З першого квітня 2023 року без електронного рецепта пацієнти не зможуть купувати рецептурні ліки в аптечній мережі. Про це Суспільному розповіла лікарка сімейної практики міського центру Первинно медико-санітарної допомоги Ольга Демченко.
За її словами, для отримання електронного рецепту потрібні декларація із сімейним лікарем, реєстрація у єдиній електронній системі охорони здоров’я та обов’язкове відвідування лікаря.
"Навіть якщо пацієнт знає, які ліки йому потрібно для одужання і роками лікується від тієї чи іншої хвороби, він все одно має прийти до лікаря на прийом та консультацію. Бо лікування змінюється, і корегується лікарське призначення. Те, що людині призначав лікар, скажімо, п’ять років тому, на сьогодні вже може бути неактуальним. Окрім того, можуть бути і побічні дії ліків, які згубно можуть впливати на організм. Тож, самопризначення ліків та самолікування призводить до погіршення стану здоров’я пацієнта", – говорить Ольга Демченко.
Заступниця міністра охорони здоров’я України Марія Карчевич каже, що відпуск всіх рецептурних ліків винятково за е-рецептами має зробити пропозицію медичних послуг в Україні більш доступною, оптимальною та прозорою.
"Ми упроваджуємо додатковий цифровий інструмент. Це – електронний рецепт. Для того, і щоб у тому числі, забезпечити доступність медичних послуг, оскільки із нововведеннями електронний рецепт можна буде випустити дистанційно на повторне призначення лікаря. Окрім цього, так ми імплементуємо наше законодавство в галузі охорони здоров’я відповідно до вимог Євросоюзу, якщо ми хочемо мати таку організацію медичних постуг, як у європейських країнах", – говорить Марія Карчевич.
За словами заступниці керівника аптеки Марини Каплун, з-поміж відвідувачів – половина приходять купувати ліки та препарати, маючи електронні рецепти.
"Люди вже починають звикати до того, що до аптеки за ліками потрібно приходити із рецептами від лікаря. Ми вже почали готувати наших відвідувачів, що обов’язково на кожен препарат потрібен рецепт. Бо те, що зараз можна купити без рецепту – з першого квітня потрібен буде рецепт. У нас для цього підготовлена вся електронна база, є зв'язок із лікарняними закладами. Люди приходять із готовими рецептами, у нас все підтягує, і ми все бачимо і видаємо. Проблем із цим немає", – каже Марина Каплун.
Житомирянка Ліна прийшла купувати ліки в одну із аптек міста. Жінка каже, що перед цим вона відвідала лікаря, проконсультувалася і отримала електронний рецепт для придбання ліків в аптеці.
"Я підтримую відпуск ліків за електронними рецептами. І особисто сама так останнім часом роблю. Я не купую ліки, не проконсультувавшись із лікарем. Бо так працює система охорони здоров’я у всіх цивілізованих країнах світу. Щоправда, купую так лише ті ліки та препарати, які занесені у Єдиний державний реєстр, тобто ті, які є рецептурними, наприклад, антибіотики. Деякі ліки, зокрема, вітаміни або ті, які містять трави, я можу придбати і без рецепту", – говорить Ліна.
За словами заступниці медичного директора міського центру Первинно медико-санітарної допомоги Галини Перчик, паралельно із електронними рецептами лікарі будуть виписувати паперові.
"Це пов’язано з тим, що наші енергетичні об’єкти періодично обстрілюють російські війська, а відтак зникає світло, інтернет зв’язок і доступ до національної електронної системи охорони здоров’я. А відтак технічно не є можливим виписати е-рецепт, а пацієнту терміново потрібні ліки", – каже Галина Перчик.
Уперше електронний рецепт у галузі охорони здоров’я України почали запроваджувати чотири роки тому під час реалізації програми "Доступні ліки". Електронні рецепти для придбання рецептурних ліків запровадили у серпні 2022 року. Другий етап е-рецептів на наркотичні засоби розпочався восени минулого року.
Читайте також
- Житомирські поліцейські-сапери розповіли, як розміновували деокуповані території.
- У Житомирі за кошти проданих брелоків з уламками російського літака Су-25 купують автомобіль для військових.
- "Вишиті болем": у Житомирі відкрилася виставка рушників, які символізують історії жінок, що постраждали від насильства.
- На Житомирщині прикордонники та школярі садили ліс.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: