На Житомирщині розпочали збір урожаю картоплі. Станом на 9 серпня зібрали 88 тисяч тонн цієї сільськогосподарської культури на площі 4 тисячі 900 гектарів.
Про це Суспільному розповіла керівниця департаменту агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОВА Наталія Арендарчук.
За її словами, цього року в області картоплею засадили майже 98 тисяч гектарів, що на рівні показника минулого року.
"У минулому році Житомирщина посідала 1 місце в Україні за валовим виробництвом картоплі. У цьому році 98% цієї культури на території області вирощують у приватних домогосподарствах і лише 2% — у сільськогосподарських підприємствах. А загалом картоплярством на Житомирщині займається 22 сільськогосподарських підприємства, площі яких варіюється від 1 до 400 гектарів", — сказала Наталія Арендарчук.
Зі слів посадовиці, станом на сьогодні картоплю викопали на площі 4,9 тисячі гектарів при середній урожайності 180 центнерів з гектара. За рахунок запровадження інтенсивних технологій в області очікують непоганий урожай.
Вирощуванням картоплі в області займається, зокрема, фермерське господарство "Аделаїда". Механізатор-тракторист Микола Василенко працює на комбайні. Розповів, що на полі, за яким він закріплений, за день планують викопати 40 тонн картоплі.
"Якщо буде можливість, будуть машини, то будемо відправляти, скільки зможемо. Буде 4, то 4, буде 5, то 5 фур на відправлення. Мені 40 тон викопати — це десь три години, може дві з половиною", — сказав Микола Василенко.
Заступник керівника фермерського господарства з виробництва Віктор Рибалко Суспільному розповів, що у цьому році розраховують зібрати урожай картоплі до 40 тонн з одного гектара.
"Ми посадили 22 гектари чіпсової картоплі, ми її поливали. Для промислової картоплі, яка йде на переробку, 40 тонн з гектара — це гарний результат. Для столової картоплі це теж непогано, але досить посередній результат. Якщо ще 5 років тому у нас середня урожайність була на рівні 27-30 тонн з гектара, то з кожним роком вона збільшується. І ми сподіваємося вийти на середню урожайність 40 тонн з гектара найближчим часом. Можливо, і цього року", — сказав Віктор Рибалко.
Одним із чинників, які впливають на урожайність, є полив, каже керівник фермерського господарства. Цього року працівники підприємства, яке займається і відновленням меліоративних каналів, за власні гроші побудували водовід довжиною 6 кілометрів. Окрім того, на точці водозабору з річки Тня встановили спеціальний фільтр, який є сертифікованим і не шкодить мальку риби.
"Це точка водоскиду, куди ми направляємо воду з річки Тня через водогін, який ми побудували цього року. Цю воду ми використовуємо для поливу картоплі. Це замкнута система, бо вся вода, яку ми беремо з річки, потрапляє в ці канали, а потім ці канали стікаються знову ж таки в річку. Тобто використовується лише необхідна кількість води, вся інша повертається в річку або споживається екосистемою нашої громади", — розповів Віктор Рибалко.
Зібрану картоплю, за словами керівника фермерського господарства сергія Рибалка, доставляють на сортувальну лінію. Вона може обробити до 20 тонн картоплі за годину. Підприємство придбало цей комплекс завдяки грантовій участі USAID.
Керівник господарства каже, що однією із проблем у галузі картоплярства в Україні на сьогодні є дефіцит сховищ для зберігання цієї культури. Тому підприємство будує ще одне сховище, де зберігатимуть картоплю.
"У цьому проєкті будуть використані найсучасніші технології, які зараз є. Це системи охолодження, системи вентиляції, автоматичного контролю стану картоплі, систему повітря і вологовідведення. Тобто всі ці системи тут будуть використані. Цех, який буде будуватися, матиме сучасне голландське обладнання. Після того, як у нас з'явиться таке сховище, ми розраховуємо, що можемо стабілізувати виробництво картоплі на цій території. Цей проєкт виконується завдяки інвестиціям банку та власним заощадженням. Загальна сума капіталовкладень у цей проєкт складає 88 мільйонів гривень", — розповів Сергій Рибалко.
Сховище, яке будують у господарстві, за технологією схоже на те, яке є залишилося в купованій Чулаківці на Херсонщині, каже керівник підприємства. У ньому теж буде цех, де зберігатимуть очищену картоплю, втім, отримати грант для переробки від держави підприємству поки не вдалося.
"Та програма зроблена для тих, у кого все добре. Тим, кому роздають по 8 мільйонів, а нам, які переживають найтяжчі зараз часи, які вийшли з мінусами, на жаль, відмовляють вже другий раз поспіль. Міністерство економіки нам відмовило у цій програмі, хоча ми вже перевірені банком і це очевидно, що ми ті, які якраз можуть отримати і мають право на отримання такого гранту. Ми почали будувати сховище 1 травня цього року і плануємо, що 15 вересня перший врожай картоплі там буде зберігатися", — розповів Сергій Рибалко.
Цього року на полях підприємства посадили 480 гектарів картоплі. За словами керівника фермерського господарства, це на рівні минулого року, проте у цьому сезоні очікують зібрати урожай на 20-25 відсотків більший.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube