7 вересня у Житомирі на честь Дня міста у будівлі магістрату відкрили виставки про історію, культуру та визначних жителів обласного центру. Також серед інсталяцій — виставка архітектури Маріуполя, жителі якого День міста також відзначали у другу суботу вересня. Під час заходу виступали вихованці балетної школи "Аванте", грав міський дитячий оркестр "RichterKids", нагородили почесних громадян міста.
До Дня Житомира у будівлі магістрату відкрили виставки з історії міста, експонати яких розповідають про події, які відбулися упродовж століть у промисловості, медицині, культурі та освіті. Також відзначили діяльність відомих житомирян, вручили їм нагороди.
"Сьогодні ми говорили про нашу славетну 95-ту бригаду, про наших воїнів, які боронять рубежі. І ми говорили про всіх житомирян, бо без внеску кожного не було б місто таким, яким воно є зараз. Ми маємо нині говорити про наших митців, про наших людей. Ми маємо зануритися в історію і, звичайно, планувати наше майбутнє", — сказала секретар Житомирської міської ради Галина Шиманська.
У приміщенні магістрату відкрили і виставку до Дня Маріуполя, який нині окупований Росією. Переселенець Вадим Ісаков розповів, що працював у тамтешній міськраді, а зараз очолює Центр "Я — Маріуполь", який діє у Житомирі. Чоловік сказав, що майже половина Маріуполя знищена російськими військовими. За словами Вадима, наразі у центрі "Я — Маріуполь" зареєструвалися понад 200 людей, котрі переїхали жити до Житомира. І ця цифра постійно збільшується.
"Ми 16 серпня відкрили Центр. У нас понад 200 людей вже зареєстровано, дуже багато їх по області. Ми зараз відшукуємо можливості, як їх згуртувати, та надаємо понад 10 видів допомоги. Це не тільки продукти харчування, а й виховна, психологічна, ветеранська допомога. Дуже багато маріупольців були в полоні або пов'язані з "Азовсталлю". Як керівник одного з підрозділів, можу сказати, що 40% Маріуполя знищено взагалі. Раніше місто дуже динамічно розвивалося, оновлювалося у всіх сферах, а культурні чи масові заходи там перетворювалися на величезні святкування", — розповів Вадим Ісаков.
"Маріуполь живе в його людях. А День міста — там, де його люди. У будівлі магістрата є ціла експозиція "Вулицями Маріуполя", — доповнила Галина Шиманська.
Серед інших локацій, розташованих в будівлі магістрату — експозиції краєзнавчого музею, музею космонавтики, музею десантно-штурмових військ, художній простір Житомирської обласної організації Національної спілки художників України, інформативний куточок краєзнавця Георгія Мокрицького, письменника Василя Земляка та живописця Миколи Максименка.
Ці три останні постаті об’єднані в літературно-мистецькому бібліотечному проєкті "Земляк і земляки". Заслужена журналістка України Валентина Забродська, яка представила цю локацію, сказала, що кожен із них є неперевершеним.
"Василь Земляк був письменником, а ще і кіносценаристом. За його сценарієм роману "Лебедина зграя" знятий фільм "Вавілон-20", який увійшов до золотого фонду кіно. Георгій Мокрицький, краєзнавець, автор 60 книг і унікальної енциклопедії "Вулиці Житомира", над якою автор працював 40 років. Такої книги не має жодне місто в Україні. Третій наш земляк — народний художник України Микола Максименко 8 років тому у день міста пішов із життя. Ми показуємо його знамениті "Максимівські натюрморти". Це його ною-хау у світовому образотворчому мистецтві", — розповіла журналістка Валентина Забродська.
Є в магістраті локація, присвячена балерині 20 століття, житомирянці Наталії Скорульській. За словами голови громадської організації "Центр хореографічного мистецтва імені Наталії Скорульської" Інни Бурдейної, родина Скорульських дуже любила Україну і свій різний край. Натхненні творчістю Лесі Українки український композитор Михайло Скорульський, батько Наталії, написав балет "Лісова пісня", а Наталія створила до нього лібрето.
"Завдяки зусиллям Скорульської, коли вона працювала балетмейстером Національної опери, завдяки її постановкам балет "Лісова пісня" увійшов до репертуару всіх театрів України. На жаль, після здобуття незалежності в творчому просторі питання українського балету взагалі зникло, і "Лісова пісня" зійшла з майже усіх сцен України. І люди не знали, хто така Скорульська. Тому наша основна мета — відродити свою історію, розвивати тему класичного українського і сучасного балету і виховувати в такому дусі молоде покоління, що ми і робимо в Школі балету "Аванте", — сказала Інна Бурдейна.
За словами Галини Шиманської, виставки до Дня Житомира і Маріуполя у приміщенні магістрату діятимуть упродовж місяця з середи по неділю із 11:40 до 19:00. На вихідних також будуть проводитись лекторії.
Раніше Суспільне повідомляло, що у черговому підсумковому випуску "Тиждень Житомир" говорили про роль Житомира в історії України.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: