У рамках проєкту "Розбудова стійкої системи громадського здоров’я" у Житомирі сімейні лікарі та медсестри Овруцької громади пройшли тренінг із клінічного ведення психологічних розладів, після якого надаватимуть психологічну допомогу пацієнтам. Про це Суспільному розповіла координаторка з психічного здоров’я проєкту "Розбудова стійкої системи громадського здоров’я" Вікторія Сенкевич.
За її словами, питання, які пов’язані з посттравматичним стресовим розладом є зараз дуже важливі та актуальні.
"Це не єдиний модуль, який впродовж тижня проходили лікарі та медсестри на навчанні. Окрім того, вони вивчали проблеми, які пов’язані з розладами вживання психоактивних речовин – це депресія, самоушкодження і суїциди", – говорить Вікторія Сенкевич.
"Вже кожен четвертий українець має проблеми з психічним здоров’ям, які викликані війною та такими чинниками, як міграція, стреси, ракетні масові атаки, тощо", – каже регіональний координатор проєкту "Розбудова стійкої системи громадського здоров'я" Олександр Зарицький.
Сімейних лікарів та медсестер на тренінгу навчали роботі з пацієнтами із постравматичним синдромом. Сімейна лікарка Тетяна Кашуба ділиться, що раніше не знала, як правильно допомогти пацієнтам із такими проблемами, а після тренінгу розуміє, як надавати допомогу пацієнту з постравматичними та іншими розладами нервової системи.
"Практично кожен пацієнт приходить і розпочинає зі скарг на здоров'я, а потім виявляється – депресивний стан та якісь психічні розлади. Кожного потрібно вислухати і направити. Завдяки тренінгу, я вже знаю як себе вести, кого направити до вузького спеціаліста, а з ким мені, як сімейній лікарці далі працювати. Я вже можу відрізнити, які це розлади і чи можу я їх лікувати. Я би просила більше таких тренінгів", – говорить Тетяна Кашуба.
Боєць 95-ї бригади Михайло торік отримав декілька контузій під час боїв на сході. Чоловік каже, що відчуває безсоння, роздратованість та апатію. Лікарі встановили Михайлові діагноз посттравматичний синдром.
"Десь місяць після контузії не було можливості евакуюватися – залишився у цьому стані", – говорить Михайло Лобас.
Схожа історія хвороби і у військовослужбовця Дмитра.
"Я потрапив під обстріли, а потім помітив, що мені важко продовжувати службу – неспокій та проблеми зі сном, інколи апатія, інколи навпаки – збуджений стан", – каже Дмитро Дегтяренко.
Керівник Житомирської психіатричної лікарні Максим Кутишенко говорить, що важливо вчасно і правильно діагностувати постравматичний синдром.
"Не потім, коли вони вже потрапляють у психіатричний стаціонар з великими, системними порушеннями, а тоді, коли у людини починається така ситуація, щоб сімейні лікарі та медсестри навчилися виявляти і надавати першу допомогу. Можливо, це буде і остання допомога, бо деяким людям достатньо просто поспілкуватися", – каже Максим Кутишенко.
Такі тренінги знову відбудуться наприкінці березня. У них візьмуть участь медпрацівники Овруцької та Брусилівської громад.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: