26 жовтня в Житомирі біля будівлі облдержадміністрації відкрилася виставка архівних документів "Комунізм = Рашизм". Представлені матеріали свідчать про злочини за часів СРСР та сучасної Росії після її повномасштабного вторгнення на територію України.
Про це розповів Суспільному директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик.
За словами Ігоря Кулика, виставка «Комунізм = Рашизм» має на меті показати паралель між злочинами СРСР та сучасної Росії.
На восьми стендах розміщені історії 13 українців із ХХ та ХХІ століть, які постраждали від радянської та сучасної російської влади.
"Чому в ХХІ столітті, здавалося б, у демократичній Європі можливі такі злочини проти людяності, порушення правил ведення тотальної війни? Саме тому, що рашизм — явний виходець, послідовник комунізму. І враховуючи, що комунізм не був засуджений, на відміну від нацизму, це призвело до того, що світ неналежно вивчив уроки історії, і історія має здатність повторюватися", — сказав Ігор Кулик.
Відвідувачка виставки Наталія Козлова розповіла, що на виставці ознайомилась із архівними документи про репресованих українців у ХХ столітті.
"Це боляче, просто неймовірно боляче. Ні сказати словами, ні те, що твориться в організмі в мене. Не можу читати без сліз. Царство небесне тим, хто загинув, і слава тим, хто тримався достойно", — сказала Наталія Козлова.
Відвідувачка виставки Тамара Архипчук як приклад наводить історію українського селекціонера Володимира Симиренка.
"Дійсно, ми їмо яблука і не знаємо про трагічну долю цієї людини, Володимира Симиренка. Часто пишуть "Семеренко". Я дуже рада, що тут написали правильно. Родина репресована, виселена і знищена під корінь", — розповідає відвідувачка виставки Тамара Архипчук.
"Комунізм для людей здавався чимось чудовим, — говорить відвідувач виставки Олександр Дорожинський, — бо вони просто не знали іншого життя. А на сьогоднішній день ми вже можемо бачити цю різницю, так як володіємо більшою інформацією. Хочеться, все ж таки, щоб наші діти жили в кращому майбутньому".
Представлена в Житомирі експозиція ідентична тій, яка була вперше показана у червні 2022 року на Михайлівській площі в Києві. Вона створена на основі архівних документів Центрального державного архіву громадських об’єднань, а також Державних архівів Житомирської, Львівської, Миколаївської, Вінницької, Волинської областей, сучасних світлин та задокументованих злочинів сучасної російської армії.
Виставка експонувалась в містах України і країнах Балтії. Організатори виставки планують презентувати архівні матеріали і у музеях та навчальних закладах України.
В Житомирі відвідати виставку можна до 14 листопада.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube