Сезонна алергія є поширеною проблемою в Україні, особливо весною та влітку, коли квітне багато рослин та дерев. Це реакція імунної системи на пилок, який виділяється з рослин. Про прояви алергії та її профілактику Суспільному розповіла директорка Комунального некомерційного підприємства "Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини" Станишівської сільської ради Вікторія Івчук.
За її словами, сезонна алергія – це полінози, тобто захворювання, які викликаються рослинним пилком і характеризуються гострими змінами слизових оболонок дихальних шляхів, очей та носа. Це захворювання починається від ранньої весни і триває до кінця осені.
"Чому саме це виникає? Тому що пилок, який викликає алергію, може бути у різний період часу, коли відбувається цвітіння рослин. Найпоширеніші алергени – це амброзія, береза, пилок ліщини, дуб, липа, ясен, вільха та тополя. Саме вони викликають ці алергічні реакції. А плодові дерева можуть спричинити перехресну алергію", – пояснює Вікторія Івчук.
Симптоми сезонної алергії можуть включати закладеність носа, сльозоточивість, ринорею, кашель, першіння та почервоніння слизових оболонок. У деяких випадках можуть виникати серйозні реакції, такі як анафілаксія.
"Загалом алергію дають квіти. У більшості випадків, дуже малесенькі, а великі квіти майже не викликають. Хіба що будемо прямо носом торкатися пилка і тоді мати можливість перехресного алергічного процесу. Перехресна алергія – це процес схожості пилку і його генетичного стало. Тобто білок має структуру, яка може декількома елементами відрізнятися один від одного. Наприклад, ліщина є перехресна з вільхою, тому що є процес схожості гену білку, який дає процес алергізації. Якщо ми говоримо про березу і фруктові дерева, то вони також мають схожість свого білка. Тому люди, які мають алергію на пилок берези – можуть мати в подальшому алергію на яблуні, груші, і дерева, які цвітуть саме розоцвітами. І ще характерна для цього – оральна алергізація, бо якщо людина має алергію, наприклад, на березу і під час процесу алергії вживає яблука або фрукти, до яких є перехресна алергія, то алергічні прояви будуть набагато сильніші", – каже Вікторія Івчук.
Лікарка розповіла, аби запобігти алергічній реакції, люди можуть використовувати різні методи лікування та запобігання. Одним з найпоширеніших методів є прийом антигістамінних препаратів, які допомагають зменшити симптоми алергії.
"Антигістамінні засоби – це ті що працюють проти цього медіатора запалення. На сьогодні ці лікарські засоби продаються без рецептів, їх можна приймати, але це лікувальні засоби, не профілактичні, ними не можна забезпечити профілактику. Їх потрібно купувати за порадою лікаря", – говорить лікарка.
Також Вікторія Івчук радить:
- уникати виходу на вулицю в період пік пилкової активності (ранкові години та вечори);
- використовувати спеціальні маски для захисту від пилку;
- регулярно провітрювати приміщення та використовувати очищувачі повітря.
"Що стосується народних засобів, то більше пити води, аби людина мала можливість змити процес налипання пилку і менше було потрапляння білку в кров. Також більше мити руки, не торкатися очей, носа і носити маску – це найдешевший метод попередження алергії", – каже Вікторія Івчук.
І наостанок лікарка додала, якщо симптоми сезонної алергії стають надто серйозними, то краще звернутися до лікаря та проконсультуватися.
Читайте також
- Як захиститися від кліщів і хвороб, які вони переносять – рекомендації житомирських фахівців.
- Оленятко, яке не могло дістатися до матусі, врятували на Житомирщині.
- Зловили дикого кабана, який гуляв центральним парком Житомира.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: