Обійстя Юлії та Сергія Мельників першого березня 2022 року було майже в епіцентрі російської авіатаки по мікрорайону Богунія у Житомирі. Ударною хвилею пошкодило дах та стіни будинку, вибило вікна, двері та зруйнувало майно всередині. Юлія Мельник розповіла Суспільному, що, за оцінками родини, розмір збитків склав щонайменше 15 тисяч доларів США. 10 травня жінка зареєструвалася у програмі "єВідновлення" у застосунку "Дія", щоб отримати компенсацію від держави на ремонт житла. Чи вистачить цих грошей для ремонту дізнавалися наші кореспонденти.
Юлія Мельник веде кореспондентів Суспільного у пошкоджений дім і показує масштаби руйнувань.
"Ну, ось – стелі фактично немає, утеплювача немає, – показує жінка. – Бачите, як грибок пошкодив стіни. Це ми тут вже трохи попідклеювали. Летів цей бруд, пил. Тут же видно все з першого разу неозброєним оком".
За словами Юлії, епіцентр вибуху був за декілька десятків метрів від обійстя її родини, та через осколок, який впав на дах, і ударну хвилю у домі не вціліло нічого.
"Летіло ж усе: осколки з вікон, уламки стін. Побиті всі стіни, побито все абсолютно". – розповідає Юлія.
У родині підрахували, що орієнтовна сума збитків складає щонайменше 15 тисяч доларів США – дався взнаки масштаб ушкоджень, а також втрачений час.
"Оцінщика сюди ніхто не привозив, – говорить жінка. – Але, враховуючи вартість усіх будівельних матеріалів, витрати на послуги працівників, логістику, вплив часу, буде тисяч 15 доларів. Десь так".
Відбудовувати дім родина почала власними силами, вкладаючи в це свої заощадження. З соцмереж дізналися, що на ремонт оселі, зруйнованої війною, можна отримати компенсацію від держави за програмою "єВідновлення" через застосунок "Дія". Зареєструвалися 10 травня.
У будинку проживала Юлія з чоловіком та дітьми і ще три родини. Після реєстрації у програмі "єВідновлення" будівлю перевірить експертна комісія, каже начальник відділу цифрового розвитку Житомирської ОВА Костянтин Лопушанський.
"Експертна комісія має оцінити, власне, ступінь пошкодження цього майна і розрахувати суму відшкодувань на його відновлення. Ця процедура триває до 30 днів, якщо всі документи були подані правильно. На рахунок, який при подачі заяви через застосунок "Дія" відкривається в одному із п’яти банків-партнерів, надходять відповідні гроші, які можна використати на купівлю або товарів або послуг із ремонту або відновлення будівлі. Максимальна сума становить до 200 тисяч гривень, але знову ж таки ступінь чи відсоток грошей, який отримає власник пошкодженого майна, буде встановлюватися експертною комісією", – поінформував Костянтин Лопушанський.
Юлія Мельник говорить, що цієї суми на відновлення житла може не вистачити.
"Навіть для нашої частини будинку того буде замало, оскільки наразі вартість будівельних робіт, будівельних матеріалів зросла, як мінімум, на 50%, і це ще дуже хороша буде вартість. Відповідно, вартість послуг самих будівельників теж зросла. Працівників будівельної сфери дуже важко знайти. Це навіть мало для внутрішніх робіт", – каже Юлія.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube