На Житомирщині налічується 2098 пам'яток, присвячених подіям Другої світової війни

На Житомирщині налічується 2098 пам'яток, присвячених подіям Другої світової війни

Пам'ятки, пам'ятки другої світової, декомуніізація
Комплекс монументу Слави. Суспільне Житомир

У Житомирській області розташовано 2098 пам'ятників, меморіальних дошок, пам'яток на честь радянських військових, радянських підрозділів та пам'яток на честь подій Другої Світової війни. Про це у відповідь на інформаційний запит Суспільне Житомир повідомило управління культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації.

У переліку пам'яток культурної спадщини на честь подій Другої світової війни, розташованих на території Житомирської області станом на 22 квітня 2024 року зазначена 1 пам'ятка монументального мистецтва, 4 пам'ятки архітектури, та 2093 пам'ятки історії. Більшість з них – братські могили, могили воїнів, монументи та пам'ятники. Серед них також є місця розстрілів, місця подвигів, алея та майже два десятки будівель.

Найстаріша з пам'яток у переліку знаходиться у Звягелі. Це місцева пам'ятка історії датована 1910 роком могила підпільника Кучківського. Найновіша у переліку – група з 14 братських могил військовополонених та мирних громадян у Богунському лісництві в 500 метрах від Житомира, датовані 1994 та 2005 роками.

У відповіді на інформаційний запит Управління повідомило, що здійснюється робота для удосконалення та пришвидшення процесу ліквідації ідеологічних маркерів, які залишилися від комуністичного минулого. Також у відповіді зазначили, що Управління налагоджено співпрацю з Українським інститутом національної пам'яті – центральним органом виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам'яті.

“Управлінням надіслано інформацію міським, селищним та сільським радам області щодо вжиття заходів стосовно перейменування об'єктів топоніміки, назви яких не відповідають стандартам державної мови, відповідно до Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”, порядку здійснення демонтажу (перенесення) цих пам'ятників та пам'ятних знаків з публічного простору з метою забезпечення реалізації Закону України від 21 березня 2023 року № 3005-ІХ “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”, – йдеться у повідомленні.

У 2023 році Управління надіслало матеріали Міністерству культури та інформаційної політики України для забезпечення перегляду статусу пам'ятників та пам'ятних знаків, які є об'єктами культурної спадщини та містять символіку російської імперської політики. 8 квітня 2024 року на підставі поданих матеріалів було видано наказ Міністерства культури та інформаційної політики України від № 262 “Про визнання такими, що не підлягають занесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, об'єктів культурної спадщини” із зазначенням об'єктів культурної спадщини у Житомирській області, які визнані такими, що не підлягають занесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

В управлінні зазначили, що територіальні громади області ознайомлені з матеріалами Національної комісії зі стандартів державної мови щодо виконання Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”, правовими підставами для вилучення пам'яток культурної спадщини з Державного реєстру нерухомих пам'яток України, які є символами російської імперської політики й ідеології, критеріями віднесення об'єктів культурної спадщини до символів російської імперської або радянської тоталітарної політики.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок