На Поліссі розпочинається операція "Первоцвіт-2024"

На Поліссі розпочинається операція "Первоцвіт-2024"

На Поліссі розпочинається операція "Первоцвіт-2024"
. Фото: Державна екологічна інспекція Поліського округу

На Поліссі розпочинається операція "Первоцвіт-2024". Мета акції — привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин, спрямувати зусилля на практичні дії щодо захисту первоцвітів.

Про це повідомив начальник Держекоінспекції Поліського округу Євгеній Медведовський.

За його словами, більшість рідкісних декоративних рослин, що занесені до Червоної книги України, зникають через винищення їх людиною.

"Відповідно до вимог законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про рослинний світ", "Про Червону книгу України", Положення про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, доручення Державної екологічної інспекції України "Про посилення заходів щодо збереження ранньоквітучих об'єктів рослинного світу", Державна екологічна інспекція Поліського округу попереджає про відповідальність за знищення та продаж червонокнижних рослин, закликає жителів області не купувати первоцвіт, адже це є порушенням законів України та правил торгівлі, відповідальність за що несе не тільки продавець, а й покупець квітів", — повідомив Євгеній Медведовський.

На Поліссі розпочинається операція "Первоцвіт-2024
Первоцвіти у Житомирі, лютий 2024 року. Фото: Анна Максимова/Суспільне Житомир

За його словами, на лісових галявинах з'являються перші весняні квіти: підсніжники, проліски, крокуси, шафран, сон-трава, анемони, примула, горицвіт та інші.

"Прикро, але весняні квіти одночасно з'являються і на вулицях міст та сіл, на ринках та трасах у вигляді ніжних і недовговічних букетів. Люди добре знають, якої шкоди завдають і без того знівеченій війною природі, зриваючи первоцвіти, але з року в рік займаються цим промислом і, що найсумніше, вчать цьому своїх дітей", — сказав начальник Держекоінспекції Поліського округу.

На Поліссі розпочинається операція "Первоцвіт-2024
Первоцвіти розквітли у Житомирі, лютий 2024 року. Фото: Анна Максимова/Суспільне Житомир

За його словами, збирання первоцвітів шкодить довкіллю тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Тому і стартує на Поліссі екологічна акція "Первоцвіт-2024".

"Торгівля первоцвітами — це насамперед торгівля, яка заохочується винятково попитом. Тому важливим кроком у збереженні рідкісних видів рослин є відмова від їх купівлі. Варто пам'ятати, що збираючи та продаючи первоцвіти, ми знищуємо їх, а купуючи — допомагаємо знищувати. Рідкісні весняні квіти краще не чіпати: вони красиві в природному середовищі. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після вас прийде до лісу", — сказав Євгеній Медведовський.

Що загрожує правопорушникам:

  • у статті 88/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення зазначено, що за незаконне придбання, збут та розповсюдження об'єктів рослинного світу передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 гривень;
  • у частині 2 статті 88/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за ті самі дії, вчинені щодо об'єктів рослинного світу в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, передбачено накладення штрафу у розмірі від 1700 до 3655 гривень з конфіскацією рослин.

За один екземпляр незаконно зірваної червонокнижної квітки передбачена відповідна компенсація за її знищення. Наприклад, черемша (цибуля ведмежа) — 62 гривні, шафрани (крокуси) та підсніжники — від 49 до 62 гривень (залежно від виду), сон-трава — від 37 до 62 гривень (залежно від виду).

"Інспекція застерігає: у період з кінця лютого до травня буде посилено державний контроль у галузі збереження рідкісних та червонокнижних рослин. Проводитимуться перевірки місць збору та збуту декоративних рослин та під час перевезення на автошляхах", — наголосив начальник Держекоінспекції Поліського округу.

На Поліссі розпочинається операція "Первоцвіт-2024
Житомир, лютий 2024 року. Фото: Анна Максимова/Суспільне Житомир

Раніше Суспільне повідомляло, що за знищення та продаж червонокнижних рослин і первоцвітів передбачена відповідальність.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок