представникам міністерства поставили дуже багато питань щодо виконання Україною Конвенції ООН з прав людей з інвалідністю", — говорить Неля Ковалюк.
З її слів, проблеми людей з інвалідністю в умовах повномасштабної війни різняться залежно від регіону країни. Є регіони, які зазнають щоденних збройних атак з боку Росії, а є ті, де обстановка відносно спокійна.
"Тематика мого виступу стосувалася статті 6 "Жінки з інвалідністю". Тому я наголошувала, що важливо озвучувати проблеми жінок, евакуйованих зі сходу України на захід та в центральні регіони України. Ми знаємо, що цим жінкам, і взагалі, людям з інвалідністю дуже важко було адаптуватися в інших реаліях. Якщо жінка або чоловік пересувається на кріслі колісному, спробуйте в чужому місці знайти їм доступне місце проживання. Як правило, це інтернатні заклади, але це не окреме житло. І це дуже велика проблема", — каже Неля Ковалюк.
Всесвітня продовольча програма ООН на початку повномасштабного вторгнення надавала гуманітарну допомогу у вигляді продуктів харчування. Один набір складав 17 з половиною кілограмів. Людина з інвалідністю, яка має важкі нозології, не може донести додому цю посилку, тому що вона важка, говорить Неля Ковалюк.
"За всі посилки, так, ми маємо дякувати, але люди мають різні хвороби, різні ускладнення. Наприклад, там було 7 кілограмів макаронних виробів і 7 кілограмів рису. Люди з цукровим діабетом не можуть цього їсти, і тому це вже є проблема. Тому в цьому контексті ми говорили про те, що люди з інвалідністю мають бути долучені до таких програм гуманітарного реагування та відновлення. Навіть ті гроші, які зараз в Україну заходять для відновлення, реконструкції, новобудов, чи враховують потреби жінок і чоловіків з інвалідністю? Чи ці об'єкти, які будуються, є інклюзивними? Ми знаємо приклади, коли потреби людей з інвалідністю при реконструкції або новобудові об'єктів не враховують. І про це треба говорити, тому що інвестор, який дає сюди гроші, мабуть, навіть і подумати не може, що ми можемо такі питання не враховувати. Також говорили про розробку і впровадження програм, спрямованих на забезпечення безпеки та реабілітації жінок, чоловіків з інвалідністю, які зазнали домашнього насильства, з врахуванням їхніх особливих потреб", — каже очільниця організації "Молодь. Жінка. Сім'я".
Ще однією темою, про яку докладно говорили на сесії Комітету ООН, була тема медицини.
"Багато говорили про проблему отримання якісних медичних послуг. Якщо людина з інвалідністю прийшла до поліклініки і через тривогу не встигла потрапити на прийом, то ця людина змушена покинути поліклініку, і має чекати на вулиці. І так може бути день, два, три — людина не отримує послугу, якої потребує, і це є велика проблема. На Комітеті активними були саме жінки з інвалідністю, які дійсно ставили багато запитань, підходили до нас, запитували, яким чином вони можуть допомогти нам — людям з інвалідністю в Україні. Ми очікуємо, що за результатами сесії Комітет дасть заключні зауваження для країни-учасниці щодо виконання Конвенції ООН з прав людей з інвалідністю. Тобто рекомендації, які б врахували потреби людей з інвалідністю в нашій країні. Тим більше, що зараз в нашій країні проблема саме людей з інвалідністю стоїть дуже гостро. Щодня кількість чоловіків і жінок з інвалідністю зростає, і ми маємо будувати, створювати інклюзивний простір, інклюзивне суспільство, яке корисне і зручне для всіх", — говорить Неля Ковалюк.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: