Розподіл бюджетних коштів між житомирськими університетами: хто скільки отримає

Розподіл бюджетних коштів між житомирськими університетами: хто скільки отримає

Житомир, університет
Житомирські університети. Суспільне Житомир

Міністерство освіти і науки України (МОН) опублікувало дані про розподіл видатків держбюджету між закладами вищої освіти державної форми власності, які належать до сфери управління МОН. Серед трьох житомирських університетів найменше грошей отримає Поліський національний університет, найбільше — ЖДУ імені Івана Франка.

Про це на своєму сайті повідомляє Міністерство освіти і науки України.

У повідомленні, зокрема, сказано, що у 2024 році фінансування закладів вищої освіти без врахування соціальних витрат становить 19,2 мільярда гривень.

Три житомирські заклади вищої освіти сукупно у 2024 році мають отримати 307 мільйонів 411 тисяч 955 гривень.

Найбільша сума — 130 мільйонів 35 тисяч 865 гривень була виділена на Житомирський держуніверситет імені Івана Франка. Державний університет "Житомирська політехніка" має отримати 97 мільйонів 803 тисячі 359 гривень. Найменше грошей отримає Поліський національний університет — 79 мільйонів 572 тисячі 731 гривню.

Розподіл державних грошей між житомирськими університетами: хто скільки отримає
Розподіл грошей між житомирськими ЗВО. Скрин із сайту МОН

Поліський національний університет

У коментарі Суспільному Житомир головний бухгалтер Поліського національного університету Роман Савченко сказав, що Поліський університет є самодостатнім закладом, здатним самостійно заробляти гроші і бути на самоутримуванні.

"По факту, гроші, виділені нашим університетам державою — це гроші платників податків на утримання університетів. Ми з держбюджету серед трьох закладів вищої освіти (ЗВО) Житомира отримуємо найменшу суму — 79 з половиною мільйонів гривень. Це на 9,5% більше від минулорічної суми, виділеної нашому університету. Для порівняння, ЖДУ і Політехніка отримають від платників податків на 18,4% і 21,1% більше фінансування, ніж було у них у 2023 році. Ця сума означає, що в них багато бюджетних місць, які підтримує держава і під ці місця виділяється фінансування. Ми більше орієнтуємося на контрактників і на ті спеціальності, які можуть самі себе окупити. Адже, вважаться, якщо спеціальність така, що окупиться, то абітурієнти підуть на неї самі. Нащо тоді їм державна підтримка, якщо вони готові йти і платити, адже це і так перспективно і по закінченню навчання вони будуть з роботою. В більшості випадків держава стимулює ті спеціальності, які з тих чи інших причин не дуже популярні. Зараз всі дивляться на те, що людина зможе заробляти з такою спеціальністю після навчання. Зарплати на сільськогосподарських підприємствах зараз непогані. Аграрний сектор не дуже багато дає запиту на державні місця. Наш університет з бюджету отримує грошей найменше, бо в нас достатньо свого фінансування, щоб забезпечити всі свої потреби. Ми є самодостатнім вузом, ми заробляємо і самі себе утримуємо", — розповів Роман Савченко.

Розподіл державних грошей між житомирськими університетами: хто скільки отримає
Поліський національний університет. Фото: Олена Кучмій/Суспільне Житомир

Щодо кількісного приросту студентів, то в цьому плані у Поліського університету у 2023 році спостерігалося просідання на відміну від ЖДУ та Політехніки.

"Цей показник вказує на динаміку кількості всіх студентів закладу вищої освіти у розрізі 2022 і 2023 років. У нас цей показник менше, ніж у двох інших житомирських вузах. Справа в тому, що у нас переважно контрактна форма навчання. З початком повномасштабної війни частина студентів поїхали разом з батьками за кордон. Ті, хто на держбюджеті, зрозуміло, що вони нікуди не поїхали. Контрактники — вільніші в цьому плані люди, адже вони можуть перевестися на контракт в інший виш, можуть виїхати за кордон і продовжити навчання за контрактом там. Цьогоріч в нас більш-менш спокійно, студенти почали повертатися, і я думаю цей показник уже і в нашому університеті відновився і ми цьогоріч теж матимемо хороший приріст кількості студентів", — сказав головний бухгалтер Поліського університету.

Державний університет "Житомирська політехніка"

Житомирська політехніка у 2024 році має отримати з держбюджету 97 мільйонів 803 тисячі 359 гривень, що на 21,1% більше ніж у 2023 році. Загальна кількість студенів в університеті у 2023 році збільшилася у порівнянні з 2022 роком на 4%.

У коментарі Суспільному ректор Житомирської політехніки Віктор Євдокимов сказав, що збільшувати кількість студентів вдається за рахунок збільшення кількості спеціальностей та завдяки популярності цих спеціальностей серед абітурієнтів.

"Контингент студентів у нашому університеті зростає з 2017 року щорічно. Зараз у нас навчаються 9 тисяч студентів. Приріст іде за рахунок нових доволі затребуваних спеціальностей із сфери інформаційно-комп'ютерних технологій: кібербезпека, інженерія програмного забезпечення, комп'ютерні науки. По напрямку національної безпеки ми серед усіх цивільних закладів України на цю спеціальність набираємо найбільше, а якщо брати спеціалізовані заклади освіти, то перед нами лише Академія СБУ. Плюс — ще одна специфічна спеціальність — це правоохоронна діяльність", — розповів ректор політехніки.

Розподіл державних грошей між житомирськими університетами: хто скільки отримає
Ректор Житомирської політехніки Віктор Євдокимов. Фото: Олена Кучмій/Суспільне Житомир

За словами Віктора Євдокимова, окрім спеціальностей цього напрямку, в університеті за останні роки відкрили 20 нових спеціальностей, що дало змогу збільшити зростання контингенту студентів.

"Викладачам, які викладають у студентів-контрактників, ми виплачуємо всі виплати за рахунок грошей контрактників за платне навчання. Нам держава більше дає грошей, бо у нас більше держзамовлення. Збільшення кількості грошей за формульним розподілом зараз відбувається на основі двох показників. Один і них — збільшення студентів-бюджетників в університеті. А виділяються бюджетні місця залежно від того, з якими балами подали абітурієнти документи в університет. Чим більше бал, тим більше бюджетних місць в університеті, і як наслідок, більше фінансування. І другий показник — це показники наукової діяльності. Чим більше наукових проєктів, які фінансуються з державного бюджету, там є коефіцієнт, який враховується також при збільшенні коштів з державного бюджету", — поінформував Віктор Євдокимов.

Житомирський держуніверситет імені Івана Франка

Розподіл державних грошей між житомирськими університетами: хто скільки отримає
Житомирський держунніверситет імені Івана Франка. Житомир, 26 квітня 2023 року. Фото: Тетяна Іскоростенська для Суспільне Житомир

Із трьох житомирських ЗВО найбільше державне фінансування у 2024 році має отримати Житомирський держуніверситет імені Івана Франка — 130 мільйонів 35 тисяч 865 гривень.

В цьому університеті, як і в Політехніці, у 2023 році спостерігався приріст кількості студентів на 4% у порівнянні з 2022 роком.

Суспільне звернулося до університету за коментарем — там повідомили, що зможуть надати його не раніше 6 травня.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок