Чи зникне ідея руського міру в Україні після ліквідації УПЦ та що для цього потрібно зробити? Житомирські експерти дев'ятого травня в етері Українського радіо Житомир розповіли, чому до переходу релігійних громад у ПЦУ можуть виникнути питання і зауваження з точки зору закону.
За словами екс-голова президії Житомирської обласної колегії адвокатів Миколи Васянчука, основна прогалина в законі полягає у тому, що релігійні громади не мають фіксованого членства.
"Підписи на загальних зборах не посвідчуються. І практики немає, яким чином вважати підпис члена релігійної громади дійсним – ти член громади за пропискою, чи за фактичним проживанням, до того ж закон не забороняє з інших сіл чи населених пунктів бути в цій громаді. Це основна із законодавчих прогалин. Мені сказали священники, нібито їм дозволяють вести реєстри. Але в законі не написано, що це фіксоване, формалізоване членство. Це питання не врегульоване і відсутність належного механізму дає підстави спекулювати і ставити під сумнів рішення не тільки органів влади, які зараз приймають рішення, але в майбутньому – і судових органів", – каже Микола Васянчук.
Серед інших законодавчих недоліків, зі слів адвоката, те, що не розкривається таємниця пожертв, що потенційно дає підстави для зловживання.
"Церкви мають майно, ведуть господарську діяльність, мають пасіки, свічні заводи, видають літературу, виготовляють амулети, хрестики. Якщо протоколи про перехід правильно оформлені, тоді майно залишається у громаді. А незгідні люди тоді переходитимуть у інші громади, куди вони хочуть. Треба добре подумати, і, можливо, не приймати поки таких рішень. В одній з областей воєнна адміністрація прийняла рішення (про заборону діяльності УПЦ – ред.). Якщо звернутися до закону про воєнний стан, який зараз діє, то дійсно, військові адміністрації можуть тимчасово призупинити діяльність. Але і тут, наприклад, виявили колаборантів, але ж юридичну особу до кримінальної відповідальності не притягнеш. Треба конкретно пред'являти відповідні підозри і мати вирок суду. А це – роки", – говорить адвокат.
Складність ситуації полягає в тому, що навіть священники і віряни УПЦ після засідання собору 27 травня 2022 року не розуміють, який статус має на сьогодні УПЦ. При цьому не розуміють позиції церкви щодо найбільш болючих для українців питань, каже професор кафедри філософії та політології ЖДУ ім. І. Франка Олег Соколовський.
"На мою суб’єктивну думку, з точки зору УПЦ в умовах війни, той орган, який має зв’язки із РПЦ і факти колаборації деяких священників та підтримує війну – така релігійна організація має бути заборонена чи ліквідована. Не має існувати така організація, яка підтримує зв'язок із тією релігійною організацією, яка благословляє своїх прихожан на війну проти мирної держави", – розповідає релігієзнавець.
Разом з тим, говорить Олег Соколовський, навіть якщо ліквідувати УПЦ, ідеологія руського міра не зникне сама по собі.
"Зникнення самої ідеології руського міра, якою просякнута діяльність представників духовенства УПЦ, не буде. Чому? Бо носіями цієї ідеології є конкретні люди. І якщо ліквідується структура, деякі представники духовенства – носії цієї ідеології – зможуть створити нову релігійну організацію, або перейти до складу священства ПЦУ і в іншому вигляді розповсюджувати цю ідеологію. Тому вірянам підтримувати діяльність УПЦ, вважаю, не є доцільним, бо вона є джерелом поширення тієї ідеології, яка зумовлює міфологію про єдність трьох братніх народів на основі єдиної російської мови", – сказав Олег Соколовський.