На Житомирщині отруїлася нітратами двомісячна дитина, якій давали суміші, приготовані на колодязній воді

На Житомирщині отруїлася нітратами двомісячна дитина, якій давали суміші, приготовані на колодязній воді

Житомир, криниця
Криниця. Суспільне Житомир

В квітні в Житомирській області зареєстрували випадок метгемоглобінемії у дитини двомісячного віку в селі Лісівщина Коростенського району. За даними епідрозслідування, причиною захворювання стало використання для приготування дитячих сумішей колодязної води невідповідної якості.

Про це на своїй сторінці в мережі Facebook повідомив Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб.

У коментарі Суспільному завідувач відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб Сергій Березовський розповів, що родина звернулася до лікарів 8 квітня.

"Мати помітила, що в дитини з'явилася синюшність шкіри і піднялася температура, тому одразу звернулася до лікарів і правильно зробила. Спочатку дитину відвезли в Коростенську лікарню, де лікарі оглянули дитину, надали першу допомогу і прийняли рішення перенаправити її в обласну дитячу лікарню. Там у лікарів вже є певний досвід, бо наша область вважається неблагополучною саме щодо вмісту нітратів у питній воді. Лікарі зробили аналізи, які показали, що в крові дитини дійсно великий вміст фракцій метгемоглобіну, тому вони виставили такий діагноз. Наші фахівці виїхали за місцем проживання дитини, відібрали проби води і виявилося, що там дійсно високий вміст нітратів у колодязній воді, яку споживає родина. Дитина на змішаному годуванні. Фактично, родина десь місяць-півтора використовувала колодязну воду для приготування сумішей. Цього вистачило, щоб викликати таке отруєння. Наразі дитину вже стабілізували, її стан, можна сказати, задовільний", — поінформував Сергій Березовський.

За його словами, цьогоріч це перший випадок метгемоглобінемії на Житомирщині. У 2023 році також фіксували два подібні випадки у Бердичівському районі.

"Минулоріч зафіксували випадок, коли захворіли двоє дітей з Бердичівського району віком 7 і 9 років. Там причиною захворювання теж було вживання колодязної води. Такий діагноз поставили в лікарні, а потім аналіз колодязної води показав високий вміст нітратів, тому ми погодилися, що це була саме метгемоглобінемія, викликана водою. Хоча, в основному, в групі ризику діти віком до 3 років — у них ще не розвинута власна система ферментів, тому навіть маленькі дози нітратів, які є відносно безпечними для дорослої людини, для дитини є отрутою. Водно-нітратна метгемоглобінемія — це хвороба, яка проявляється кисневим голодуванням тканин. При інтоксикації нітратами утворюється велика кількість метгемоглобіну в крові, який не здатний зв’язувати та переносити кисень до органів людини", — розповів Сергій Березовський.

В особливій групі ризику — немовлята віком до одного року, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді з шахтних колодязів та каптажів. Важливо, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує її токсичність. Вода перевищеним вмістом нітратів не відрізняється за ознаками від звичайної — вона є чистою, прозорою, без запаху і видимих домішок та звичайною за смаком.

"Ми завжди попереджаємо батьків, щоб не користувалися водою з колодязів для приготування їжі дітям. Навіть пам'ятки роздавали через дитячі консультації, що така вода, якщо вона неперевірена, є небезпечною для дітей. Є питна бутильована вода, яку можна використовувати для приготування їжі дітям", — сказав Сергій Березовський.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок