На оптовому ринку "Малинський" у Житомирі кавуни коштують 16-17 гривень за кілограм, а дині — 30 гривень за кілограм. Баштанні культури привезли з Одеської, Миколаївської та частково Херсонської областей. Кореспонденти Суспільного дізнавалися, чи відповідають ці продукти нормам безпеки за вмістом нітратів.
Завідувачка лабораторії Малинського ринку Тетяна Матвійчук розповіла, що кожна партія баштанних культур проходить експертизу на вміст нітратів.
"У кавунах кількість нітратів не перевищує норму, тобто коливається від 10 до 25 міліграм на кілограм. З динями у нас трохи є проблеми. Перша диня, яка йшла з теплиць була чистою по нітратах, а зараз диня з полів має перевищення норм у два рази. При нормі 90 міліграм ми можемо виявити 120-150. Сьогодні диня відповідає нормам і допущена до реалізації", — повідомила Тетяна Матвійчук.
За словами лікаря-ветсанексперта Юрія Шалаєва, кавуни і дині у яких вміст нітратів перевищує норму утилізуються. Експертне дослідження робиться близько 10 хвилин.
"Для аналізу відбирають цілий кавун, з якого беруть проби світлої і темної частини. Темна частина — це та, що лежала на ґрунті, а світла — та, що освітлювалася сонцем. Усе змішується в загальну пробу, екстрагується і тоді досліджується. Наприклад, в одному з досліджених кавунів ми виявили шість міліграмів нітратів на кілограм при нормі 60. Тобто, цей кавун відповідає нормам" — розказав Юрій Шалаєв.
"Сьогодні надійшла партія динь з Одеської області. Ми відібрали їх на дослідження, яке показало, що вони відповідають нормам, тому допускаємо їх до реалізації", — сказала лаборантка Оксана Горпинич.
Продавець динь Ельшан Кулієв розповів, що баштанні привіз з Одещини.
"Дині з Татарбунарського району Одеської області. Цього року погода сприятлива, тому вийшли хороші дині. Оптова ціна — 30 гривень за кілограм", — повідомив Ельшан Кулієв.
Зі слів продавця Івана Гуменюка, він реалізує кавун з селища Снігурівка Миколаївської області.
"Кавуни весь час вибираються дуже ретельно на полі. Вони повністю дозрілі, без будь-яких пошкоджень чи недозрілих плодів. Кавун сорту "Вікторія" дуже смачний з дрібним чорним насінням. Середня вага плодів становить 6-7-8 кілограмів", — сказав Іван Гуменюк.
Покупчиня Тетяна кореспондентам Суспільного розповіла, що вже куштувала дині та кавуни і зазначила, що все нормально.
Завідувачка лабораторії Малинського ринку радить купувати дині і кавуни за наявності експертного висновку і в цілому вигляді, а не у вигляді частин, щоб не отруїтися.
"Це вже продукція, яка може бути заражена мікроорганізмами і невідомо, які умови зберігання були у господаря. Перевіряйте цілісність плодів: якщо кавун не пошкоджений і не пом’ятий, можна безпечно купувати. Якщо є ознаки пошкодження, краще утриматися від споживання, оскільки в таких умовах при спекотні може початися процес бродіння, що може призвести до отруєння" — пояснила Тетяна Матвійчук.
Продавці кореспондентам Суспільного розповіли, що у 2024 році погодні умови сприяють сприяли врожаю кавунів і динь.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube