За рік повномасштабного російського вторгнення Житомирський обласний центр крові забезпечив потребу усіх лікувальних закладів області у крові та її компонентах. Медична директорка закладу Алла Островська напередодні Всесвітнього дня донора поспілкувалася з журналісткою Суспільного та розповіла про кількість донорів, виїзні забори крові в громадах та виклики за рік роботи.
Кількість донорів в Україні (за даними станом на 2021 рік) є втричі нижчою за стандарти ВООЗ. Якщо говорити про Житомирщину, яким є це співвідношення в регіоні?
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає достатню кількість донорів – це 33 людини на одну тисячу населення. У 2020 році на Житомирщині було 11. Зараз ми не обраховуємо цей показник у зв’язку з військовою обстановкою. Але за період воєнного стану донорів стає більше.
Що робить центр для того, аби залучати донорів?
Ми висвітлюємо усі питання та проблеми, які є в Центрі – яких компонентів бракує, яких груп крові. Але статистика у нас хороша – за 2022 рік ми забезпечили усі лікувальні заклади нашої області фактично на 100% від їх потреби. Це 34 заклади, де використовуються компоненти крові. Не було жодного випадку, коли пацієнту не вистачило донорських компонентів.
З серпня 2022 року в нас з’явилося додаткове завдання від Міністерства охорони здоров’я – ми забезпечуємо Збройні Сили України компонентами крові і щомісяця або навіть двічі на місяць їх перевозять у прифронтові лікарні. Тому працюємо на такі два фронти – для пацієнтів наших лікувальних закладів і для Збройних Сил України.
Але стан донорства усе таки покращується. Напевно, впливає повномасштабна війна, бо деякі люди до нас приходять і кажуть: я не знаю, чим іще допомогти, от прийшов здати кров.
Для того, аби сказати, що є достатня кількість донорів, наш заклад щодня приймає 50 людей. Такої статистики немає, але щоб підтримувати необхідну кількість донорів, у нас в області організована виїзна форма заготівлі і прийому донорів у всіх громадах. Двічі на тиждень бригада з нашого закладу здійснює такі виїзди. Ми маємо затверджений графік, на виїзд працює вся громада і за половину 2023 року таким чином ми залучили 3200 донорів. В плані за рік – 114 виїздів, на сьогодні ми здійснили 51. На одному такому виїзді ми приймаємо сто донорів.
А як заготовляєте кров на потреби Збройних Сил України?
Міністерство охорони здоров’я сповіщає про потребу. Для них заготовляємо тільки еритроцити. Замовлень на свіжозаморожену плазму не було.
Якою є найбільша кількість людей, яких може прийняти Центр за день?
Було і 50, і більше, до 100. Заклад може прийняти і 120 донорів, але еритроцити мають обмежений термін придатності – 42 доби, тому ми не можемо за один день їх заготувати на рік. І щоб їх потім не утилізувати, ми маємо правильно керувати цими запасами. Тому якщо в день приходить 50 донорів різних груп – ця потреба буде покрита.
Як з вами можуть комунікувати люди, аби дізнатися про потребу в тих чи інших групах?
Ми публікуємо актуальну інформацію про це в соцмережах. Також ми співпрацюємо з платформою "ДонорUA", де люди, які реєструються, бачать якою є потреба в різних регіонах. І, звичайно, якщо людина прийшла до нас і виявила бажання бути донором, але в нас уже є ці компоненти – зараз ми не відмовляємо. Ми цінуємо наших донорів, бо це ресурс, в інший день в людини може не вийти – можливо, вона кудись поїде, піде воювати чи ще щось.
Чи активно відгукуються люди на оголошення Центру у соцмережах?
Звичайно. Не можу сказати, що постійно відгукуються активно, але якщо день-два публікувати оголошення, то люди приходять. Якщо в нас є нестача донорів – ми телефонуємо донорам, які у нас уже були і запрошуємо їх.
Чи є люди, яким ви відмовляєте у здачі крові?
Тут на перший план виходить безпека пацієнта. Здача крові в першу чергу має бути безпечною для донора. Як ми оцінюємо стан здоров’я пацієнта? З 2007 року в нас в області є реєстр осіб, які за медичними показниками не можуть бути донорами. Коли людина до нас звертається – ми перевіряємо цей реєстр. У ньому більше ніж сто тисяч жителів Житомирщини. Якщо людини в реєстрі немає, вона йде до лікаря і той збирає анамнез, а також оцінює чи може людина бути донором.
Якщо оцінювати роботу Центру під час повномасштабної війни з Росією, з якими викликами ви стикались?
Коли розпочалось повномасштабне російське вторгнення, у перший день до нашого закладу прийшло 300 людей, які захотіли стати донорами. Ми їх усіх прийняли. Але робочий день і людський ресурс мають свою межу, бо донорів треба прийняти, кров заготувати, відцентрифугувати, розділити, протестувати, видати – це цілий логістичний ланцюжок. Він достатньо довгий і складний. А на наступний ранок знову прийшло 300 людей. І ми стикнулися з таким викликом. Людський ресурс треба берегти, в закладі є певна кількість працівників, які не можуть працювати цілодобово. Хоча перші три дні ми так і працювали. Але тоді жодна людина, яка могла стати донором, не пішла з нашого закладу, не ставши ним. Потім ми почали людей систематично записувати і керувати цим потоком донорів.
Якою є кількість почесних донорів на Житомирщині і чи вона збільшується?
У нас їх більш як дві тисячі і щоквартально їх кількість збільшується. Адже це люди, які безкоштовно роблять певну кількість донацій. 14 червня цього року ми привітаємо ще дев’ять жителів області, які стали почесними донорами. Цим людям треба дякувати, адже це неймовірний подвиг.
А якщо говорити про заслужених донорів?
Їх у нас четверо, небагато, бо це більш як сто донацій.
Дивіться більше інтерв'ю
на YouTube-каналі Суспільного Житомир
- "Відчувається, що зараз військовий – це поважна частина суспільства" – офіцер-психолог з Житомира Сергій Твардовський.
- Що робити, коли доля військового невідома – розповіла військова психологиня з Житомира Олена Сек.
- Акторка Ірма Вітовська: "Після "Іловайська" я припинила будь-яку роботу з російськомовним контентом".
- "Стійкі фізично та психологічно", – інструктор ЗСУ про підготовку українських військових в Британії.
- "У нас – велика черга, потрібні руки" – Анастасія Нестерова вісім років плете сітки для ЗСУ.
- "Ми стаємо сильнішими, але, на жаль, і втрачаємо найкрутіших" – офіцер ЗСУ з Житомира Леонід Мацієвський.
- "Перестанемо захищати свої базові свободи — настане несвобода" — Володимир В’ятрович у Житомирі.
- "Після "Мавки" хочеться народжувати дітей" – режисер мультфільму Олег Маломуж про відгуки глядачів.
- "Вчу дітей бути готовими до різних ситуацій" – ветеран російсько-української війни із Житомира Сергій Савчук.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: