Після літнього відпочинку та оздоровлення багато дітей повертаються додому від родичів, з місць відпочинку, де вони проводили свій вільний час. Перших два тижні проходить адаптація і в правоохоронців збільшується кількість звернень та повідомлень від батьків: дитина вчасно не повернулась, загралася, зникла.
Про це в ефірі Українського радіо Житомир розповіла начальниця відділу ювенальної превенції Головного управління в Житомирській області Наталя Гончарук.
За її словами, наразі помітно збільшується тривожність у батьків та близьких неповнолітніх.
"Це все нормальні явища, ми на це з розумінням реагуємо. Адже якщо зникла дитина, не виходить на зв'язок, чи трапилась надзвичайна подія, батьки в праві, зателефонувати на лінію 102, повідомити про ситуацію і працівники поліції відразу реагують. Адже захист прав та інтересів дітей і їхня безпека — одне із пріоритетних завдань і поліції, і батьків. За три місяці діти відвикли від навчання та школи, дисципліни, а з початком навчання, поки вони адаптуються, то маємо такі ситуації. Тому не варто батькам панікувати, адже діти відвикли від батьківського контролю, батьки за цей період теж розслабилися. Але і діти за літній період подорослішали, отримали новий досвід, мають свій погляд на ситуацію, який будуть відстоювати. Тому не варто одразу "пред’являти" багато, головне — вміти вислухати свою дитину", — сказала Наталя Гончарук.
За її словами, в більшості звернень і повідомлень, коли діти ідуть з дому, вчиняють не дуже гарні вчинки, після спілкування з ними правоохоронці дізнаються, що неповнолітні хочуть бути почутими, прагнуть отримати увагу, похвалу, тому перед школою важливо поговорити, аби знову відновити той контакт.
Що ще необхідно зробити дорослим, аби підготувати дитину до школи:
- роз'яснити, на всяк випадок, як діяти у випадку різних надзвичайних ситуацій;
- нагадати обов’язково про правила дорожнього руху;
- записати в щоденник, окрім телефону дитини й інші номери когось з рідних;
- розказати та показати маршрут до навчального закладу.
За словами Наталі Гончарук, немає встановленого віку, з якого дитина вже може самостійно ходити до школи.
"Це все індивідуальні особливості дитини та виховний вплив батьків. Адже буває у 8 років більш самостійні, доросліші та відповідальніші, наприклад, за 14-річних. Тому батьки повинні орієнтуватися по своїй дитині. Але нагадаю, що в Житомирі та області за закладами освіти закріплені працівники поліції, які протягом тривалого часу співпрацюють з керівниками освітніх закладів та також навчають дітей. Ми проводимо і "Тиждень безпеки" і "Тиждень права", це і "Тиждень боротьби з булінгом", поліцейські долучаються до різних акцій та флешмобів. Знайомлять дітей із професією поліцейського, кінолога, вибухотехніка. Але не варто забувати про лінію 102, на яку можна звертатися цілодобово, де завжди вийдуть на зв'язок і допоможуть у разі чого", — зазначила Наталя.
Станом на кінець серпня 2024 року у Житомирській області є майже 40 правоохоронців, які навчалися працювати в школах.
"На сьогодні у нашій області є 39 працівників поліції, які пройшли відповідне навчання і несуть службу в закладах загальної середньої освіти. В ліцеях міста Житомира нестимуть службу 19 поліцейських. На початку 2024 року 20 працівників поліції вже несли службу на території громад, які прикордонні з Білоруссю. Маємо позитивний досвід, адже працівники поліції проводили превентивну роботу в дитячому середовищі, співпрацювали активно з адміністрацією школи, і тепер ці працівники нестимуть службу в зазначених закладах", — поінформувала Наталя Гончарук.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube