У 2024 році через підпал сухої трави у Житомирській області сталось 730 пожеж, що на 318 більше, ніж у 2023 році. До адміністративної відповідальності за самовільне спалення сміття та сухостою притягнули 74 особи.
Про це в етері Українського радіо Житомир журналістці Оксані Кропивницькій розповів Костянтин Мельник, інспектор державної служби надзвичайних ситуацій в Житомирській області.
За його словами, кількість загорянь сухої рослинності цьогоріч зросла.
"Протягом 2024 року на території області виникло 1024 пожежі саме на відкритих територіях приватного та загального користування. З них 730 пожеж — суха рослинність, 234 пожежі — сміття, 6 — на території підприємств, установ та організацій, 11 пожеж – торф'яні поля, 18 — полігони твердих побутових відходів, 31 – сільськогосподарського призначення. За аналогічний період у 2023 року це було 660 пожеж, з них 412 пожеж внаслідок загоряння сухої рослинності. Найбільш розповсюдженою причиною пожеж є необережне поводження людини з вогнем", — розповів Костянтин Мельник.
До адміністративної відповідальності притягнуто 74 особи, сказав інспектор ДСНС. За спалювання сухої рослинності та сміття громадяни сплатили штрафи у розмірі від 3400 до 5100 гривень, розповів Костянтин Мельник.
"На це впливають масштаби пожежі та супутні фактори. Наприклад, чи була загроза житловим будинкам, господарським спорудам, чи могла перейти в лісову пожежу і тому подібне. Якщо підпал сухої рослинності перейшов в лісову пожежу, то це вже десятки тисяч гривень штрафу і геть інші статті, і це вже компетенція більше екологів. І навіть доходить до кримінальної відповідальності, так як зараз йде війна, це може навіть розглядатись як певна диверсія, тому людям досить потрібно бути обачними", — сказав Костянтин Мельник.
Замість спалення сухостою та сміття людям слід створювати компостні ями та вивозити його на полігони, сказав інспектор ДСНС. Щоб попередити порушення, інспектори ДСНС виїжджають на рейди населеними пунктами та проводять з громадянами роз'яснювальні роботи.
"Нагадуємо про суми штрафів. Люди, в принципі, обізнані. Коли відбуваються ці профілактичні відпрацювання, вже неодноразово були виявлені оці порушники. Безпосередньо ми приїхали в якесь село, населений пункт, і вже бачимо по факту якийсь димок. Підходимо до того місця, яке нас зацікавило і виявляємо, що там людина палить. Вже вона нікуди не дінеться і буде відповідати перед законом", — розповів Костянтин Мельник.
Костянтин Мельник сказав, що під час профілактичних відпрацювань інспектори застосовують БпЛА.
"З повітря видно, хто палить і відразу відбувається фото-, відеозйомка людини, часто також сусіди паліїв телефонують. В більшості випадків залучається поліція, тому що громадяни, буває, відмовляються повідомляти свої дані. Буває, люди самостійно зізнаються у вчиненні правопорушення. Відтак, тоді і сума штрафу мінімальна. Але, все одно, це досить не маленька сума", — сказав Костянтин Мельник.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube