Україна стала серйозніше ставитися до боротьби з корупцією і готова докладати для цього зусиль, сказала віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей та прозорості Віра Йоурова під час зустрічі з українськими журналістами в рамках престуру інституціями Європейського Союзу.
Кореспондентка Суспільного Житомир Надія Назарук була присутня під час зустрічі і розпитала віцепрезидентку про рівень прозорості влади в Україні та роль медіа в боротьбі з корупцією.
Про боротьбу з корупцією
Я була в Україні в 2017 році та спілкувалася з громадськими організаціями. Вони були дуже незадоволені тим, що країна робить для подолання корупції. Вони казали, що це або щось поверхневе, або абсолютно неправдиве. Щось, що повинно бути зроблене, бо так, наприклад, хоче Брюссель – ми тоді надали фінансову підтримку. Це було давно. Однак тепер, коли я приїжджаю до України обговорити боротьбу з корупцією, маю сильне переконання, що країна серйозно ставиться до цього, що хоче ретельно розслідувати це. А це потребує достатньої кількості персоналу: прокурорів та тих, хто зможе розслідувати також складні випадки злочинів. Також запобіжних заходів – це, в першу чергу, прозорість публічних закупівель, суворі правила декларування доходів представників влади і комбінація репресивних та запобіжних заходів може показати якісні результати у боротьбі з корупцією.

Система прозорості та стандарти ЄС
Я бачила, що налаштування цієї системи дозволяють звичайним громадянам, журналістам увійти в систему та подивитися,про що саме конкретна закупівля, яка ціна, який термін дії договору, які базові характеристики. У Європейському Союзі немає конкретних стандартів для таких систем. Однак ми маємо приклади вдалих практик серед деяких країн-членів ЄС. У них завжди вказані ці дані, які дають базову інформацію про конкретні закупівлі. Це дуже важливо. Особливо в закупівлях, пов'язаних із будівництвом важливо знати ціну за одиницю товару або за кілометр дороги. Потрібно знати середню ціну в конкретному місці за конкретну роботу. І ця система може дати тобі це порівняння. Для замовників також важливо знати, які інші ціни за цей різновид роботи.
Оцінка дій України для забезпечення прозорості
Вони (Україна — ред.) дуже прямолінійні із діджиталізацією політичної системи. А це дозволяє забезпечити більше прозорості. Люди можуть зайти до системи та отримати більше інформації. Я можу порівняти Україну в цьому з Естонією, яка протягом багатьох років була лідером у сфері діджиталізації прозорості влади.
Про роль медіа у боротьбі з корупцією
Я не знаю, з чим конкретно зіштовхуються українські медіа. Однак помітила, що порівняно з 2017 у мене була пресконференція, під час якої я сказала, що боротьба з корупцією починається з визнання суспільством корупції як ненормального явища. А це, в основному, задача для медіа. Тоді в мене не було відчуття, що це добре зрозуміли. Зараз це цілком очевидно, що медіа відіграють провідну роль не лише в інформуванні людей про події в Україні. Це нелегко, тому що перша жертва війни – це правда. Я думаю, що українські медіа виконують роль тих, хто тримає можновладців під контролем.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: