Жителі сіл Раковичі, Негребівка, Раївка та Товсте у Радомишльській громаді прийняли рішення не надавати дозвіл на відновлення роботи та подальшу розробку кар’єру доломітів, який знаходиться поруч із селами. Таке рішення ухвалили на зборах громади 21 жовтня. Цей кар’єр побудований у 70-х роках минулого століття, а за кілька років його роботу припинили. Нині кар’єр затоплений.
Відновити роботу кар’єру планували у 2011 році. Тоді, після численних протестів місцевих жителів родовище не розконсервували. Нині компанія ТОВ "Доломіне" знову планує розробляти кар’єр. У 2010 році вони отримали дозвіл на видобуток, але пізніше суд скасував цей дозвіл. Зараз компанія подала апеляційний позов проти рішення суду першої інстанції. Проте під час громадських зборів села, місцеві жителі одноголосно вирішили не надавати свою згоду на розробку цього родовища.
"У нас є діти та онуки і нам треба щось їм залишити. Якщо вони розкопають цей кар’єр, то у нас тут буде один пил, буде якась зона відчуження. Ми хочемо тут жити нормально, щоб діти мали місце, де покупатися і відпочити", — говорить жителька Радомишльської громади Валентина Фаньо.
За словами учасника зборів Михайла Лейченка, він знайшов висновки геологів, в яких зазначено, що розробка кар’єру призведе до зниження рівня як грунтових вод, так і рівня води у колодязях місцевих жителів.
"Там дуже високий рівень води, і якщо почнуть відкачувати воду з кар'єру, то у звіті чітко написано, що в такому випадку потрібно буде забезпечити централізоване водопостачання для сіл. Інакше кажучи, компанія має побудувати водогін для сіл, по-іншому існування цього кар’єру і людей в селах не можливе", — сказав Михайло Лейченко.
Професор геології та доктор геолого-мінералогічних наукВасиль Загнітко повідомляє, що головною проблемою після відновлення роботи родовища стане саме вода. За його словами, навіть мінімальне зниження рівня грунтових вод може призвести до загибелі рослинності, лісів і садів місцевих жителів.
"Навіть падіння рівня води на один метр — це вже катастрофа. Розглянемо, наприклад, будь-який сад: якщо рівень води опуститься на один метр, то дерева, такі як яблуні і груші, просто висохнуть, оскільки їх коріння не зможе достати води. Тобто навіть якщо водоносний горизонт буде зберігатись, але вода впаде хай і на півметра, то це буде величезна проблема", — каже Василь Загнітко.
Зі слів жительки Радомишльської громади Альбіни Ніколенко, відновлення роботи родовища може призвести до осідання та навіть руйнування будинків, які знаходяться поруч.
"У нас тут пісковий ґрунт і рекреаційна воронка, яка утворюється після розробки кар’єру на піщаному ґрунті, сягає від 500 до двох з половиною кілометрів. Мій будинок знаходиться звідси на відстані 800 метрів. Тобто існує реальна загроза тому, що мій будинок потрапить у цю воронку і може просто осісти або навіть опуститися під землю. Те ж саме стосується і будинків моїх сусідів, найближчий знаходиться в 300 метрах від цього родовища", — говорить Альбіна Ніколенко.
Жителька Радомишльської громади Наталія Опімах розповідає, що нині затоплений кар’єр та навколишня територія стали місцем для відпочинку не лише місцевих жителів, але і туристів з Київської області та Києва. За її словами, лабораторні аналізи води з цього кар’єру свідчать про те, що вода має лікувальні властивості, і за своєю чистотою не поступається джерельній воді.
"Доломіт містить кальцій і магній, що корисно для лікування кісток, суглобів та нервової системи. Зараз я практично описую військового, який повертається із війни, тому тут має бути санаторій. Це не нормально злити з озера питну воду для того, щоб дістати копійчаний доломіт. Я бачу на цьому місці рекреаційну зону або санаторій", — сказала Наталія Опімах.
У відповідь на запит Суспільного у Радомишльській міській раді відповіли, що вони не надали дозвіл на розробку земельної ділянки навколо кар'єру для розміщення підприємства з видобування каменю підприємству ТОВ "Доломіне".
Спроби зв’язатися з самим підприємством, аби почути їх точку зору не мали успіху, так як номер телефону, який вказаний на ресурсах Youcontrol та Opendatabot не обслуговується. Кореспонденти намагаються отримати коментарі від ТОВ "Доломіне" і залишають за ними можливість висловити свою позицію щодо розробки кар'єру та її впливу на оточуюче середовище і життя місцевих жителів.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube