У Звягелі прораховують варіанти дій під час можливого блекауту в новому опалювальному сезоні. Про підготовку до нового опалювального сезону і можливого блекауту, про борги звягелян за тепло та воду, про економічні показники, про проблеми громади, а також про відповідь на заяви нардепа Дмитра Костюка щодо неефективного використання ресурсів бюджету міськрадою — про це і не тільки Звягельський міський голова Микола Боровець розповів в інтерв'ю журналістці Суспільного Тетяні Дукач.
Читайте коротку текстову версію інтерв’ю Миколи Боровця для "Суспільного Житомир"
Які варіанти дій підготували комунальні служби на випадок блекауту?
На виконкомі ми розглянули план підготовки до зими у частині по всім галузям, установам. В першу чергу, це теплокомуненерго, водоканал, газове господарство, енергетичне забезпечення. Управлінський підхід він є типовий, з певними особливостями. Тому що, коли ми розглядали аналіз, ми говорили що успішно пройшли минулий рік. Я тоді говорив і зараз говорю, що потрібно дякувати Богу, що була тепла зима. Бо зовсім по-іншому вже б прийшлося вирішувати питання, коли б були морози. Ми зупиняли котельні, але не зупиняли воду.
Наскільки я знаю, деякі котельні покращували в цьому році.
В цьому році виділили достатньо коштів. На забезпечення всіх потреб до підготовки до зими ми виділили той фінансовий ресурс, який запитувався у потребі. От, наприклад, теплокомуненерго — у нас майже повністю поміняні труби. Дві котельні, у цьому році, відремонтували і поставили нові котли. Одна котельня – 7 мільйонів 200 тисяч, друга — 2 мільйони 600 тисяч гривень, ми замінили котли. Зараз вирішується монтаж цієї роботи. Те ж саме по водоканалізаційному господарству, по галузі освіти ми виділили – 8,2 млн. грн.
Ви проаналізували минулий рік, зробили певні висновки, але залишається відкритим питання, чи готові комунальні служби до викликів, на випадок блекауту взимку?
Ми моделювали різні критичні ситуації, тому ми продумали, як їх забезпечити. І як підвести воду, якщо її не буде, у регіони. Як забезпечити подачу тепла, якщо не буде електроенергії. Зараз уже підписані договори, буде поставка генераторів. Чотири генератори, які були недостатні по водоканалу, ми доставляєм і ще доставляємо по теплокомуненерго. Тобто альтернативне енергозабезпечення по основним вузлам, забезпечення цих послуг води і тепла ми передбачили
Яка ситуація з боргами за тепло і воду у містян?
Ми постійно моніторимо дебіторську заборгованість споживачів послуг перед нашими комунальними підприємствами. Я хочу сказати, що роблячи динаміку 2021-22 і сьогодні 2023, то у нас ситуація, зараз у 2023 році, на даний час краща, ніж була довоєнна. Тут потрібно говорити про об’єктивні речі. Все ж таки тариф, який є по теплу – це є тариф 2020 року, тариф по воді — те ж саме. І ми дуже багато проводили інформаційної компанії роз’яснювали людям, що дякуючи уряду, тариф не піднімається, не піднімається ціна на газ, ми зі своєї сторони не піднімаємо і включаємо компенсаційні запобіжники у теми з місцевим бюджетом по водоканалу і т.д. Дуже просили людей бути в цьому солідарні, тобто платити за комунальні послуги, які вони споживають — це десь в певній мірі спрацювало. Люди сплачують і у певній частині десь і забезпечується розв’язання отих тем і проблем, як і з підготовкою до зими.
Економічні показники. Чи виконується бюджет у цьому році?
Тут потрібно розуміти особливість нашого міста. Основний бюджет, який ми сьогодні отримуємо – це ПДФО від військовослужбовців, які сьогодні захищають нашу країну. Це є факт, який не піддається оцінці, порівнянню з попередніми роками і так далі. Сьогодні ми сплачуємо реверс, який забирається у нас у порівнянні з попереднім роком, десь там до 380 млн. грн. Більше того, ми 220 млн. перерахували на облігації військових. Це теж фактично, повернули, передали до бюджету кошти. І забезпеченість є повною і достатньою саме з урахуванням цієї особливості. Так як місто військових, 15-20% людей це військові. У нас у 2,5 рази збільшилась грошова маса грошей у містян. Тобто економіка у цій частині є сьогодні вища, ніж у період довоєнного часу. Дефіциту немає певних видів продуктів, забезпеченість є і т.д. Куди направляється ПДФО? Питання, яке набуло навіть якоїсь політичної окраски, неправильної, з моєї точки зору? Якщо держав, бачу чи таку ситуацію, що наприклад у такій громаді як Звягельська є надлишок коштів і це у відповідності до процесу, який був сформований і це відображається у місті Звягелі, в місті Житомирі. І хтось вважає, що це неправильно. То, сьогодні є всі важелі, візьміть заберіть всі ці гроші і не створюйте навколо цього політичного питання.
Хочу зазначити, що ми не залишили жодної незакритої заявки військових по їх потребам. Ще на початку року ми перерахували близько 100 млн. грн. для потреб військових частин, які є у нас дислоковані, які рахунки від яких ми отримуємо ПДФО. Більше того, бачу чи ситуацію і шукаючи варіанти як допомагати військовим. Ми виділили більше 50 млн на придбання житла військовим. Таку прийняли програму, виділили кошти і робили максимум все що можна ми направляли кошти для військових. І ті кошти, які залишались у нас, ми також використовуємо для тих же військових, бо вони тут живуть тут живуть їх родини і сім’ї. Це будівництво сховищ для шкіл, це три сховища, які ми плануємо. Це те ж, безпекові моменти.
Поговоримо про критику, вона лунає як від пересічних громадян так і від нардепів, зокрема Дмитро Костюк висловлює свою позицію щодо витрат бюджету на ремонт доріг. Як ви можете прокоментувати дане питання?
Я вже частково говорив і хотів би сказати, щонайменше те, що народний депутат міг би приїхати в місто, поцікавитись, десь більш тісніше вникнути в питання і розібратися і тоді, можливо уже по факту того що ти розібрався десь можна було б говорити з трибуни ВР. Бо це виглядає так, що ось я сказав, а ми починаємо зараз ці питання аналізувати, дивитися розбиратися точно знаю, що ми все робили, що можна було робити для потреб військових. Ми виконували ті задачі та завдання, які необхідні були для громади, маючи ресурс. Бо мабуть, якби не робили, то можливо той самій Костюк сказав би, що мали такий ресурс, гроші, а не змогли зробити. А можливо ще і скаже. Тому тут завжди є раціональний, правильний підхід і , мабуть буде правильно, буде прийнято правильне рішення стосовно того, що ПДФО буде забрано і буде сконцентровано в державі. Більш неприємно, коли в громаді намагаєшся десь об’єднувати людей, непроста ситуація. І вкидаються всі ці посили, десь піднімають напруження, градус тієї недовіри, необ’єктивності і засуджень.
Відновлення інфраструктури. Дев'ятого червня під час нічної атаки армії РФ по Україні було зруйновано 5 будинки. На сесії Звягільської міськради містянам виділили 5 мільйонів 400 гривень на придбання нового житла. Чи отримали люди кошти?
Коли тільки відбулася ця страшна подія, наступного дня ми всіх цих людей зібрали і одразу була зібрана позачергова сесія міської ради. Всі зруйновані будинки – це 5 будинків, які не підлягали відновленню, ми зібрались, оцінили ситуацію і прийняли рішення, що місцевим бюджетом ми цим людям надамо допомогу на відновлення житла, або на придбання іншого. І буквально вчора уже ці люди отримали гроші на свої картки. Ми дали їм фінансоіий1 ресурс і вони вже зараз ідуть і вирішують свої житлові проблеми. Іншим людям, 50 тим чиї будинки частково були пошкоджені. Ми виділили по 10 тис. грн. для того, щоб вони порозв’язували свої питання і могли реєструватися в Дії
Мені відомо, що з реєстрацією в ДІЇ, певний час були нюанси.
Зараз усі питання узгоджені, запрацював реєстр. Це було не стільки, навіть, не у нас, а десь на національному рівні. Ми не могли з комунікувати цю процедуру, там змінювались підходи. Ці проблеми зараз розв’язані.
Освіта. Школи та дитячі садочки, яка ситуація там з укриттями?
Буквально сьогодні закінчився виконком, ми затверджували мережу загальноосвітніх шкіл, дошкільних навчальних закладів і позашкільних освіт. То, у нас зменшилось дітей, які закордоном в минулому році були, близько 1200. Сьогодні, лише 570 дітей будуть відсутні у школі через причину, що вони виїхали. Ми в цьому році, в порівнянні з минулим роком, забезпечені всім необхідним для навчального процесу. Дошкільні навчальні заклади відкриті всі. У нас, в минулому році, 5 не було відкритих бо не було укриттів. По статистиці, відбулися певне зменшення і класів і навіть дітей. Це пов’язано і з певною демографічною ситуацією, вона іде на пониження.
Повну версію інтерв’ю дивіться на ютуб каналі Суспільного Житомир.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: