Чому люди пишуть токсичні, негативні коментарі та як на них реагувати — пояснила житомирська психологиня

Чому люди пишуть токсичні, негативні коментарі та як на них реагувати — пояснила житомирська психологиня

Сучасні умови життя вимагають присутності людини у мережі Інтернет. Це моніторинг новин, пошук інформацію, робота, навчання, спілкуємося у мережі. Токсичні і негативні коментарі — поширене явище, яке співіснує разом з Інтернетом.

Чому виникає таке явище, як на нього реагувати та що робити, коли вам особисто хочеться написати комусь щось погане та як зрозуміти, коли токсичні коментарі вже порушують норми закону — розповіла Суспільному житомирська клінічна психологиня Світлана Василенко.

Фото надане Світланою Василенко
клінічна психологиня Світлана Василенко

Хто залишає негативні коментарі

“Є чотири категорії людей. Перша — щоб ми не написали, вони будуть погоджуватися з нами, повністю і абсолютно, щоб ми не написали. Друга — це люди, які сумніваються в тому, що ми пишемо. Вони можуть потім шукати інформацію ще додатково в інтернеті, перевіряти її. Третя — люди, які нейтрально відносяться до того, що ми пишемо. Вони бачать інформацію, вони її прочитали і або взяли для себе щось, або вони цю інформацію не сприймають як важливу.

Четверта категорія людей на будь що, щоб ми не написали, завжди будуть щось писати нам у відповідь негативне. Переважно вони і пишуть негативні коментарі.

До цієї категорії людей відносяться люди, які зазвичай негативно налаштовані. В них є внутрішня агресія, яка накопичувалася в силу того, що, наприклад, на роботі або вдома є непорозуміння, або якесь фінансове становище не дуже приємне, хотілося б його поліпшити тощо. І це незадоволення вони проявляють, пишучи негативні коментарі.

Людям легше написати щось негативне, ніж сказати це “в очі”

В реальному житті людині важко підійти і сказати якесь незадоволення “в очі”. В мережі це набагато легше зробити. Можна знехтувати конструктивом і просто “скинути” свій негатив таким чином.

Навіть якщо взяти людей в родині, їм легше про щось негативне написати один одному, навіть смс-ку, у месенджері, ніж підійти і це реально сказати в очі. Якщо взяти агресію, ці негативні коментарі, люди насправді скидують таким чином свій негатив. Враховуючи ситуацію в країні, вже більше 10 років у нас йдуть військові дії, масштабне вторгнення більше 2 років, люди в нас виснажені вже на даний момент. Дуже багато негативу з різних боків, дуже багато інформації негативної, що стосується військових подій або що стосується безпосередньо родини. І таким чином люди проявляють знову ж свою агресію в інтернеті. Вони конструктивно не можуть це якось проявити, а вони проявляють деструктивно, пишуть негативні коментарі.

Як відрізнити професійні конструктивні коментарі, які ми можемо сприйняти негативно, і саме негативні, деструктивні і токсичні коментарі

Один із способів відрізнити — дуже простою мовою уточнити у людини, для чого вона це пише. І якщо людина не дає нам відповіді конструктивної для чого, а пише якийсь негатив чи переходить на особистості, значить це є тим самим негативним коментарем, людина негативно налаштована. А якщо ж людина вступає в діалог і говорить, пояснює, то це означає, що в принципі це нормальний коментар, ми можемо собі особисто погодитися або ні, але цей коментар є звичайним.

Якщо брати з точки зору психології, то треба чітко розуміти, чому зачіпає цей коментар саме нас. Можливо, це є якісь наші внутрішні моменти, невирішені питання, або теж якийсь є в нас негатив.

Коли ми пишемо, викладаємо фото, свою роботу і взагалі будь що у мережу, тоді ми маємо чітко для себе зрозуміти, чи я даю дозвіл на те, щоб коментували, наскільки я готовий сприймати ці коментарі. Якщо ви викладаєте особисті фото і коментарі вас ранять, раджу закривати коментарі, а якщо такої можливості не має — не викладайте інформацію, яка для вас чутлива. Більшість людей ранить перехід на особисте, бо ми зараз живемо в такий час, коли будь-який коментар, який стосується нашого особистого простору, може нас розхитувати і вводити у депресивний стан. І чим більше ми будемо читати негативних коментарів у відповідь, тим більше це буде нас розхитувати.

Коли людина викладає щось професійне, треба відрізняти, хто дає коментар. Якщо це людина професійна, компетентна в даному напрямку, з нею ми можемо вибудувати розмову конструктивно, то потрібно це сприймати просто як особисту думку людини. Усі ми різні, у кожного свої думки та вподобання. Якщо людина не є в цій сфері коментування компетентною, то чи варто взагалі звертати на це увагу?

І ще один важливий момент. Є момент, коли люди пишуть негативні, деструктивні коментарі на замовленя інших людей. Може бути різна мета таких коментарів. Скомпроментувати, “відбити” замовників, понизити чийсь рейтинг тощо. Такі коментарі ми можемо блокувати, відповідати на ник конструктивно “З якою метою ви це пишете”, і у певних випадках, коли ви бачите, що це систематично, шкодить репутації і самостійно ви не впораєтеся, можна звернутися до правоохоронних органів.

Як зменшити кількість негативних коментарів від сторонніх та самому їх не писати

У кожного з нас бувають моменти у житті, коли в нас всередині накопичене невдоволення, і ми хочемо якось цього позбутися. Нам хочеться цей негатив, який в нас є всередині, десь розмістити. І ми починаємо шукати спосіб позбутися цього негативу, спосіб саморегуляції, щоб вберегти своє ментальне здоров'я. Одні йдуть в спортзал. Інші читають книжки. Треті просто розмовляють зі своїми знайомими, просто проговорюють щось, те, що накопичилося за день, близьким чи просто знайомим. Але є ще спосіб, який ми для себе знаходимо — це написати комусь щось погане у коментарях. Він здається нам легким, проте ми часто не розуміємо, що таким чином руйнуємо і себе, і оточуючих.

Людина не завжди відслідковує, або не завжди знає, яким чином вона може позбавитися цього негативу всередині. У нас є механізми самовідновлення, про які ми можемо навіть не здогадуватися. Кожна людина може їх для себе відслідкувати, якщо візьме до уваги, що допомагає їй відновитися після складних ситуацій. Раджу поспостерігати за собою, подумати і прям записати п'ять пунктів на листочку. Чим більше таких пунктів ми напишемо, тим краще і ефективніше ми себе дослідимо і зможемо знайти саме свої, екологічні способи відновлення.

Є ще один спосіб зменшити кількість негативних коментарів “про особисте”. Якщо ми викладаємо щось в мережі, ми можемо додавати таку фразу: “Ті, хто не погоджується зі мною, будь ласка, проходьте повз”. Це здається примітивним, але це гарно працює.

Як ставитися до негативних та токсичних коментарів

Реагувати портібно ситуативно. У кожної людини різний розвиток.

Тобто, це можуть бути досить прості, але лайливі слова, але вони за собою не криють ніякої небезпеки. А може бути мова достатньо гарно вибудована, і на перший погляд гарні коментарі можуть бути дуже токсичними і негативними.

Є простий метод перевірити, наскільки ми можемо конструктивно, а не деструктивно реагувати на негативні коментарі. Коли ми бачимо негативний коментар і хочемо якось відповісти, потрібно запитати у себе “Для чого мені це?”.

Якщо ми не знаходимо відповіді на це питання, то це означає, що в нас включається деструктивний діалог. Він руйнуватиме в першу чергу нас. Якщо ми знаходимо відповідь на питання “Для чого мені відповідати на негативний коментар”, то це мають бути короткі, лаконічні слова, які допоможуть люди5і включитися у конструктивний діалог або пройти повз.

Є момент, коли люди просто створюють навіть нові аккаунти, і ми можемо подивитися, наскільки довго вже існує цей аккаунт. Зазвичай люди створюють його для того, щоб просто злити свій негатив на декілька коментарів і потім видаляються. В таких випадках не варто реагувати взагалі на такі коментарі. Ніяк.

Якщо це все-таки знайома людина пише якийсь негативний коментар, ми можемо їй відповісти “Це твоя думка, і вона має місце на існування. Але у мене є своя думка, і вона теж є правильна”. Таким чином ми трішки знімаємо агресію у людини, бо ми дозволяємо її думці теж мати право на існування. І, в принципі, зазвичай людина більше не продовжує щось писати негативне

Якщо говорити про людей, які мають проблеми з психічним здоров'ям, то вони будуть дуже наполегливо писати коментарі, але переважно це будуть хаотичні коментарі. Якщо це один коментар, і не має певної регулярності, повторюваності, погроз, то це може бути просто людина “злила” свій негатив.

Є люди, які настільки негативно заряджені,що іноді це може навіть перейти в переслідування. Якщо це відбувається у соцмережах, то потрібно звернутися зі скаргою до адміністраторів, щоб чи заблокували дану людину, чи обмежили можливість коментувати.

Ми можемо звернутися до поліції, якщо є реальні погрози, які ви чітко можете відслідкувати або ж якщо це постійні, повторювані однаково негативні коментарі від одного або групи акаунтів невідомих людей”.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок